ضرورت رشد تجارت الکترونیک

ضرورت رشد تجارت الکترونیک برای برتری ایران در رقابت اقتصادی دهکده جهانی

مجید سیاری رئیس کانون کارآفرینان استان تهران در گردهمایی بزرگ مدیران کسب و کار گفت: با توجه به رتبه پایین ایران درتجارت الکترونیک و روند سنتی کسب و کار کشور، حضور در عرصه رقابت اقتصادی دهکده جهانی از طریق  رشد تجارت الکترونیک ضروری به نظر می‌رسد.

ضرورت رشد تجارت الکترونیک

ضرورت رشد تجارت الکترونیک

به گزارش تواکسیم، بزرگ‌ترین گردهمایی رهبران کسب و کار با حضور شخصیت‌های فرهنگی، اقتصادی و ورزشی، اعضای شورای شهر، مدیران بانک‌های خصوصی، هنرمندان و جمعی از فارغ التحصیلان دوره‌های DBA و MBA، پنجم اسفندماه سال ۹۵ در باشگاه دیپلماتیک وزارت امور خارجه برگزار شد.همچنین در جشن فارغ التحصیلان مدرسه عالی کسب و کار ماهان با مشارکت ۱۵۰۰ نفری مردم، از اساتید کارشناسی ارشد و دکترا هم تقدیر به عمل آمد.

با اعلام این خبر که مدرسه عالی کسب و کار ماهان در سال ۹۶ با ۴ دانشگاه بزرگ دنیا  در دوره‌های DBA و MBA همکاری خواهد داشت، برگزاری مراسم این‌چنینی را بسیار موثر در هم اندیشی و ایجاد انگیزه برای فعالان حوزه کسب و کار دانسته و گفت: مراکز خصوصی آموزش کسب و کار نقش موثری در رشد اقتصادی و دانش محور شدن کسب و کار دارند و همچنین فرصت رقابت در دنیا را ایجاد و روند شکل گیری آن را تسهیل می‌کنند.

در ادامه فاطمه مقیمی نخستین بانوی کارآفرین کشور درباره ورود فارغ التحصیلان بخش خصوصی به فضای کسب و کاربا اشاره به شناخت درست از بازار کار، افزود:  کارآفرین باید جامعه را شناسایی و نسبت به آن فضا با در نظر گرفتن امکانات موجود جامعه، کار خود را آغاز کند.

وی گفت: مدل‌های کارآفرینی کشورهای دیگر بدون بومی سازی و درنظر گرفتن شرایط  فرهنگی و اجتماعی قابل پیاده شدن در کشور ما نیستند و همخوانی نخواهند داشت.

وی مدل بازاریابی جدید را بر مبنای نیاز سازی عنوان کرد و افزود: در واقع امروزه استراتژی درست پیداکردن بازار، فقط بازاریابی نیست و بازارگردانی  و بازارداری را به دنبال دارد به این معنی که چطور خاستگاه بازار برای مطالبه همیشگی حفظ شود.

عضو هیات رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره اهمیت بخش خصوصی به عنوان سرمایه غیرنفتی در جامعه بیان کرد: بزرگترین منابع ماندگار همه جوامع سرمایه‌های انسانی است و سرمایه‌های نفتی مثل همه منابع طبیعی مسیر رو به زوال دارند، کشورهایی که برپایه سرمایه انسانی برنامه ریزی کردند به توسعه رسیده‌اند.

مقیمی گفت: کارآفرینی ها هم از تفکر خلاق و نواندیشی سرمایه‌های انسانی شکل گرفته که توانسته‌اند توانمندی جامعه را بالا برده و رشد اقتصادی را تضمین کنند، پس باید این سرمایه‌ها، آموزش داده شوند و به عنوان مجموعه خلاق به صورت فردی یا سازمانی و یا با نگاه سازمان کارآفرین محور، درون سازمان‌ها، پیاده سازی شوند که در حال حاضر این مهم را بخش خصوصی و مدارس غیر دولتی کسب و کار برعهده گرفته‌اند.

نقش دولت ها در کارآفرینی

در ادامه اصغر جهانگیری، کارآفرین برتر کشور طی گفت وگویی درباره مشکلات کارآفرینی در شرایط اقتصادی فعلی و نقش دولت گفت: دولت‌ها هیچ نقشی در کارآفرینی ندارند و فقط مسئولیت‌های حاکمیتی را بر عهده دارند و در قانون هم تعریفی برای نقش کارآفرینی دولت وجود ندارد و اگر جوانان در انتظار حمایت مالی دولت برای کارآفرینی هستند، باید بدانند پول به تنهایی اشتغال ایجاد نمی‌کند و برای ایجاد یک کسب و کار باید ایده، راهکار، ابزار، سرمایه و بازار فراهم باشد و اگر یکی از این گزینه‌ها را هم دولت فراهم کند، بقیه برعهده کارآفرین است.

جهانگیری افزود: به دلیل شکل گیری سریع هوش مصنوعی و از بین رفتن ۷۰ درصدی مشاغل بشر، به زودی تکنولوژی جای ابزار انسانی را خواهد گرفت و درآینده وارث صدها میلیون انسان بیکار خواهیم بود که دولت‌ها به تازگی با این پدیده آشنا شده‌اند.

وی همچنین با بیان اینکه سیستم دانشگاهی قدیمی، بیکاری ۱۰ میلیونی را به همراه داشته، در پاسخ به سوالی درباره حذف رشته‌های فاقد بازارکار که به تازگی از سوی وزارت علوم اعلام شده گفت: وقتی قرار است به رشد ۸ درصدی اقتصادی برسیم دولت باید سالانه  ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کند، درحالی که با خیل عظیم فارغ التحصیلان بیکار و احتساب آمار بیکاری قبلی،  نمی‌توان بحران اشتغال را حل کرد و تکنولوژی هم که بر بیکاری می‌افزاید، پس تنها راه کاهش بیکاری، آموزش مهارت به شکل جدی دردانشگاه ها در قالب شناساندن منابع و فرصت‌های شغلی و خلق ثروت است.

وی در انتها برگزاری گردهمایی بخش خصوصی را فرصتی  برای جوانان و آشنایی با رهبران کسب و کار و متخصصان دانست که به تولید و کارهای بزرگ منجر می‌شود و از دولت خواست برای استفاده از منابع عظیم ثروت که اشتغال جوانان را به دنبال دارد بودجه‌ای را در نظر بگیرد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *