منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی کشور از نظر وسعت، در زمینه ذخیره سوخت، صادرات و واردات انواع محصولات و انبارداری فعالیت می کند.

معرفی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

دوغارون

این منطقه ویژه اقتصادی که در کنار افغانستان قرار گرفته و روند صادرات و واردات ایران با افغانستان در آن انجام می شود، از مزایایی برخوردار است که از جمله آن می توان به نزدیکی به گمرک، جای گرفتن در راه جاده ابریشم و نزدیکی به هرات اشاره کرد.

زمین های کشاورزی حاصلخیز، منابع آب زیر زمینی و معادن، استفاده از قدرت باد برای نیروگاه های بادی منطقه، قرار گرفتن در نزدیکی بزرگراه ها، وجود بیمارستان های مجهز و فضایی امن برای مراودات تجاری ایران و افغانستان از دیگر مزایای این منطقه ویژه اقتصادی کشور است.

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از جمله موفق ترین مناطق ویژه اقتصادی در کشور است که ظرفیت های بسیار بیشتری در زمینه صادرات و واردات دارد.

در همین راستا می بایست با استفاده از حداکثر توان این منطقه و افزایش میزان صادرات ایران به کشورهای دیگر به ویژه افغانستان که به خاطر نزدیکی به این منطقه هزینه های حمل و نقل کمتری را در بر دارد، رونق و رشد اقتصادی کشور را بهبود بخشید.

با توجه به فضایی که بر اقتصاد کشور حاکم است می بایست صادرات غیر نفتی کشور را به سرعت افزایش دهیم و اکتفا به میزان حال حاضر بهبود شرایط اقتصادی را برای  ایران به همراه نخواهد داشت.

توجه بیشتر به فرصت های موجود در این منطقه ویژه اقتصادی می تواند منجربه شکل گیری فرصت های شغلی برای مردم منطقه و افزایش تولید با کیفیت و در نتیجه رشد ورونق اقتصادی باشد چرا که محصولات تولیدشده در ایران به شرط مرغوبیت می توانند به سرعت در بازارهای جهانی جایگاه خود را یافته و با بهبود روابط تجاری و افزایش مراودات تجاری اقتصاد کشور را بهبود بخشند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *