افزایش ۳ برابری درآمد گمرکی

رییس کل گمرک ایران از افزایش سه برابری درآمد گمرکی کشور با وجود کاهش واردات خبر داد.

افزایش ۳ برابری درامد گمرکی

مسعود کرباسیان

مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران با اشاره به کاهش زمان سرعت انجام امور گمرکی اعلام کرد؛ امور گمرکی در گذشته بیش از ۲۶ روز به طول می‌انجامید که اهم اکنون روزانه انجام می‌شود. وی افزود: گمرک با ایجاد پنجره واحد تجارت فرامرزی جزیره‌ای عمل نکرده و با انتشار بر خط اطلاعات و همچنین با شفاف سازی حقوق ذی نفعان را رعایت کرده است.

کرباسیان همچنین اعلام کرد: سازمان جهانی گمرک، یکسری از اقدامات گمرک جمهوری اسلامی ایران را از نمونه‌های برتر جهانی شناخته و خواستار به اشتراک گذاشتن تجارب گمرک ایران با سایر کشورهای جهان شده است.

کرباسیان تاکید کرد: در گذشته آمار و اطلاعات گمرکی به صورت سالانه منتشر می‌شد در حالی که اکنون آمار و اطلاعات به صورت روزانه قابل مشاهده است.

وی یکی از موارد رعایت حقوق شهروندی را وجود اطلاعات شفاف قیمت‌ها در سامانه جامع گمرکی اعلام کرد. کرباسیان همچنین ادامه داد: سال گذشته با وجود کاهش شدید واردات؛ درامد‌ها افزایش قابل توجهی داشته و در حالی که در سال ۹۵ با کاهش واردات به ۴۳ میلیارد دلار مواجه بودیم؛ درآمد گمرکی تقریبا سه برابر شده و معادل ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی همچنین تاکید کرد: ۳۳ هزار میلیارد ریال در یکسال گذشته در گمرک صرفه جویی شده است. کرباسیان به انتقادهای وارد شده به گمرک اشاره کرد و افزود: به گمرک جمهوری اسلامی ایران برای اماده نبودن زیرساخت‌های سامانه جامع گمرکی انتقاد می‌شود، در حالی که گمرک اگر منتظر فراهم شدن زیرساخت‌ها بود باید ده سال دیگر منتظر می‌ماند تا در همین مرحله امروز باشد.

سازمان جهانی گمرک (wco) در گزارش جدیدی که از روند اجرای پنجره واحد تجارت فرامرزی و گمرک الکترونیک منتشر کرده از گمرک ایران خواسته است تا فن آوری گمرک الکترونیک را به دیگر کشور‌ها منتقل کند.

در بخشی از گزارش سازمان جهانی گمرک با اشاره به اجرای موفق پنجره واحد تجارت فرامرزی و گمرک الکترونیک در ایران آمده است: کارشناسان WCO متوجه شدند که برخی اصلاحات گمرک ایران قابل توجه است.

بهتر است این اطلاعات را با سایر گمرکات به عنوان بهترین شیوه‌های مدرنیزاسیون گمرکی به اشتراک بگذارد و این دانش و تجربیات را به دیگر کشور‌ها منتقل کند.

این اصلاحات قابل ذکربه این شرح است: ترخیص بدون کاغذ، کارشناسان مجازی (متمرکز)، ترخیص ۵۰ درصد اظهارنامه‌ها در مسیر سبز به کمک داده‌های الکترونیکی و بدون دخالت انسان و قابلیت چت کردن در سیستم تک پنجره‌ای تجارت فرامرزی.

سازمان جهانی گمرک در این گزارش تأکید کرده است: این موضوعات وپیشرفت‌های گمرک ایران در اجرای پنجره واحد تجاری و سامانه جامع گمرکی در جلسات WCO و سایر رویدادهای مربوطه به تسهیل تجارت و اتوماسیون ترخیص، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

منبع: واحد مرکزی خبر

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *