ظرفیت رشد و توسعه صادرات برنج

برنج مرغوب ایرانی از جمله کالاهای صادراتی پر طرفدار در بازارهای جهانی است و برای رونق و بهبود تولید و صادرات برنج نیازمند بهبود زیرساخت هایی همچون ابزار و ماشین آلات تولید هستیم.

برنج محصولی با ظرفیت بالای صادراتی

صادرات برنج

افزایش صادرات غیرنفتی برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و متکی نبودن اقتصاد کشور بر نفت از جمله اهداف دولت است که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به ظرفیت های ایران در تولید با کیفیت بسیاری از محصولات از جمله صنایع دستی، زعفران، غلات، حبوبات، برنج و… می توان به افزایش صادرات غیر نفتی و رونق اقتصادی کشور امیدوار بود.

برنج با کیفیت و مرغوب ایرانی که در بسته بندی های متفاوت در بازارهای جهانی عرضه می شود از جمله کالاهای صادراتی با مشتریان زیادی در سراسر جهان است و این کیفیت محصول و قیمت مناسب آن است که این شرایط را فراهم کرده است.

کشت برنج به شیوه سنتی در ایران مانع از افزایش تولید این محصول می شود و باوجود اینکه در مناطقی از کشور از شیوه ها و ابزار و ماشین آلات نوین برای تولید برنج استفاده می شود ولی باوجود ماشین آلات فرسوده و استفاده از شیوه سنتی تولید برنج، هنوز راه زیادی تا همه گیر شدن این پیشرفت و افزایش صادرات برنج داریم.

طبق آمارهای منتشر شده از وزارت از سازمان توسعه تجارت ایران ارزش صادرات محصولات کشاورزی در سال ۹۴ برابر با ۳۹۸۸ میلیون دلار بوده است که این میزان در سال ۹۵، ۳۷۹۸ میلیون دلار اعلام شده و کاهش ۱٫۷ درصدی را نشان می دهد.

آمارها نشان می دهند که از حدود چهارمیلیون تن برنج مصرفی در ایران ۱ تا ۱٫۵ میلیون تن از آن از خارج از کشور تامین می شود و این در حالی است که ایران خود دارای حجم عظیمی از انواع برنج مرغوب است.

طبق اخباری که در اواخر سال گذشته منتشر شد، هندی ها که برنج تولیدیشان به خاطر قیمت پایین در ایران از مشتریانی برخوردار است، خواستار کاهش تعرفه های محصولات کشاورزی شدند که این درخواست شامل کاهش قابل توجه تعرفه واردات برنج نیز بود.

به گفته مسئولان کشور هند با توجه به اینکه میزان تعرفه واردات برنج باسماتی ۴۵ درصد است و باید ۲۵ درصد از آن کاهش پیداکند و با توجه به اینکه بخش عظیمی از برنج مصرفی ایران از طریق پاکستان و هند تامین می شود این کاهش تعرفه قابل تامل است.

پاکستان نیز به عنوان دیگر صادرکننده برنج به ایران  در اواسط سال گذشته اعلام کرد که با داشتن ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران به همکاری تجاری خود با ایران امیدوار است.

آمارها حاکی از آن است که حجم تجارت خارجی ایران و هند در سال ۲۰۱۵_۲۰۱۶ با رقم ۹ میلیارد دلار نسبت به سال قبل با کاهش ۴٫۱۳ میلیارد دلاری رو به رو شده است.

در سال گذشته دولت از واردات برنج در زمان برداشت این محصول در داخل کشور جلوگیری کرد و این اقدام، حمایتی از تولیدکنندگان برنج بود و امروز امید آن می رود تا در آینده با افزایش صادرات غیر نفتی به ویژه محصولاتی چون برنج رو به رو باشیم.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *