فرصت ایران برای توسعه ترانزیت

مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که برخی مسئولان اعتقادی به توسعه چابهار ندارند، گفت:‌شرکت‌های خارجی آمادگی دارند که شریک مالی ایران برای توسعه ریلی این منطقه باشند،‌ این در حالی است ما هنوز نتوانسته ایم شریک خارجی مناسبی را پیدا کنیم.

فرصت ایران برای توسعه ترانزیت

توسعه چابهار

غلامرضا سلامی با اشاره به این‌که توسعه راه‌آهن کسری ۹ هزار میلیارد تومانی دارد،‌اظهار کرد:‌  امکان تأمین این رقم با منابع داخلی نیست و باید دنبال سرمایه‌گذار خارجی باشیم. در حال حاضر راه‌آهن چابهار به مشهد بیشترین کسری منابع را دارد و توسعه ریلی چابهار زمانی صرفه اقتصادی دارد که راه‌آهن از چابهار به سرخس و مشهد وصل و راه ترانزیتی مناسبی ایجاد شود.

وی با بیان این‌که توسعه راه‌آهن چابهار نیازمند ۲٫۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است، افزود: شرکت‌های خارجی آمادگی دارند که شریک مالی ایران برای توسعه ریلی این منطقه باشند،‌ این در حالی است ما هنوز نتوانسته ایم شریک خارجی مناسبی را پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: راهکار رفع کسری بودجه راه‌آهن چابهار زیاد است اصل قضیه این است که مخالفان توسعه بندر چابهار تغییر نظر دهند و در کنار دولت به فکر توسعه این منطقه باشند. احساس می‌شود در برخی مسئولان این اعتقاد وجود ندارد.

دولت در کنار سایر نهادهای امنیتی که برای توسعه این مسیر تأثیرگذار هستند باید به یک هماهنگی برسد که چقدر این شاهراه می‌تواند به نفع اقتصاد کشور باشد در این صورت تعلل فعلی جایش را به برنامه‌ای منسجم‌تر خواهد داد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که ظرفیت ترانزیت ایران در چابهار هم‌اکنون یک رقم واقعی نیست، گفت:‌ فاز یک بندر چابهار ظرفیت آنچنانی ندارد و هدف‌گذاری ما باید توسعه هر ۵فاز باشد که این هم سرمایه‌گذاری زیادی را می‌طلبد. هدف‌گذاری نهایی ظرفیت ۸۰ میلیون تنی است که در آبادانی و تغییر رویکرد اقتصادی شرق می‌تواند تأثیرگذار باشد.

سلامی با بیان این‌که چین، ژاپن و هند علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در چابهار و در گام بعد توسعه ریلی بندر چابهار هستند، افزود: ایران تا زمانی که در افغانستان و عراق آرامش برقرار نشده باشد، فرصت کسب موقعیت ترانزیت منطقه را دارد. در صورت توفیق همسایه در به دست آوردن امنیت و آرامش،موقعیت منطقه را از دست می‌دهیم. در حالی که بهترین زمان برای به دست آوردن موقعیت ترانزیتی و تثبیت آن هم اکنون است.

وی یادآور شد: در کنار تلاش های هند اعلام آمادگی ژاپن به این معنا است که برگشت سرمایه در چابهار حتمی است و ایران هر چه زودتر باید از یکی از پیشنهاد‌های سرمایه‌گذاری استفاده کند و  البته این یک موضوع استراتژیکی است که صرفاً به وزارت راه برنمی‌گردد و بسیاری از نهادها باید به این باور برسند که این خط راه‌آهن می‌تواند در رفع بیکاری، مهاجرت و آبادانی منطقه تأثیرگذار باشد.

منبع: تسنیم

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *