منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از سه قسمت پارس جنوبی، پارس دو یا کنگان و پارس شمالی تشکیل شده و در استان بوشهر جای گرفته است.

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

فعالیت های این منطقه  ویژه اقتصادی که متعلق به دولت است، در زمینه های ایجاد زیرساخت های لازم و رفاهی مثل راه آهن، برق ، آب ، گاز، فرودگاه وغیره، پشتیبانی از طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی دنیا و میدان گازی گلشن، مند، پارس شمالی و فردوسی فعالیت می کند.

از جمله اهداف دیگر این منطقه می توان به ایجاد شرایطی برای نهادینه کردن پژوهش و تحقیق در زمینه انرژی، مطالعات اجتماعی و فرهنگی برای رشد منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است.

اهداف منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

بهبود دانش های فنی موجود و گسترش مرزهای دانش

برگزاری جلسات هم اندیشی و تبادل نظر با صنایع مستقر در منطقه و ایجاد شاهراه ارتباطی پژوهش و فناوری در سطح منطقه با ابزار تشکیل و تجهیز دبیرخانه دائمی پژوهش و فناوری منطقه پارس

شناسایی و بکارگیری ظرفیت های علمی ،فنی و اقتصادی و توسعه همکاریهای پژوهشی مشترک با موسسات داخلی و بین المللی و بکارگیری آنها درجهت استقرار تکنولوژی های نوین صنعت نفت

توجه به نیاز صنایع در بعد پژوهش و فناوری و هدایت پژوهش ها به سمت و سوی پژوهشهای تقاضا محور، ایجاد زمینه کارآفرینی و حمایت از نوآوری و خلاقیت نیروهای جوان محقق و نخبه در سطح منطقه

اجرای موثر سیستم مدیریت دانش جهت ذخیره اطلاعات و تجربیات افراد صنعتی، صیانت از دانش فنی نخبگان و گسترش دانش های بدست آمده در کل منطقه و ارتقاء جایگاه پژوهش و فناوری

انجام نیازسنجی های مختلف و تبدیل نیازها به عناوین و موضوعات پژوهشی با اجرای الویت بندی ،پیگیری مراحل فراخوان ها

بررسی ، داوری و طرح در شورای پژوهشی سازمان، برگزاری جشنواره های استانی تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر و صاحبان ایده های نو و همکاری در برگزاری نمایشگاههای دستاوردهای پژوهشی در سطح منطقه

این سازمان برای تامین زیرساخت های لازم برای اجرای پروژهای متعدد و عظیم صنایع گاز و پتروشیمی و توسعه اجتماعی واقتصادی این منطقه ویژه اقتصادی حدود ۱۵ سال پیش شروع به ایجاد فرودگاه در عسلویه کرد.

مجتمع بندری پارس به عنوان راهی مهم برای واردات و صادرات کالا در منطقه یکی از عوامل مهم جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

در این منطقه ویژه اقتصادی حدود ۲۴ فاز پالایشگاهی وجود دارد که در حال حاضر نیمی از آن در مورد بهره برداری قرارگرفته است.

از جمله طرح های توسعه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس می توان به طرح های توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی اشاره کرد که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری ساحل ایران در خلیج فارس در مجاورت مرز مشترک آبی ایران و قطر قرار گرفته است.

قرارداد این طرح بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه پترو ایران به عنوان پیمانکار حدود ۱۳ سال پیش امضا شده و در دوفاز قابلیت اجرا دارد.

از جمله طرح های دیگر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، طرح فراگیر پالایشی سیراف است و هدف از اجرای آن ایجاد ۸ پالایشگاه میعانات گازی در این منطقه است که در دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفته و با ادامه این دولت این طرح نیز در ادامه خواهد داشت.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *