مذاکرات تجاری ایران و ازبکستان

وزیر صنعت، معدن و تجارت از مذاکرات تجاری با مقامات ازبکستانی برای افزایش حجم تجارت بین دو کشور به یک میلیارد دلار خبر داد.

مذاکرات تجاری ایران و ازبکستان

محمد شریعتمداری

محمد شریعتمداری پس از دیدار با وزرای خارجه و توسعه تجارت خارجی ازبکستان در گفتگو با خبرنگاران گفت: برای اضافه شدن ۵۰ کالای جدید به توافق نامه تجارت ترجیحی میان ایران و ازبکستان رایزنی شد و توافق کردیم حجم مبادلات دو کشور که اکنون حدود ۴۰۰ میلیون دلار است را به یک میلیارد دلار افزایش دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: مسئولیت کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان از طرف ایران بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و این مسئولیت در ازبکستان بر عهده وزارت توسعه روابط اقتصادی و سرمایه گذاری ازبکستان است.

شریعتمداری افزود: مذاکرات با وزرای امور خارجه و توسعه روابط اقتصادی و سرمایه گذاری ازبکستان رو به جلو بود و پیشینه همکاری های میان دو کشور را در این مذاکرات یکبار دیگر مرور کردیم که سندی که ۱۴ سال پیش در حوزه تجارت ترجیحی با ازبکستان به امضا رسید، یک نمونه از این همکاری ها بود.

وی تاکید کرد: موافقت نامه بازرگانی میان دو کشور در حوزه تجارت ترجیحی از دیگر دستاوردهای این گفتگوها بود که امیدواریم این موافقت نامه به تصویب مجالس دو کشور برسد. همچنین ۱۱۶ کارخانه ایرانی در ازبکستان فعال است و این همکاری ها نزدیک به ۱۴ سال پیش با تاسیس کارخانه دارویی دکتر عبیدی در ازبکستان آغاز شد و امروز پیشرفت خوبی کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به ازبکستان توسعه یافته و رشد ازبکستان در حوزه های صنعتی زمینه های همکاری بیشتری را نیز پیش روی ما می گذارد.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: طرح برقراری کریدور ارتباط بین ایران و ازبکستان از طریق افغانستان یکی از پروژه های مهم این مذاکرات بود و برای برقراری ارتباط ازبکستان، ترکمنستان، ایران و عمان که خلیج فارس را به ازبکستان متصل می کند نیز در این مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت.

منبع: بانک امروز

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *