نقش بخش خصوصی در جذب سرمایه گذاری

مجید پورکائد عضو چهارساله هیات مدیره اتاق بازرگانی صنایع و معادن آبادان، عضو ده ساله هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و رئیس کمیسیون انرژی در شهر آبادان در گفت و گو با «تواکسیم» از ضرورت حضور بخش خصوصی در فرآیند جذب سرمایه گذاری های خارجی و داخلی به بخش های مختلف اقتصاد کشور می گوید.

نقش بخش خصوصی در جذب سرمایه گذاری

سرمایه گذاری

ضعف فناوری ها تا چه اندازه می تواند در عقب ماندگی صنعتی ایران موثر باشد و برای برای بهبود آن چه پیشنهادی دارید؟

کشورهای جهان سوم به کپی سازی از کشورهای دیگر می پردازند و ما باید از تحقیقات و تکنولوژی های نوین روز برای پیشرفت در زمینه صنعتی و اقتصادی استفاده کنیم. از طریق بخش تحقیقات فناوری و تحقیقات بخش دانشگاهی کشور می توان در بسیاری از زمینه ها پیشرفت داشت.

ایران در بسیاری از صنایع و به طور خاص صنایع نظامی، موفقیت های بسیاری را کسب کرده است و تمام این پیشرفت ها با توجه به امکانات و ظرفیت هایی بوده که به بخش دانشگاهی داده شده است. در همین راستا ابتدا باید بودجه ای در نظر گرفت تا قیمت تمام شده این تحقیقات برای بخش های خصوصی کاهش یابد، چون بعضی از این تحقیقات به خاطر بالا بودن بهره بانکی در بازپس گیری تسهیلات و زمان بر بودن تحقیقات برای رسیدن به نتیجه، به سرانجام نمی رسند و این ها زیرساخت هایی است که برای رسیدن به رونق بخش های مختلف صنعت کشور به آنها نیازمندیم.

باید بودجه ای به بخش تحقیقات اختصاص داده و با مشارکت دادن بخش خصوصی به بحث فناوری کشور کمک شود. متاسفانه ضعف هایی در این راستا وجود دارد که باید مورد رسیدگی قرار گیرد تا تحقیقات در زمینه های مختلف فناوری انجام شود و در نیمه راه به دلایلی که گفته شد، متوقف نشود.

روند جذب سرمایه گذاری ها در کشور را چطور ارزیابی می کنید؟

جذب سرمایه گذاری در کشور انجام شده است ولی هنوز به نتیجه مطلوب نرسیدیم. شاهد هستیم که هنوز نتوانستیم بحث اقتصاد مقاومتی را در ایران به طور کامل محقق کنیم و وقتی در این راستا موفق نشویم بحث تولید و اشتغال ما نیز دچار مشکلاتی خواهد شد. چنانچه ما در این زمینه بخش خصوصی را وارد کنیم و جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی با همکاری بخش خصوصی انجام شود، یقینا به نتایج مطلوب تری خواهیم رسید.

نقش دیپلماسی های سیاسی را در کمک به رونق اقتصادی و افزایش سرمایه گذاری های خارجی را تحلیل کنید؟

دیپلماسی های سیاسی می تواند نقش موثری در اقتصاد هر کشور ایفا کند و شناخت جامع از سیاست های هر کشور می تواند گامی برای  افزایش تاثیر این دیپلماسی ها بر اقتصاد کشور باشد.

مبحثی که از اهمیت ویژه ای برای سرمایه گذاران خارجی دارد، بحث امنیت برای سرمایه و سرمایه گذار است و این نوع دیپلماسی های سیاسی می تواند نشان دهنده شرایط خوب و امن برای سرمایه گذاری و شناساندن کشور و امنیت موجود در آن به سرمایه گذاران  خارجی باشد.

به نظر شما بانک ها می توانند چه تاثیری در افزایش صادرات و تجارت خارجی کشور داشته باشند؟

متاسفانه با وجود جلساتی که در بخش های مختلفی همچون اتاق بازرگانی ایران و بانک مرکزی و صحبت هایی که در بخش های مختلف دولت انجام می شود، بانک ها تا امروز نتوانستند کمک زیادی به افزایش تجارت خارجی کشور داشته باشند.

تولیدکنندگان در زمینه های مختلف هیچ روندی را نمی توانند در پیش گیرند تا سود حاصل از تولیداتشان پاسخگوی سود تسهیلات بانکی باشد. بانک ها تاثیر چشمگیری در شکوفایی اقتصاد کشور ندارند و دلیل آن هم همین بهره های یکسان و بالایی است که از تسهیلات می گیرند. نرخ تسهیلات بانکی راه رسیدن به اهداف اقتصادی را بسیار کند و در برخی موارد متوقف کرده است.

باید در این بخش بانک ها را موظف باشند تا  تسهیلاتی با نرخ سود پایین تر را در اختیار افرادی که تمایل به فعالیت در زمینه های مختلف اقتصادی  و تحقیقات فناوری دارند، قرار دهند و صندوق منابع مالی خود را از طریق این بهره ها تامین نکنند و به سمت منابعی که دولت برای آنها در نظر گرفته است، حرکت کنند. تا زمانی که این اتفاق نیفتد نمی توانیم شاهد تاثیر بانک ها در رونق و رشد اقتصادی و افزایش تجارت خارجی باشیم.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *