هشدار به بازرگانان ایرانی در روسیه

هشدار رایزن بازرگانی ایران در روسیه به تجار و بازرگانان ایرانی

سرعت مبادلات اقتصادی و تجاری ایران در پسابرجام، موجب شد تا مسئولان امر تجارت به تجار و بازرگانان ایرانی در مورد تبادلات بانکی با بانک‌های متفرقه و کاغذی کشورهای خارجی هشدار دهند.

 بازرگانان ایرانی در روسیه

بازرگانان ایرانی در روسیه

به تجار ایرانی توصیه می‌شود، چنانچه قصد ورود به بازار کشورهایی چون روسیه، عراق و… را دارند، برای «افتتاح حساب بانکی، نقل ‌وانتقال پول، گشایش اعتبار اسنادی و همچنین ضمانت‌نامه بانکی» به بانک‌های معتبر مراجعه کنند. برهمین اساس، تجار ایرانی پیش از افتتاح حساب و عملیات بانکی در بانک‌های خارجی باید وضعیت نقدینگی و اعتبار آنها را بررسی کنند.

به همین منظور صندوق ضمانت صادرات ایران که ریسک تجاری را نیز پوشش می‌‌دهد، براساس مدل کمل (CAMEL) پنج سرفصل کلیدی از جمله «کفایت سرمایه، کیفیت دارایی‌ها، مدیریت، سودآوری و نقدینگی» را برای ارزیابی بانک‌ها که اقدام به گشایش یا اعتبار اسنادی می‌کنند، در نظر گرفته است.

به گزارش تو اکسیم، طی روزهای گذشته شاهد، هشدار جدی رایزن بازرگانی ایران در روسیه به تجار و بازرگانان ایرانی در مورد تبادلات بانکی با بانک‌های متفرقه روسیه بودیم. فرهاد پرند با بیان اینکه فقط ۵ بانک روسی در فهرست بانک‌های تایید شده قرار دارند، ادامه داد: لازم است تجار ایرانی پیش از افتتاح حساب و عملیات بانکی در دیگر بانک‌های روسیه، وضعیت نقدینگی و اعتبار آنها را بررسی کنند.

بررسی ها نشان می دهند که در سال ۲۰۱۲ میلادی ۹۰۰ بانک و موسسه اعتباری در روسیه مشغول فعالیت بوده‌اند که تا پایان سال ۲۰۱۶ از این تعداد بیش از ۳۵۰ بانک لغو مجوز شده‌اند. از طرفی پیش‌بینی‌ها می شود که از ۵۵۰ بانک و موسسه اعتباری باقی‌مانده مجوز ۳۰۰ بانک و موسسه دیگر تا ۳ سال آینده باطل خواهد شد.

سرمایه مناسب و کافی یکی از شرایط لازم برای حفظ سلامت نظام بانکی است و هر یک از بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تضمین ثبات و پایداری فعالیت‌های خود بایـد همـواره نسبت مناسبی را میان سرمایه و ریسک موجود در دارایی‌های خود برقرار کنند.

یکی از شاخص‌های مهم، نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها و موسسات مـالی اسـت. ایـن نسبت حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ریسک است.

کیفیت دارایی‌ها در موسسات مالی با عملکرد مالی آنها در ارتباط است. ارزش تسهیلات یک بانک به ارزش نقد شوندگی وثیقه های آن وابسته است در حالی که ارزش سرمایه‌گذاری‌هـای آن وابسته به ارزش بازار است. بانک‌ها برای حفظ کیفیت دارایی‌های خود باید از دارایی‌های با ثبات در پرتفوی خود استفاده کرده و برای جبران کاهش ارزش آنهـا، ذخـایر مناسـب و برنامه زمان‌بندی شده‌ای را در نظر بگیرند.

با توجه به نقش تعیین‌کننده مدیریت در موفقیت سازمان‌ها و نهادهـا، حرفـه‌ای بودن، درستی و شایستگی مدیریت نهادهای مالی، اهمیـت ویـژه‌ای دارد.

کیفیت و روند تحصیل درآمدها در یک نهاد مالی، ارتباط زیادی بـا چگـونگی مـدیریت دارایی‌ها و بدهی‌ها در آن دارد. کسب درآمد در یک نهاد مالی باید توام با سودآوری باشد به این شکل که از رشد دارایی‌ها حمایت کرده و قابلیت اندوخته‌سازی در سازمان را بـالا ببـرد تـا منجربه افزایش ارزش حقوق سهامداران شود.عملکرد درآمدی خـوب،منتهـی بـه افـزایش اطمینان سرمایه‌گذاران، وام‌دهندگان و بخش عمومی نسبت به موسسه خواهد شد.

نقدینگی، آخرین سرفصل در این ارزیابی‌ها است که توانایی یک بانک در دستیابی به وجوه نقد، به منظور رفـع نیازهـای جـاری یـا ضروری است زیرا بانک‌ها باید دارای نقدینگی کافی برای پاسخگویی به تقاضای سپرده‌گـذاران و تسهیلات‌گیرندگان باشند تا از این طریق اطمینان عمومی را جلب کنند.

به این منظور موسسات مالی نیازمند داشتن سیستم مدیریت دارایی و بدهی اثربخش هستند تـا بتواننـد عـدم انطبـاق سر رسید در دارایی‌ها و بدهی‌ها را حداقل و بازگشت آنها را بهینه کنند، همچنین با توجه بـه ارتباط معکوس نقدینگی و سودآوری، ایجاد تعادل مناسب بین این دو شاخص نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته عضو هیات‌مدیره صندوق ضمانت صادرات، براساس این الگو، بررسی می‌شود که آیا بانک درصدی از سرمایه خود را نگهداری می‌کند؛ یعنی قواعد بازل بر آن حاکم است یا خیر؛ چراکه براساس «قواعد بازل» هدف از کفایت سرمایه این است که بانک به حد کافی برای مقابله با بحران‌های احتمالی یعنی حدود ۱۲ درصد سرمایه خود را در بانک نگهداری کند تا در شرایط تعطیلی و ورشکستگی قرار نگیرد.

اگر بیش تراز این میزان باشد، حد نصاب را رعایت نکرده است. از سوی دیگر، در مورد کیفیت دارایی‌ها، باید دید که بانک‌ها به چه میزان وام اعطا کردند، چنانچه بانکی مطالبات معوق زیادی داشته باشد، نشان‌دهنده این است که کیفیت دارایی‌های آن بانک مطلوب نیست. بر همین اساس، مادامی که این ۵ مولفه در کنار هم مورد سنجش قرار می‌گیرند، مشخص می‌شود که آیا بانک خارجی شایستگی گشایش اعتبار اسنادی را دارد یا نه که این موضوع از سوی صندوق ضمانت صادرات ایران مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

طبق گفته کارشناسان، وضعیت در روسیه به نسبت سایر کشورها در این زمینه وخیم‌تر است؛ چراکه در یک دوره‌ای بانک مرکزی این کشور بدون حساب و کتاب، اقدام به صدور مجوز برای بانک‌ها کرد.

از سوی دیگر در منطقه نیز در پاره‌ای از موارد می‌بینیم که بانک‌های عراقی، ضمانت‌هایی را برای تجار ما صادر می‌کردند که از اعتبار لازم برخوردار نبود اما بعدا دولت عراق، قوانین محدوده‌کننده‌ای را بر صدور ضمانت‌های بانکی وضع کرد.

در نظر داشته باشید که تجار و بازرگانان برای اینکه متحمل خسارت نشوند باید همواره دو مولفه مهم را در ضمانت‌نامه‌های صادر شده از سوی طرف‌های خارجی در نظر داشته باشند؛ اول صحت متن ضمانت‌نامه و دوم اینکه مشخص شود که ضمانت‌‌نامه از سوی چه کسی و چه نهادی صادر می‌شود.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *