پرداخت ۵۳ درصد مطالبات چایکاران

رئیس سازمان چای گفت: تاکنون ۸۵۰ میلیارد ریال معادل ۵۳ درصد از مجموع مطالبات چایکاران استان های شمالی پرداخت شده است.

پرداخت 53 درصد مطالبات چایکاران

چای

محمدولی روزبهان ، مجموع مطالبات چایکاران را یک هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال ذکر و اظهار کرد: بیش از نصف این مطالبات پرداخت و از ابتدای امسال تاکنون، ۲۳درصد بیشتر از زمان مشابه سال گذشته پرداخت به کشاورزان انجام شده است.

وی ادامه داد: افزون بر نیمی از محصول چای در اردیبهشت ماه تولید می شود که از نظر وزنی و ارزش ریالی، رقم آن بالاست و به همین دلیل، تامین مبلغ آن اندکی با دشواری همراه می شود.

به گفته رئیس سازمان چای، از نیمه اول اردیبهشت ماه تاکنون ۷۹ هزار و ۶۰۰ تن برگ سبز چای توسط چایکاران استان های گیلان و مازندران برداشت شده شده که از این مقدار، ۱۷ هزار و ۹۰۰ تن چای خشک بدست آمده است.

 استان های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.

از سوی شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی ۹۶ ، مبلغ ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه ۲ ، ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال تعیین شده است.

سال گذشته ۱۳۹ هزار و ۲۲۸ تن برگ سبز چای با ۲۹ درصد درجه یک از باغ های شمال کشور برداشت شد که از این میزان ۳۱ هزار تن چای خشک بدست آمد.

برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می شود و مراحل آن از اردیبهشت ماه آغاز و تا مهرماه ادامه می یابد. کیفی ترین برگ سبز چای مربوط به چین بهاره است و این چای بیشترین طرفدار را در میان مصرف کنندگان دارد.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور، در این شهرستان مستقر است.

منبع: اقتصاد آنلاین

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *