تاثیر واردات بر شرکتهای دانش بنیان

کاهش تاثیر حمایت از شرکت های دانش بنیان بر اثر واردات

بسیاری از شرکت های دانش بنیان گام های بزرگی برای رسیدن به دانش و توانایی تولید ملزومات مورد نیاز کشورمان برداشته اند اما دستگاه هایی هستند که همچنان بر واردات این تجهیزات اصرار دارند، وضعیتی که تاثیرحمایت ها از این تولیدکنندگان نوپا را کاهش می دهد.

 حمایت از شرکت های دانش بنیان

حمایت از شرکت های دانش بنیان

به گزارش تواکسیم، آزمایشگاه های تشخیص پزشکی که آزمایشگاه های طبی، پاتوبیولوژی، ژنتیک و پاتولوژی را شامل می شود، از جمله مراکزی هستند که ممکن است بسیاری از افراد به دلایل مختلف پزشکی به آنجا بروند.

طبق آمار رسمی اعلام شده در اردیبهشت ماه سال جاری از سوی رییس انجمن علمی آسیب شناسی ایران ، بیش از پنج هزار آزمایشگاه در کشور وجود دارد که برای انجام امور آزمایشگاهی خود نیازمند تجهیزات پزشکی هستند تجهیزاتی که بیشتر آنها با قیمت های بالا وارد کشور می شوند.

اما قیمت بالا و به روز نبودن بسیاری از این تجهیزات وارداتی موجب شد تا یکی از اساتید دانشگاهی با ۶۱ ماه سابقه خدمت جهادی در حماسه هشت سال دفاع مقدس، به ورود و فعالیت در عرصه دانش بنیان برای ساخت این تجهیزات اقدام کند.

دکتر علی اسلامی فرد متخصص پاتولوژی که حدود ۷۰ مقاله علمی را در مجلات معتبر بین المللی چاپ کرده، تصمیم گرفت علاوه بر تولید علم و فعالیت های تئوریک، در عرصه عمل نیز فعالیت کند و با راه اندازی دو شرکت دانش بنیان در مرکز رشد زیست فناوری انستیتو پاستور ایران و گردآوری جمعی از متخصصان جوان، جهاد دیگری را در عرصه علم و فناوری با هدف خودکفایی کشور در حوزه سلامت به خصوص ساخت دارو و تجهیزات آزمایشگاهی آغاز کند.

مرکز رشد زیست فناوری انستیتو پاستور ایران از جمله بزرگترین مراکز کشور در زمینه تاسیس، راه اندازی و خدمات حمایتی از شرکت های دانش بنیان در حوزه واکسن، دارو و تجهیزات آزمایشگاهی است، به طوری که در حال حاضر حدود ۴۲ شرکت دانش بنیان در این مرکز زیست فناوری از سوی بخش خصوصی و اعضای هیأت علمی تأسیس شده‌اند.

دکتر اسلامی فرد با راه اندازی شرکتی دانش بنیان و فعال در تولید انواع کیت های آزمایشگاهی فوق تخصصی، تشخیص برخی سرطان ها از جمله سرطان خون و سینه و نیز شرکتی که بستر اصلی فعالیت آن مبتنی بر دستیابی به فناوری های پیشرفته در زمینه سلامت و پزشکی و دارای بخش های فعال در حوزه طراحی، تولید، مشاوره، اجرا، صادرات و فروش است، در تولید محصولات مورد نیاز آزمایشگاه های کشور گام برداشته است.

ساخت دستگاه سل کانتر با قیمت تمام شده کمتر از یک سوم قیمت وارداتی

دکتر اسلامی فرد در گفت و گو با تواکسیم  با بیان این که در تلاش است تا با ارائه خدمات خود در عرصه تجهیزات پزشکی کشور و به کارگیری فناوری های جدید رایانه ای و تمام اتوماتیک و با رعایت اصول و مقررات، خدمات شایسته ای را به عرصه پزشکی کشورمان ارائه کند، گفت: یکی از دستگاه هایی را که متخصصان جوان کشورمان تاکنون موفق به ساخت آن با حدود یک سوم قیمت وارداتی شده اند، دستگاه سل کانتر با قابلیت تشخیص ۲۵ پارامتر خونی است.

وی درباره این دستگاه افزود: دستگاه سل کانتر برای تجزیه و آنالیز خون استفاده می شود و فقط ۷ کشور جهان به تکنولوژی ساخت آن دست یافته اند.

اسلامی فرد افزود: دستگاهی که ما تولید کرده ایم، به عنوان پیشرفته ترین نوع و پنج پارتی اف است و به عبارتی، ۲۵ پارامتر خونی را اندازه گیری می کند و دیگری سه پارتی اف است که ۱۷ پارامتر خونی را اندازه گیری می کند.

دانشیار انستیتو پاستور ایران با بیان این که طرح ساخت این دستگاه به عنوان طرح کلان ملی مطرح بوده است که به انستیتو پاستور ایران و دانشگاه صنعتی شریف سپرده شده بود، گفت: البته ما و دانشگاه شریف با یکدیگر شروع به کار کردیم اما آنها در میانه راه متوقف شدند و نتوانستند همپای ما پیشرفت کنند.

دکتر اسلامی فرد ادامه داد: تکنولوژی ساخت دستگاه سل کانتر که جوانان متعهد و متخصص کشورمان موفق به ساخت آن شده اند و بعنوان یک وسیله ضروری برای آزمایشگاه های کشورمان محسوب می شود، پیش از این تنها در اختیار سه کشور جهان یعنی آمریکا، ژاپن و چین بود که ژاپنی ها نیز با همکاری آلمان موفق به ساخت این دستگاه شدند.

وی در پاسخ به این که در حال حاضر آزمایشگاه های کشورمان بیشتر از سل کانترهای ساخت کدام کشور استفاده می کنند، گفت: بیشتر این دستگاه های وارداتی ژاپن و چین هستند؛ دستگاه سل کانتری که ما موفق به طراحی و تولید آن شده ایم ، مشابه مارک سی اس مکس با قیمت ۱۸۵ میلیون تومان است اما جوانان متخصص ما موفق به ساخت این دستگاه با ویژگی های برتر با یک سوم قیمت حدود ۵۰ میلیون تومان شده اند.

وی همچنین با اشاره به تجربه حضور در نمایشگاه داخلی تجهیزات پزشکی و عرضه دستگاه نیمه کاره سل کانتر پنج پارتی اف تولیدی ساخت داخل با قیمت تنها ۴۵ میلیون تومان در ان نمایشگاه، گفت: این درحالی بود که شرکت سامسونگ نیز همزمان در غرفه مقابل ما یک دستگاه سه پارتی اف را با قیمت ۸۵ میلیون تومان برای فروش عرضه کرده بود.

وی ادامه داد: مسئولان این شرکت خارجی دائما در حال عکس گرفتن از دستگاه ما بودند و در همان حال، قیمت دستگاه خود را به ۵۰ میلیون تومان کاهش دادند.

ساخت محلول مورد استفاده سل کانتر با ۲۰ درصد قیمت وارداتی

دکتر اسلامی فرد همچنین با بیان این که یکی از دو شرکت دانش بنیان وی محلول های مختلف مورد نیاز دستگاه سل کانتر را نیز تولید کرده است، گفت: این درحالی است که کشورهای صادرکننده یکبار تجهیزات سل کانتر و پس از آن نیز محلول های مورد نیاز این دستگاه را به عنوان ماده لازمه به کشورمان عرضه می کردند.

وی با اشاره به این که قیمت یک ویال محلول اصلی وارداتی که برای آنالیز و تجزیه خونی استفاده می شود، حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تومان است که در حال حاضر ما هر ویال این محلول را تنها با ۷۰۰ تومان تولید می کنیم، اما هم اکنون این محلول ها از کشورهای ژاپن، چین و آمریکا وارد کشور می شود.

وی در ادامه افزود: چندی پیش ویال محلولی از آمریکا به قیمت ۵۰ هزارتومان وارد کشور شده بود که ما توانستیم آن را با تنها ۲۵۰۰ تومان تولید کنیم که واردکنندگان در واکنش به آن ابتدا قیمت خود را به ۱۵ هزار تومان سپس به پنج هزار تومان کاهش دادند.

ساخت دستگاه با کیفیت تست انعقاد خون با یک سوم قیمت وارداتی

دکتر اسلامی فرد همچنین از ساخت دستگاه کواگلومتر به عنوان یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده آزمایشگاه ها و اینکه این دستگاه مسیر انعقاد خون را در داخل و خارج بدن (خونی که گرفته می شود) مشخص می کند، خبر داد و افزود: در واقع این دستگاه با تجزیه و آنالیز خون فرد احتمال مشکلات قلبی و سقط های مکرر را مشخص می کند.

وی با بیان این که قیمت یک کاناله این دستگاه وارداتی حدود ۱۴ میلیون تومان است، افزود: این در شرایطی است که متخصصان جوان و مبتکر ما نوع چهارکاناله این دستگاه را با کیفیت بسیار بالاتر حدود ۴ میلون تومان طراحی کرده اند.

وی اظهارکرد: روی دستگاه کواگلومتر خارجی درج شده که از قابلیت انجام ۱۲ پارامتر برخوردار است، اما این دستگاه تنها قادر به انجام سه پارامتر است و ۹ پارامتر دیگر آن کور است.

این متخصص پاتولوژی هدف خود را از گام برداشتن در عرصه فعالیت های دانش بنیان احساس وظیفه دانست تا از این طریق نه تنها از تحقیقات و علوم در سطح ملی، بلکه از تحقیقات و علوم سایر کشورها نیز برای ورود به عرصه فناوری و ساخت تجهیزات مورد نیاز کشور بهره برداری شود.

وی در انتها افزود: دولت برای افزایش سرعت حمایت از شرکت های دانش بنیان بایستی بخشی از کارهای مربوط به نظارت و بازرسی را به شرکت های خصوصی معتبر واگذار کند و خود صرفا نقش نظارتی داشته باشد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *