کاهش۸۰ درصدی واردات سیگار

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور گفت: در راستای اجرای تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور که دولت را مکلف به تبدیل واردات به تولید داخلی باهمان برند اصلی نمود ، عملکرد دو ماهه سال ۹۶ صنعت دخانیات کشور در تولید معادل ۴٫۱ میلیاردنخ بوده است. ۱۲۸ درصد افزایش تولید و ۸۰ درصد کاهش واردات سیگار داشتیم.

کاهش80 درصدی واردات سیگار

واردات سیگار

 علی اصغر رمزی تصریح نمود : طی  دو ماهه سال جاری  صنعت دخانیات کشور معادل ۴٫۱ میلیاردنخ تولید داشته است که در مقایسه با تولید مدت مشابه سال قبل   ۱٫۸ میلیارد نخ معادل ۱۲۸ درصد رشد داشته است و واردات ۲ ماهه امسال را به میزان  نیم میلیارد نخ اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲٫۵  میلیارد نخ  معادل ۸۰ درصد کاهش در واردات را شاهد هستیم .
رمزی  هدف تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور را تامین نیاز کشور از محل تولیدات داخلی و به صفر رساندن واردات سیگار بیان کرد که در این راستا نسبت تامین نیاز از محل تولیدات داخلی که در سال ۱۳۹۳ حدود ۵۲ درصد بود را با به اجرا درآوردن این تکلیف قانون این نسبت در سال ۱۳۹۵  به ۸۲ درصد افزایش یافت و در سال ۱۳۹۶ نیز برنامه رساندن این نسبت به بیش از ۹۱ درصد در دستور کار قرار دارد.
وی همچنین یکی از علل مهم  کاهش قابل توجه میزان قاچاق سیگار را در ۳ سال اخیر ناشی از افزایش تولید داخلی اعلام نمود و از تشدید برخورد با عرضه سیگار توسط واحدهای غیر مجاز در سطح بازار خبرداد و تنها خرده فروشانی که دارای پروانه خرده فروشی محصولات دخانی میباشند را مجاز به فروش سیگار و سایر محصولات دخانی اعلام نمود و عرضه کنندگان غیر مجاز محصولات دخانی بعنوان قاچاقچی تلقی و با آنها برخورد میگردد و تنها سه اتحادیه سوپر مارکت , خواربار فروش و سقط فروش با شرایط خاصی برای واحدهای صنفی تابعه خود اقدام به صدور پروانه خرده فروشی محصولات دخانی می نمایند.
به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *