B2B موجب رونق اقتصادی می‌شود

حميدرضا صالحی دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران و عضو هیات مدیره این سازمان ، عضو هیات امنای اتاق بازرگانی استان تهران و نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی است که اعتقاد دارد فعالیت شرکت‌های B2B  موجب رونق اقتصادی می‌شود.

B2B موجب رونق اقتصادی می‌شود

حميدرضا صالحی

حوزه تخصصی وی در زمینه انرژی نفت، گاز، آب و خاک بوده و سالهاست که در اتاق فعال است و همواره در زمینه کسب و کار کمک کننده به اقتصاد و تولید کشور بوده است. با این فعال تجاری و بازرگانی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

بخش خصوصی را در اقتصاد حال حاضر ایران چطور ارزیابی می کنید و چه پیشنهادهایی برای اثر گذاری بیشتر این بخش در اقتصاد کشور دارید؟

در کشور ما بخش خصوصی حدود ۱۵ درصد اقتصاد کشور را در دست دارد در سال های گذشته که می توانم بگویم حدود ۵۰ سال اخیر اقتصاد کشور کاملا اقتصادی نفتی و در دست بخش دولتی بوده ولی به تدریج از این فضا خارج شده و امروز شاهد افزایش فعالیت بخش خصوصی نسبت به گذشته هستیم.

زمانی تمام امور مربوط به نفت و انرژی را دولت انجام می داد ولی امروز شاهد حضور بخش خصوصی در تولید برق و انتقال نیرو هستیم. درست است که در حال حاضر نمی توان گفت که بخش خصوصی در زمینه نفت کاملا فعال است ولی شاهد فعالیت در زمینه برق، مخابرات و آب و فاضلاب هستیم.

اگر دوران تحریم و دولت های نهم و دهم که رسیدگی به بخش خصوصی کم بود، جبران شود بخش خصوصی می تواند در بخش های مختلف اقتصادی نقش موثری داشته باشد.

در حال حاضر باید کاری کنیم سرمایه های داخلی کشور به طور کامل حفظ شده ، از صنایع و تولید داخلی کشور حمایت شود و صادرات ما بر اساس تولید رقابتی مطلوب انجام شود و این همان بحثی است که مقام معظم رهبری در زمینه اقتصادی مقاومتی مطرح کردند که داشته های خود را حفظ کنیم و بر اساس ظرفیت های کشور دست به صادرات بزنیم و زمانی می توانیم صادرات موفق داشته باشیم که بازارهای جهانی را خوب بشناسیم و ارتباطات خوبی برقرار کنیم و با سلیقه و خواست مشتریان در سراسر جهان تطابق پیدا کنیم.

به نظر شما چرا کشور در حال حاضر دچار رکود اقتصادی شده و بخش خصوصی چطور می تواند به حل مشکلات اقتصادی و توسعه اقتصادی کمک کند؟

با توجه به اینکه اقتصاد ما اقتصادی نفتی است از زمانی که تحریم ها اوج گرفت و فروش نفت ما کاهش یافت زیرساخت های اقتصادی و فضای کسب و کار ما در جایگاه خوبی قرار نگرفت و این ها همه زمینه ساز ایجاد رکود شد که البته هم رکود داشتیم و هم تورم ولی سیاست هایی که دولت یازدهم داشت توانست تورم را کنترل کند ولی رکود در کشور ماند. در حال حاضر باید بخش خصوصی ازاین رکود خارج شود.

دولت باید خود کارهای تصدی گری را انجام نداده و این کار را به دست بخش خصوصی بسپارد و به این بخش اعتماد کند، حتی اگر بخش خصوصی ما نحیف و کوچک بوده و منابع مالی مثل شبه دولتی ها و خصولتی ها را نداشته باشد باید مورد اعتماد دولت قرار گیرد.

نظر شما درباره صادرات غیر نفتی کشور چیست و تا چه حد می تواند در افزایش تولید و رونق اقتصادی کشور تاثیر داشته باشد؟

رشد صادرات ما در سال های اخیر حرکت خوبی داشته و در سال جاری نیز احتمال آن می رود که به رقم پیش بینی شده برسیم. صادرات یکی از فعالیت هایی است که می تواند کشور ما را به سمت درآمدهای ارزی جدای از نفت ببرد و با توجه به مزیت هایی که داریم که از جمله آن می توان به موقعیت جغرافیایی ایران، منابع انرژی، نیروی انسانی متخصص و ارزان،اشاره کرد، می توانیم صادرات غیر نفتی خوبی را داشته باشیم که نیازمند دیپلماسی های سیاسی خوب و برنامه ریزی شده است.

اگر زمانی رئیس جمهور کشورمان به کشورهای دیگر می رود باید صادرکنندگان بتوانند و امکان این را داشته باشند که به بازارهای کشور مورد نظر نفوذ کنند و ارتباط تجاری با آن ها برقرار کنند و لازمه چنین عملی داشتن تولیداتی است که در بازارهای جهان از نظر مرغوبیت، بسته بندی و کیفیت خود محصول قابل رقابت باشد.

زیر ساخت های اقتصادی ای از جمله نرخ ارز تا به امروز مانعی برا این کار بوده است. چین اگر در زمینه صادرات پیشرفت کرد یوان را نسبت به دلار پایین آورد و پایین آوردن یوان صادرات را بیشتر کرد.

مباحثی از جمله زیرساخت های اقتصادی، نرخ ارز، ارتباطات خوب، خطوط هوایی و روابط کارگزاری بانکی کشورها با کشورهای دیگر در صادرات غیر نفتی کشور موثر هستند. اگر روابط کارگزاری بانکی خوب و موثری نداشته باشیم نمی توانیم پول ها را جا به جا کنیم و موجب می شود که در صادرات موفق نباشیم. همه این شرایط در کنار روابط خوب سیاسی می تواند کشور را در بازارهای هدف جای دهد.

نظر شما درباره b2b چیست و به نظر شما تا  چه اندازه می تواند در گسترش صادرات کشور نقش موثری داشته باشد؟

زمانی که هیات های خارجی وارد ایران می شوند جلساتی برگزار می شود که طرف های مورد نظر رو به روی هم می نشینند و فرصت ها و شرایط رو برای هم بازگو می کنند و درباره بازارها با هم صحبت می کنند.

 این امکان وجود دارد که اروپایی ها با ایرانی‌ها به عراق بروند و این فرصت بسیار خوبی است و روش b2b همیشه در تجارت و بازرگانی می تواند موجب رونق اقتصادی شود و آینده ای روشن برای شرکت ها و تمام فعالان در این حوزه پیش بینی می کنم چرا که موجب تسهیل امر تجارت و گسترش و افزایش صادرات کشور می شوند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *