مشکلات بانکی مانع تجارت با ایران

بانک‌ها تراکنش صادرات به کشورهایی که در فهرست تحریمی آمریکا قرار دارد را انجام نمی‌دهند بنابراین هند برای مبادله با ایران سازوکار پرداخت از طریق شخص ثالث را دنبال می‌کند تا بر اساس آن پول معامله را از کشورهای دیگری دریافت کنند.

مشکلات بانکی مانع تجارت با ایران

هند

وازتخانه‌های بازرگانی و خدمات مالی هند تصمیم گرفتند تا یک کارگروه مشترک برای حل مشکلات صادرکنندگان هندی نظیر پرداخت‌ها از طریق شخص ثالث تشکیل دهند.

هفته گذشته وزیر بازرگانی هند این موضوع را با وزارتخانه خدمات مالی و بانک مرکزی این کشور مطرح کرده است.

صادرکنندگان کالاهای هندی به کشورهایی به ویژه ایران، عراق، سودان، زیمباوه و کنگو با برخی موانع بانکی روبرو هستند.

بر اساس سازوکار پرداخت از طریق شخص ثالث برای مثال، شرکت‌هایی که به آفریقا صادرات انجام می‌دهند، پول خود را از دبی، سنگاپور، هنگ کنگ و لندن دریافت می‌کنند.

صادرات به کشورهایی که در فهرست تحریمی اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا قرار دارد، با مقاومت بانک‌هایی مواجه می شود که تمایلی به تسهیل تراکنش‌های این معاملات ندارند.

یک مقام هندی در این رابطه گفت: «ازآنجایی‌که یک پتانسیل بزرگ صادراتی در این کشور وجود دارد، چندین موضوع بانکی در رابطه با ایران وجود دارد که باید حل شود.»

وزارت بازرگانی هند به دنبال ایجاد روابط بانکی با ایران برای معاملات یورویی است. همچنین این وزارتخانه تلاش‌هایی را برای گشایش کانال‌های بانکی هندی در کشورهایی که با ایران روابط بانکی دارند، اغاز کرده است.

منبع: فارس

 

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *