مزایای سرمایه گذاری در ارمنستان

اقتصاد کشور ارمنستان متمرکز است و قبل از فروپاشی شوروی سابق با کمک سرمایه گذاری های بزرگ شوروی فعال بود. پس از استقلال سرمایه گذاری های شوروی از این کشور خارج شد و این شوک بزرگی برای اقتصاد و تولید ارمنستان بود و امروز تبدیل به اقتصادی سرمایه پذیر با مزیت های بسیار شد که در ادامه می خوانید.

مزایای سرمایه گذاری در ارمنستان

ارمنستان

سرمایه گذاران در ارمنستان باید در نظر داشته باشند که این کشور امکان استفاده از موقعیت جغرافیایی و روابط حسنه خود با اروپا، خاورمیانه و کشورهای تازه استقلال یافته را برای افزایش حجم تجارت بین کشورها دارد و می‌تواند مرکزی مناسب برای آغاز همکاری‌ های بین‌المللی باشد.

علاوه بر این دلیل نظام تجارت آزاد با کشورهای تازه استقلال یافته، سرمایه‌گذاران خارجی در این کشور از توانایی دسترسی به بازار ۲۵۰ میلیون معاف از مالیات برخوردارند.

ارمنستان در گروه کشورهایی است که اخیرا به اتحادیه اروپا پیوسته‌ اند و از این راه موفق به جذب سرمایه‌گذاری‌ های چشمگیر شده‌ اند، این کشور نیز می خواهد تا با استفاده از نیروی انسانی ماهر و ورزیده و منابع فرهنگی قوی خود از این پتانسیل عظیم در جهت همکاری‌ ها و کسب شرکای جدید استفاده کند.

با توجه به گستردگی و حجم بالای مهاجرین ارمنی تبار در سراسر دنیا، و سابقه موفق تجارت فرامرزی، دنیای پان ارمنیان برای همکاری و ایجاد پلی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، اهرمی مناسب است.

نیروی کار ماهر و تحصیل‌کرده این کشور یکی از مزایای اصلی این کشور است. امروزه علم و تکنولوژی اهمیت زیادی برای آینده ارمنستان دارد و جمعیت تحصیل کرده می‌تواند سنگ بنای محکمی برای سیاست‌گذاران این جمهوری باشد.

این کشور زمینه خوب و اساسی برای توسعه دانش اقتصادی دارد. مشاغل آی‌تی و نرم‌افزار بهترین و بالاترین استعداد‌ها را در این کشور به خود جذب کرده است.

همچنین می توان گفت که مهم‌ ترین کشورهای اروپایی که در ارمنستان سرمایه‌گذاری کرده اند، فرانسه، آلمان و یونان هستند.

علاوه بر موارد فوق، کشور ارمنستان با برخورداری از روابط فرهنگی و زبانی خود، نظام‌های متعدد و متنوع تجاری مناسبی ارائه می‌دهد که این کشور را در واقع به محلی مناسب برای تولید و دستیابی به دیگر بازارها تبدیل می‌کند. این نظام‌ها عبارتند از:

۱-تعرفه‌های پایین ارمنستان که برای همه کشورهای عضو تجارت جهانی در نظر گرفته شده است و طبق قوانین سازمان تجارت جهانی، تجار بومی و خارجی در برابر قانون یکسان بوده و همگی از مزایای یکسان برخوردارند.

۲-سیستم معافیت از حقوق گمرکی GSP

این کشور یکی از چهار کشور عضو کشورهای مستقل مشترک المنافع CIS و یکی از شانزده کشور دنیا است که از نظام سیستم معافیت از حقوق گمرکی اتحادیه اروپا برخوردار است.

تکنولوژی اطلاعات در کشور ارمنستان در دهه اخیر رشدی چشمگیر داشته و این صنعت یکی از پویاترین و فعال‌ترین بخش‌های اقتصادی ارمنستان به شمار می‌آید. این صنعت جایگاهی خاص در کشور به خود اختصاص داده که از نیروی انسانی ماهر، پشتیبانی کامل دولت و سابقه خوب کشور در امر تحقیق و توسعه برخوردار است.

بیوتکنولوژی و علوم وابسته به آن از قسمت های فعال ارمنستان است و با توجه به این که اکثر شرکت‌ها امروزه به دنبال بخش تحقیق و پژوهش باصرفه و محل تولیدی مناسب هستند بر اساس پیش‌بینی‌ها و ارزیابی‌های انجام شده در زمینه رشد مازاد کشورهای تازه استقلال یافته، صنعت بیوتکنولوژی برای پیشرفت در این کشور پتانسیلی بالاتر دارد. دولت این کشور آماده همکاری در زمینه تکنولوژی، آموزش، علوم توریسم و بخش انرژی است.

فعالیت در زمینه جواهرات به ویژه الماس زمینه ‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری خارجی در ارمنستان است که اهمیت این موضوع به دلیل وجود الماس‌ کاران ماهر، قیمت‌های قابل رقابت، تجهیزات مدرن و مزایای معافیت مالیاتی برای تولید الماس در ارمنستان است. تمرکز این صنعت در ارمنستان بالا نیست و هیچ مانعی بر راه ورود به بازار تولید الماس در این کشور وجود ندارد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *