مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان

مبادلات ۱٫۷ میلیارد دلاری ایران و ترکمنستان

قائم مقام وزارت اقتصاد و توسعه ترکمنستان گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان در سال گذشته به رقم ۱٫۷ میلیارد دلار رسید.

مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان

مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان

به گزارش تواکسیم، گوانچ  رجب اف قائم مقام وزارت اقتصاد و توسعه ترکمنستان صبح امروز در همایش مشترک تجارت ترکمنستان و ایران گزارشی از آخرین وضعیت مناسبات اقتصادی و تجاری بین عشق‌آباد و تهران ارائه کرد.

وی افزود: فراورده‌های نفتی، پتروشیمی، انرژی برق، محصولات صنایع نساجی و صنایع سبک از مهمترین اقلام صادراتی ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران است.

وی در بخش دیگر سخنرانی خود اعلام کرد: هم اکنون در ۸۷ طرح با مشارکت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های جمهوری اسلامی ایران در خاک ترکمنستان اقداماتی در دست انجام است.

رجب اف بیان کرد: که هم اکنون حدود ۳۰ شرکت ایرانی و ثبت شده رسمی در خاک ترکمنستان مشغول انجام پروژه‌هایی هستند.

قائم مقام وزیر اقتصاد و توسعه ترکمنستان با اشاره به ظرفیت عظیم اقتصادی و تجاری جهت توسعه و گسترش تعاملات تجاری و اقتصادی با کشورهای خارجی به خصوص جمهوری اسلامی ایران، افزود: ترکمنستان با توجه به اجرای اصلاحات گسترده اقتصادی به رشد ۶٫۲ درصدی تولید ناخالص داخلی دست یافته است.

در این همایش رضا رحمانی، قائم مقام وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت ایران و سید محمد احمدی سفیر ایران در عشق آباد نیز سخنرانی کرده و بر وجود اراده سیاسی مقامات عالی رتبه دو کشور و ظرفیت‌های عظیم جهت توسعه و گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید کردند.

در پایان این همایش؛ تجار، کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایران با همتایان ترکمنستانی خود دیدار و توانمندی شرکت‌های ایرانی در اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی و زیربنایی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

سیزدهمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد ظهر دیروز با حضور «رضا رحمانی» قائم مقام وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت ایران با حضور بیش از ۴۰ شرکت آغاز به کار کرد و به مدت ۳ روز دایر است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *