صعود نفت از مجرای گردباد «هاروی»

زمانی که شما این گزارش را می‌خوانید احتمالا اخبار بسیاری از امریکا و بازارهای جهانی نفت به گوش می‌رسد:«گردباد سهمگین هاروی، امریکا را در نوردید»، «برق نواحی جنوبی امریکا قطع شده و زمان وصل مجدد آن مشخص نیست»، «تولید نفت امریکا تا ۳۰‌درصد کاهش یافت»، «قیمت‌های جهانی نفت تا ۳‌درصد افزایش یافته است»، «پالایشگاه‌های ایالت تگزاس آسیب دیدند» و بسیاری از خبرهای مشابه دیگر.

صعود نفت از مجرای گردباد «هاروی»

نفت

گردباد هاروی که یکی از توفان‌های گرمسیری متداول در اقیانوس اطلس و مرزهای امریکاست از روز چهارشنبه روی نقشه‌های هواشناسی دیده شد و به تدریج مسیر حرکت خود را به سمت مرزهای امریکا در خلیج مکزیک تعیین کرد. دامنه و سرعت این گردباد از روز پنج‌شنبه افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود که بزرگ‌ترین توفان کل ایالات متحده امریکا در ۱۲سال گذشته را رقم بزند. در سال ۲۰۰۵ توفان ویلما با سرعت ۲۲۰کیلومتر بر ساعت وارد امریکا شد و خسارات سنگینی بر جای گذاشت.

مرکز ملی هاریکین در امریکا انتظار دارد که توفان کنونی در برخی از مناطق تا ۷۵سانتیمتر بارش و سرعتی بیش از ۲۰۰کیلومتر در ساعت هم داشته باشد. سیلاب، قطعی آب و برق، بی‌خانمان شدن بسیاری از شهروندان امریکا و افزایش ۳٫۵متری سطح آب در سواحل تگزاس از نتایج این توفان خواهد بود. اما اهمیت جهانی این توفان در آن است که سواحل تگزاس یعنی مقر چاه‌های نفتی امریکا و مراکز پتروشیمی این کشور را نشانه رفته است.

تا لحظه نگارش این گزارش که بنابر پیش‌بینی‌ها ۱۲تا ۱۵ساعت پیش از وقوع توفان هاروی است، خطر وقوع آن باعث افزایش قابل توجه قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است. قیمت هر بشکه نفت خام امریکا با ۳۳سنت معادل ۰٫۷‌درصد افزایش به ۴۷دلار و ۷۶سنت در روز جمعه رسیده و قیمت هر بشکه نفت برنت نیز با ۳۸سنت معادل ۰٫۷‌درصد افزایش به ۵۲ دلار و ۵۲ سنت رسیده است. این درحالی است که قیمت‌های پنج‌شنبه هم یک درصد افزایش را تجربه کرده بودند. اما این افزایش‌ها احتمالا نه تنها در روزهای آینده ادامه خواهد یافت بلکه ممکن است آثار آن را بتوان تا چند ماه دیگر همچنان مشاهده کرد. رویترز دلیل این افزایش قیمتی را تعطیلی واحدهای تولیدی نفت در مناطق تحت خطر دانسته است. همچنین انتظار می‌رود این تعطیلی‌ها در صورت وقوع خسارات گسترده توفان تداوم یابد. قیمت بنزین در امریکا از روز چهارشنبه تقریبا ۱۰‌درصد افزایش یافته و به ۱٫۷۳دلار در هر گالن رسیده که بالاترین رقم از ماه آوریل تاکنون است. این افزایش قیمت به دلیل تعطیلی پالایشگاه‌ها رخ داده است.  بندر کورپوس کریستی در ساحل تگزاس به روی کشتی‌ها بسته شده است. پالایشگاه‌های نفتی در این شهر نیز که توسط شرکت‌های سیتگو پترولیوم، والرو انرژی و فلینت هیلز ریسورسز اداره می‌شوند در آستانه توفان تعطیل شده‌اند. اما تجربه توفان ۲۰۰۸ تگزاس نشان می‌دهد که پیامدهای این توفان و افزایش قیمت‌های نفت آن در همین حد باقی نخواهد ماند.

 توفان آیک ۲۰۰۸

آخرین گردباد گرمسیری بزرگی که سواحل خلیج مکزیک و ایالت تگزاس امریکا را درنوردید، توفان آیک در میانه سپتامبر ۲۰۰۸ بود. این توفان علاوه بر آنکه ۸۴کشته مستقیم و غیرمستقیم در تگزاس برجای گذاشت و بسیاری را بی‌خانمان کرد منجر به قطع انرژی برق و افزایش شدید قیمت بنزین و نفت و گاز در امریکا شد. در آن زمان نه تنها عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی به ‌شدت کاهش یافت بلکه نگرانی شهروندان امریکا از آینده هم منجر به خرید بیش از حد حامل‌های انرژی شد.

بنابر آمارهای اداره اطلاعات انرژی امریکا، تولید نفت این کشور در آن زمان حدود ۵ میلیون بشکه در روز بود که با وقوع توفان این رقم به ۴میلیون بشکه سقوط کرد. در آن زمان، تولید نفت تگزاس به تنهایی ۱٫۳میلیون بشکه در روز بود و علت اصلی کاهش رشد تولیدات نفتی امریکا هم همین وابستگی به نفت یک ایالت بود. علاوه بر این موارد، سرعت بازسازی‌ها هم به دلیل گستردگی آسیب‌ها بسیار اندک بود و نزدیک به ۵۰ روز طول کشید که تولید نفت امریکا به سطوح قبل از توفان خود بازگردد. واضح است که این تاخیر در بازسازی منجر به کاهش سطح قابل توجه ذخیره‌های تجاری این کشور شد. این وضعیت سبب شد تا خساراتی حدود ۴۰میلیارد دلار به اقتصاد امریکا وارد شود. اما توفان کنونی به دلیل وضعیت صنعت نفت امریکا و بازار آن می‌تواند پیامدهای گسترده‌تر بر جای بگذارد.

 وضعیت کنونی ذخایر تجاری امریکا

داده‌های اداره اطلاعات انرژی امریکا که اواخر روز چهارشنبه منتشر شد، نشان داد که ذخایر تجاری نفت امریکا در هفته گذشته حدود ۱۳٫۵‌درصد نسبت به ماه مارس که در بالاترین سطح قرار داشت، کاهش یافته و با ۳٫۳میلیون بشکه کاهش به ۴۶۳٫۱۷میلیون بشکه رسیده است. این هشتمین هفته متوالی است که موجودی نفت امریکا کاهش یافته و می‌توان گفت چنین چیزی برای تجار، نوید بازگشت تعادل به بازار اشباع شده نفت را می‌دهد.

همچنین داده‌های اداره اطلاعات انرژی امریکا نشان می‌دهد که موجودی بنزین این کشور در هفته گذشته ۱٫۲میلیون بشکه کاهش یافته است. این درحالی است که داده‌های موسسه نفت امریکا در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر کرد، نشان می‌دادند که ذخایر تجاری بنزین امریکا در هفته منتهی به ۱۸آگوست ۱٫۵میلیون بشکه رشد داشته است. تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که ذخایر بنزین این کشور در هفته مذکور ۳٫۵میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

فواد رزقزاده، تحلیلگر بازار آتی فارکس گفته است: «ذخایر تجاری نفت امریکا برای چندین هفته متوالی کاهش یافته است. اگر کاهش موجودی‌های نفت ادامه پیدا کند، شاهد رشد قیمت نفت خواهیم بود به خصوص با کاهش تولید اعضای اوپک و روسیه.» تولید نفت خام امریکا اکنون به ۹٫۵۳میلیون بشکه در روز رسیده که چنین سطحی از تولید از ماه جولای سال ۲۰۱۵ بی‌سابقه بوده است.

 وضعیت پس از توفان نفت امریکا

کاهش ذخیره‌های تجاری نفت و بنزین امریکا که از هفته‌ها و ماه‌های گذشته شروع شده احتمالا در آینده نزدیک سرعت بیشتری خواهد گرفت. همانطور که در سال ۲۰۰۸ توفان باعث کاهش تولیدات نفتی امریکا شد، این اتفاق هم در سال جاری میلادی اتفاق خواهد افتاد. با این تفاوت که هم‌اکنون میزان وابستگی تولید نفت امریکا به ایالت تگزاس حتی از گذشته هم بیشتر شده است. در سال ۲۰۰۸ حدود ۲۶‌درصد از نفت امریکا در تگزاس تولید می‌شده اما هم‌اکنون این رقم برابر با ۳۵‌درصد است(۱٫۳میلیون بشکه تولید روزانه در مقابل ۳٫۴میلیون بشکه تولید روزانه کنونی). با تعلیق تولید بخش اعظم این ۳٫۴میلیون بشکه، تولید نفت امریکا به ‌شدت کاهش خواهد یافت و بازار جهانی به تعادل خواهد رسید.

این موضوع را در فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی هم مشاهده خواهیم کرد. درحالی که هم‌اکنون نیز فعالیت پالایشگاه‌های مناطق در خطر توفان تگزاس متوقف شده، مصرف بنزین و میزان خرید آن در ایالات متحده افزایش خواهد یافت که این کشور باید برای تامین آن به بازارهای جهانی روی آورد. درحال حاضر ۲۹پالایشگاه ایالت تگزاس هر روز ۵ میلیون بشکه نفت خام وارد فرآیندهای خود می‌کنند که برابر با ۳۰‌درصد ظرفیت پالایشگاهی امریکاست.

هم‌اکنون نفتکش‌ها نمی‌توانند محموله‌های خود را تحویل این پالایشگاه‌ها دهند و فعالیت‌های آنها متوقف شده است. در صورت آسیب احتمالی این مجتمع‌ها، عادی شدن فرآیندها مدت بیشتری به طول خواهد انجامید و بیش از همه امریکا از آن متضرر خواهد شد.

منبع: روزنامه تعادل

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *