منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

منطقه ویژه اقتصادی بوشهر پذیرای سرمایه گذاری های خارجی و داخلی در زمینه های شیلات، تجهیزات شناور، تجهیزات مربوط به نفت و گاز، سیستم های تولید برق و آب، حمل و نقل و زیرساخت های آن، تجهیزات الکترونیکی و فناوری نانو است.

منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

مناطق ویژه اقتصادی برای استفاده از ظرفیت های موجود در زمینه صادرات و واردات در یک ناحیه ایجاد می شوند. در همین راستا منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برای بهبود و رونق هر چه بیشتر اقتصاد  تاسیس شد.

مسئولان این منطقه ویژه اقتصادی سعی دارند تا با استفاده از منابع آب، برق، گاز، راه ها و… آینده ای درخشان در زمینه تجارت خارجی رقم بزنند.

این منطقه هم چنین توانسته در زمینه جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی فعالیت های خوبی داشته باشد و تولید و تجارت را رونق بخشد.

مناطق ویژه اقتصادی در فرودگاه ها، بنادر و جزایر ایجاد شده و کالاها از راه دریایی، زمینی، هوایی و بدون پرداخت هیچگونه عوارض گمرکی برای واردات، صادرات و یا صدور مجوز به آنها وارد می شوند.

این منطقه ویژه اقتصادی در نظر دارد تا با پردازش صادرات از طریق تمرکز فعالیت های صنعتی شرایط اقتصادی استان بوشهر را بهبود دهد.

مراحل سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر:

 1. درخواست متقاضی
 2. ارائه طرح توجیهی و اساسنامه
 3. آخرین آگهی تغییرات
 4. درج آگهی در روزنامه
 5. جواز تأسیس
 6. بررسی توسط کارشناسان و پذیرش
 7. انعقاد قرارداد با امور قراردادها
 8. ارائه نقشه ها به واحد فنی
 9. صدور پروانه ساخت و ساز
 10. پایان کار
 11. درخواست متقاضی
 12. صدور گواهی بهره برداری

از جمله امکانات بوشهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتباط تجاری با کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس
 • تأسیسات مجهز بندری
 • مرزهای آبی طولانی
 • صنعت دریانوردی
 • فرودگاه بین المللی
 • وجود مراکز آموزش عالی برای جذب دانشجو و پرورش نیروی کار متخصص برای افزایش اشتغال
 • پذیرش سرمایه گذاری داخلی و خارجی در زمینه های گوناگون

در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر گواهی مبدا و قبض انبار تفکیکی صادر می شود همچنین  امکانات پردازش کالا، ترانزیت کالا، صادرات مجدد، ورود کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی، برخورداری از معافیت های گمرکی، سرمایه گذاری داخلی و خارجی، واگذاری زمین، استفاده از فرودگاه، بندر بوشهر، استفاده از امکانات شهری و زیرساخت های موجود، استفاده از منابع انرژی، هزینه کم انبارداری و نزدیکی به منطقه ویژه اقتصادی پارس در این منطقه فراهم شده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *