ضرورت ایجاد زیرساخت‌های تجارت الکترونیک

دکتر سیده فاطمه مقیمی اولین پرزیدنت سازمان جهانی تبلیغات IAA در ایران، کارآفرین ایرانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و صنعت و معدن تهران در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار تواکسیم از ضرورت ایجاد زیرساخت‌های لازم تجارت الکترونیک برای حضور در عرصه تجارت بین الملل می گویند.

ضرورت ایجاد زیرساخت‌های تجارت الکترونیک

سیده فاطمه مقیمی

باتوجه به اهمیت روابط بانکی در شکل گیری روابط تجاری بین کشورها به نظر شما ادغام بانکها می تواند چه تاثیری بر قدرتمندتر شدن روابط بانکی با کشورهای دیگر داشته باشد؟

کشور ما باید ابتدا به فکر رسیدگی به ساختار و روابط در بانک های داخلی خود باشد. هنوز در بانک های داخلی شفافیت وجود ندارد و می بینیم که مجوزهای بانک مرکزی به موسسه های مختلف هر روز یک مشکل ایجاد می کند. اگر در سیستم بانکی کشورعدم اعتماد، اطمینان و وابستگی به وجود بیاید شاهد تورمی ناشی از خروج سرمایه از بانک ها خواهیم بود و دولت باید به این امر مهم توجه کند.

در حال حاضر شاهد تمام مشکلات هستیم و آنها را بیان می کنیم ولی مسئول برطرف کردن این مشکلات حاکمیت، قانون گذاران، قوه مجریه، مجلس، قوه مقننه و دیگر دستگاه های اجرایی هستند و تمام آنها باید فضایی مناسب را برای فعالان اقتصادی کشور فراهم کنند.

باتوجه به ضرورت حضور ایران در بازارهای جهانی برای افزایش صادرات غیر نفتی، به نظر شما این حضور تا چه اندازه پررنگ بوده است؟

از نظر من این حضور مطلوبیت ندارد و ما فرصت های زیادی داریم که مورد استفاده قرار نمی گیرند. از جمله این فرصت ها می توان به جنگ عراق که به بازسازی نیازمند بود، شرایط افغانستان که همیشه نیازمند به محصولات مختلف و مواد تغذیه ای است، اشاره کرد.

امروز می بینیم که هواپیماهای ترکیه سریع تر از کشور ما در استفاده از این فرصت های اقتصادی و تجاری عمل می کنند. از نظر من تجارت مثل مرغ آزادی است که باید به هرجا برود و از هر فرصتی برای رشد استفاده کند و برای رسیدن به این ، باید سهولت در قوانین و مقررات ایجاد شود و اگر این اتفاق بیفتد می توانیم محصولات بی شماری که در کشور تولید می شود را به تمام بازارهای جهانی عرضه کرد.

فرصتی که برای تجارت و توسعه روابط اقتصادی در ایران وجود دارد در هیچ جای دنیا نیست، ۱۵ کشوری که در همسایگی ما هستند و به جز در شرایط جنگ، در شرایط عادی بهترین فرصت را برای تجارت ایجاد می کنند. مراودات بازارچه های مرزی به سهولت می تواند با این کشورهای همسایه انجام شود.

ما به دنبال بازاریابی هم که نباشیم نباید از این فرصت ها استفاده کنیم؟ این بازارها خود به خود به وجود آمدند و فقط باید یاد بگیریم که بازارداری کنیم و این از همان اتفاق هایی است که در کشور رخ نمی دهد.

بخش خصوصی فعال در کشور برای استفاده از سیستم اینترنتی در گمرک باید هفته ها وقت بگذارد و اینها همان محدودیت هاست. وقتی بخش خصوصی ای تعهد تجاری خود برای سه روز را به خاطر محدودیت های قانونی و عدم وجود زیرساخت های لازم، ظرف مدت ۷ یا ۸ روز عملی می کند چه کسی پاسخگو است؟ چطور می توان در این شرایط به طرف تجاری مقابل برای ارسال کالا تعهد داد؟ اینگونه است که رتبه ایران در بانک جهانی و تجارت فرامرزی پایین می آید و اینها همان محدودیت هاست که کسی به فکر برطرف کردنشان نیست.

نظرشما درباره تجارت الکترونیک چیست و چه آینده ای را برای این نوع تجارت در کشور متصور هستید؟

امروز دنیا به سمت تجارت بین الملل رفته است و در بسیاری از مواردشاهد هستیم که  نقل و انتقال پول، سرمایه و حتی کالا بدون اینکه خریدار کالا را ببیند، فروخته و انتقال داده می شود. در سراسر جهان به علت افزایش سرعت عمل در تجارت و کاهش هزینه ها از تجارت الکترونیک استفاده می شود و ایران نیز اگر می خواهد در عرصه های تجاری فعالیت بیشتری داشته باشد باید به فکر همه زیرساخت های لازم باشد. باید بتواند در تجارت بین الملل خط و مرز مشخصی داشته باشد.

یکی دیگر از مسائل مهم در تجارت الکترونیک نیز این است که باید زیرساخت هایی مثل اینترنت، پهنای باند و سیستم هایی که بتواند ارتباطات لازم برای تجارت بین الملل را حفظ کند، فراهم شوند.

شما بخش خصوصی را در اقتصاد حال حاضر ایران چطور بررسی می کنید و چه پیشنهادهایی برای افزایش اثرگذاری این بخش در اقتصاد دارید؟

در حقیقت بخش خصوصی آنطور که باید، در اقتصاد حال حاضر کشور موثر نیست و دلیل آن هم این نیست که این بخش توانایی ندارد بلکه توان و فرصت از آن گرفته شده است. وقتی قوانین و مقرراتی برای حمایت از بخش خصوصی وجود ندارد، از یک بخش خصوصی شکننده چه انتظاری می توان داشت؟ در واقع بخش خصوصی هنوز در بخش های مختلف اجرایی با تاخیر یا عدم پرداخت از طرف دولت رو به رو است و اینجاست که می توان گفت قدرت بخش خصوصی را برای رشد اقتصادی و شرکت در عرصه های اقتصادی می گیرند و در واقع این بخش نمی تواند فعال یا پیشتاز باشد.

چرا کشور در حال حاضر دچار رکود اقتصادی شده است و بخش خصوصی چطور می توان به حل مشکلات اقتصادی مثل اشتغال و توسعه اقتصادی کمک کند؟

اگر نرخ ارز، قوانین و مقررات مدون و خوب، روابط دیپلماسی و اقتصادی با کشورهای دیگر، روابط بانکی و غیره در کشور وجود نداشته باشد رکود اقتصادی به وجود می آید و طبیعتا رشد اقتصادی نمی تواند اتفاق بیفتد. از یک طرف جلوی تورم گرفته شده که کاملا صحیح است و از طرفی نیز رشد اقتصادی زمانی شکل می گیرد که فضای قانونی ای به عنوان حامی وجود داشته باشد. ما از دولت انتظار داریم که به عنوان حمایت کننده بخش های اقتصادی در عرصه های مختلف حضور داشته باشد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *