موسم کار رسید

یعقوب صلاحی-خبرنگار
ایام انتخابات تمام شد و دولت روحانی برای ۴ سال دیگر از مردم جواز فعالیت گرفت. مردمی که با همتی ستودنی و با وجود سختی و مشقات معیشتی زیاد پای صندوق رای آمده و ایستادگی خود را پای آرمان‌های انقلاب اسلامی ثابت کردند و حال نوبت کار و عمل به وعده‌هایی است که دولت دوازدهم باید انجام دهد و کشور را از رکود موجود خارج کند.

موسم کار رسید

دولت دوازدهم

به نوعی در این دوره انتخابات ریاست جمهوری مهم‌ترین وعده کاندیداها و شخص رییس‌جمهوری بهبود وضعیت معیشت مردم است. برای رسیدن به این هدف گسترش تولید صادرات محور و اشتغالزایی هدفمند اهرم‌هایی تاثیرگذار و مهم هستند.

ایران با توجه به نیروی انسانی تحصیل کرده، منابع غنی مواد اولیه و راه‌های ارتباطی بی نظیر زمینی و دریایی ظرفیت تولید و صادرات مواد غذایی، کشاورزی و حتی صنعتی را داراست و تنها کاری که باید توسط دولت انجام شود برنامه ریزی هدفمند و هدایت این ظرفیت‌ها به سمت بهترین مسیر است.

ایران کشوری چهارفصل است که انواع گل و گیاه در آن رشد می‌کند و اگر فکری برای بهره‌وری آب و برداشت کمتر از ذخایر آبی شود کشاورزی یکی از زمینه‌های بسیار خوب درآمدزایی و ارزآوری برای کشور است زیرا ک نیروی انسانی و ظرفیت‌های طبیعی کشور هم به این امر کمک می‌کند.

از سوی دیگر همانگونه که اشاره شد صادرات این محصولات در بخش شمالی با اتصال به دریای خزر  و بازار مصرفی خوب آسیای میانه و قفقاز و حتی خود روسیه و در پهنه جنوبی کشو با اتصال به آب‌های آزاد و کشورهای‌عربی حاشیه خلیج فارس که عمدتا مصرف کننده هستند، امکان بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاری در اختیار ایران می‌گذارد.

البته ایران برای حضور در بازارهای جهانی باید به بحث کیفیت محصولات تولیدی و استانداردهای بین‌المللی توجه داشته باشد و روی تولید ارگانیک تمرکز کند. در دنیای امروز میزان سلامت محصولات تولیدی به‌ویژه تولیدات کشاورزی و دامی از اهمیت خاصی برخوردار است.

در تولید صنعتی هم با توجه به عقب ماندگی صنعت ایران از صنایع جهانی و کیفیت پایین و قیمت تمام شده بالا بهترین راه حل همکاری با برندهای جهانی برای ورود به بازارهای بین‌المللی است تا ضمن ایجاد اشتغال داخلی و ورود تکنولوژی‌های جدید به صنایع زمینه معرفی محصولات ایران در سطح جهانی فراهم شود.

این موضوع از دو نظر به نفع ایران است. اول اینکه از این همکاری سود و توسعه و اشتغال نصیب کشور می‌شود و دوم اینکه اگر ایران روابط مستحکمی با این شرکت‌ها برقرار کند در صورت بروز مشکلاتی مثل تحریم‌ها این شرکت‌های بزرگ در برابر آن مقاومت می‌کنند تا سود خود از شراکت با شرکت‌های ایارنی را از دست ندهند.

به هر حال آنچه در دولت دوازدهم مهم می‌نماید و همه تمرکز دولت باید روی آن باشد دیپلماسی اقتصادی با پررنگ‌تر کردن نقش بخش خصوصی در مذاکرات اقتصادی است.

دیپلماسی اقتصادی هدفمند با تمرکز روی قدرت‌های اقتصادی جدید و ظرفیت‌های تولیدی به روز با کاهش فشار تحریم‌های هسته‌ای با توان بالایی می‌تواند ادامه داشته باشد و دولت را در رسیدن به اهداف خود در ایجاد رونق اقتصادی یاری دهد.

موضوع مهم دیگری که بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح شد و از دولت انتظار می‌رفت ترمیم تیم اقتصادی بود که عملا این اتفاق رخ نداد با توجه به شرایط موجود دوباره به یکی از بحث‌های اصلی محافل سیاسی بدل شده است.

بدیهی است که دولت با تیم اقتصادی فعلی قادر به انجام وعده‌هایی که به مردم داده نیست و ناچار است تیم خود را ضمت تقویت به لحاظ اجرایی و علمی جوان‌تر کند تا کارها و برنامه‌های اقتصادی دولت شتاب بیشتری بگیرد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *