کسب و کار کمپانی اینتل

نمایی از شیوه کسب و کار کمپانی اینتل

این شرکت، پنجمین برند ارزشمند دنیا بوده و ارزش آن حدود ۳۵میلیارد دلار تخمین زده شده است. در اکثر رایانه های شخصی دنیا از ریز پردازنده های اینتل استفاده شده است.

کمپانی اینتل

کمپانی اینتل

اینتل با تمرکز روی تولید بهترین ریز پردازنده ها توانست رقیبانش را پشت سر بگذارد. در سال ۲۰۰۶، این کمپانی از استراتژی تازه خود که براساس شناسایی و ساخت بازار های جدید بود، پرده برداشت. بنابراین این شرکت علاوه بر رایانه های شخصی، در زمینه های دیگری از  جمله لوازم برقی، ارتباطات بی سیم و مراقبت های بهداشتی نیز وارد عمل شد.

در سال های اخیر، معمولا هر زمان که لپ تاپ خود را باز می کنید، بر چسب Intel Inside را در پایین صفحه کلید می بینید. این برچسب، به کاربر این اطمینان را خواهد داد که رایانه ای با عملکرد بسیار بالا و مطمئنی دارد.

بقا و نابودی یک سازمان به استراتژی هایی بستگی دارد که آن سازمان انتخاب می کند. استراتژی کسب و کار برنامه ای است که برای کلیه بخش های سازمان طراحی می شود. این استراتژی باید با فضای آن کسب و کار و دنیایی که روز به روز در حال تغییر است، هماهنگ باشد.

اینتل بیش از ۵۰سال در مرکز یک صنعت در حال رشد بوده است. با این وجود رشد فروش رایانه های شخصی در این جو به شدت رقابتی در حال کاهش است. به علاوه تلفن های همراه و دستگاه های پرتابل به شکل گسترده ای جایگزین رایانه های شخصی شده اند. از سال ۲۰۰۳، میزان سود حاصل از فروش محصولات اینتل، طی یک سال، ۱۳درصد افزایش پیدا کرد. با این حال در این بخش از بازار،  فروش لپ تاپ ها رو به رشد است درحالی که رایانه های شخصی با کاهش فروش چشمگیری مواجه شده اند.

اینتل یک برند جزء است. تولیدات و پر دازنده های آن بخشی از محصولاتی را شکل می دهد که مصرف کنندگان خریداری می کنند. برقراری رابطه کلیدی با شرکت های پیشرو در زمینه الکترونیک مانند سونی و فیلیپس، استراتژی مهم این کمپانی به شمار می رود.

یکی از دلایل مهم استراتژی یکپارچگی اینــتل، تـوسـعه فناوری های مختلف بود. این  کار پردازنده ها را کاربردی تر کرده و به کاربران رایانه ها این امکان را خواهد داد که از مزایای زیر بر خوردار شوند:

– چند کاره بودن

– امنیت

– اطمینان

– قابلیت اداره

– انجام محاسبات به صورت بی سیم

سیستم ها دائما در حال به روز شدن هستند و به کاربران آزادی عمل بیشتری می دهند. استراتژی تازه اینتل به این شرح است:

-همکاری با مصرف کنندگان جهت مبادله دور نمای فناوری آینده

-توسعه فناوری های تازه مشتری محور

– ارائه محصولات جدید که قابل درک بوده و استفاده از آنها ساده باشد

– ارائه پیام های ارتباطی واضح در رابطه با محصولات جدید.

معرفی استراتژی جدید

وقتی سازمانی با تغییر مواجه می شود، مهم است که این تغییرات را با همه در میان بگذارد. این افراد شامل موارد زیر می شوند:

-از بیرون مصرف کنندگان، شرکا، تأمین کنندگان و رسانه ها

– از درون پرسنل

یکی از بزرگ ترین برنامه های اینتل، رو نمایی از لوگوی جدید این شرکت بود که با حضور یک گروه موسیقی معروف و اجرای ترانه ای از سوی آنها بر پا شد. یک لوگو نماینده بصری هر آن  چیزی است که آن شرکت به انجام آن متعهد شده است.

لوگوی جدید شرکت اینتل به طور واضح دیدگاه رو به جلوی این کمپانی را نشان می دهد. این رونمایی به کمک کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی چند میلیون دلاری پشتیبانی می شد.

امروزه پیام ارتباطی اینتل حاکی از فناوری محور بودن این شرکت است. بازاریابی اینتل به مصرف کنندگان کمک می کند تا به طور مشخص به تأثیر فناوری در بهبود زندگی شان پی ببرند.

ارزش هایی که اینتل دنبال می کند شامل این موارد است:

-آمادگی برای خطر کردن

– عملکرد منظم

-تمرکز روی کسب نتایج عالی، برای مثال عملکرد قابل توجه، فروش و سود دهی.

نتایج مورد انتظار زمانی به دست می آید که یک محصول قبل از پیش دستی رقبا در بازار مناسب آن محصول عرضه شود.

در دنیای مدرن و رو به جلوی حال حاضر پیدا کردن نیاز ها و خواسته های مصرف کنندگان از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. از آنجا  که اینتل هم مسیر با فناوری روز عمل می کند به خوبی می تواند نیاز بازار را پیش بینی کند.

همچنین این کمپانی از گروه های متمرکز روی مصرف کنندگان بهره می برد. یک گروه متمرکز شامل تعداد کمی از مصرف کنندگان است و نماینده بخشی از بازاری هستند که اینتل هدف قرار داده است.

تولید محصولات تازه بر اساس پیش بینی نیاز بازار، نیازمند سرمایه گذاری عظیمی است. برای مثال ساخت کارخانه های جدید برای تولید محصولات آتی کمپانی از جمله این سرمایه گذاری هاست. بنابراین تمرکز بر بازار یکی از دلایل موفقیت و پیشرفت اینتل بوده است.

بقا و نابودی یک سازمان به استراتژی های آن سازمان بستگی دارد. استراتژی کسب و کار برنامه ای است که برای کلیه بخش های سازمان طراحی می شود. این استراتژی باید با فضای آن کسب و کار و دنیایی که روز به روز در حال تغییر است، هماهنگ باشد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *