مخالفت مجلس با تفحص از مناطق آزاد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد مناطق آزاد مخالفت کردند.

مخالفت مجلس با تفحص از مناطق آزاد

مناطق آزاد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس چندی پیش اظهار کرد: با تصویب کمیسیون اقتصادی و موافقت اعضای این کمیسیون طرح تحقیق و تفحص از مناطق آزاد کشور کلید خورد و پس از تصویب نهایی در جلسه علنی مجلس هیأت تحقیق و تفحص انتخاب و کار خود را آغاز می‌کند.

سیدناصر موسوی لارگانی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت کارکرد  این مناطق به منظور توسعه اقتصاد و تسهیل صادرات و حمایت از تولید داخلی این مناطق با پیشنهاد دولت و موافقت مجلس ایجاد می‌شود اما در سال‌های اخیر این مناطق کارکرد اصلی خود را از دست داده اند و به قطب واردات و گردشگری تبدیل شدند.

وی گفته بود: با توجه به لایحه جدید دولت برای ایجاد مناطق آزاد اقتصادی و تجاری جدید، تحقیق و تفحص از نقش این مناطق و عملکرد آن‌ها در سالهای گذشته تاکنون مورد توجه است تا مشخص شود میزان تاثیرگذاری آن‌ها در رونق اقتصادی به چه میزان بوده است.

موسوی لارگانی در خصوص جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ علاوه بر بررسی طرح تحقیق و تفحص، موضوع فرمول اخذ مالیات از طرح های پژوهشی به منظور حمایت از طرح های پژوهشی دانش بنیان مورد بررسی قرار گرفت اما در خصوص آن تصمیم گیری نشد و ادامه بررسی ها به جلسات بعدی موکول شد.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد مناطق آزاد(تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی) کشور و میزان انطباق آن با اهداف پیش بینی شده بر ای این مناطق در پنج سال اخیر را قرائت و اظهار کرد که مناطق آزاد نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشور داشته و از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

وی افزود: بررسی وضعیت واردات کالا در  این مناطق، وضعیت صادرات، جذب سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد، نحوه برگزاری و بهره برداری از اراضی و ایجاد اشتغال و تولید از محورهای متقاضیان تحقیق و تفحص از عملکرد مناطق آزاد است.

به گزارش ایسنا، درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد مناطق آزاد به رای گذاشته شد که با ۸۵ رای موافق ۶۰ رای مخالفت و ۸ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر به تصویب نرسید و نمایندگان مجلس با تقاضای تفحص از عملکرد مناطق آزاد مخالفت کردند.

منبع ایسنا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *