صدور هفت میلیارد دلار صنایع معدنی

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در حالی سال گذشته به بیش از هفت میلیارد دلار رسید که زنجیره فولاد نیز شاهد رکورد شکنی صادرات شد و در سال ۱۳۹۵ شرکت های فولادی بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از تولیدات خود را روانه بازارهای هدف کردند.

صدور هفت میلیارد دلار صنایع معدنی

صنایع معدنی

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، آمارهای گمرک ایران نشان می دهد از فروردین تا پایان اسفند سال گذشته ۵۷ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۶۴ تن انواع محصولات معدنی شامل محصولات زنجیره فولاد، مس، آلومینیوم، سیمان، سرب، روی، فلزات و سنگ های گرانبها، زغال سنگ و کک، انواع فرو، کروم، مولیبدن، تیتان، میکا، نیکل، آنتیموان، انواع سنگ و غیره به ارزش بیش از هفت میلیارد دلار صادر شده است.

میزان صادرات محصولات معدنی در سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴، از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۳۸ درصد و ۱۷ درصد رشد داشته است.

صادرات این بخش از اقتصاد، سهم ۴۴ درصدی از نظر وزنی و سهم ۱۶ درصدی از نظر ارزشی از کل تجارت خارجی را به دست آورد که بیشترین صادرات از نظر ارزشی، مربوط به زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی با ۲ میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار و کمترین میزان مربوط به آنتیموان بوده است.

در سال گذشته بیش از ۶٫۶ میلیون تن فولاد صادر شد که این رقم در تاریخ صادرات کشور بی سابقه بوده است.

در بخش واردات، ۵ میلیون و ۸۹۲ هزار و ۵۹۱ تن انواع محصولات معدنی به ارزش ۳ میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار وارد کشور شد که که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۶ درصد و ۱۷ درصد کاهش نشان می دهد.

بیشترین حجم واردات از نظر وزنی مربوط به زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی با ۴ میلیون و ۱۶ هزار و ۹۳۷ تن و کمترین حجم به زنجیره مولیبدن با ۷۵ تن بوده که از نظر ارزشی، بیشترین واردات مربوط به زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی با ۲ میلیارد و ۵۳۳ میلیون دلار و کمترین به زنجیره مولیبدن بوده است.

میزان واردات زنجیره فولاد از نظر تناژ و ارزشی نیز به ترتیب کاهش ۱۶ درصدی و ۱۷ درصدی را به ثبت رساند.

سهم بخش واردات از تجارت خارجی کشور در سال ۹۵ از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۸ درصد و ۸ درصد بوده است.

چندی پیش نیز «جعفر سرقینی» معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به ایرنا گفت: ارزش صادرات صنایع معدنی در ۱۰ ماهه ۱۳۹۵ (منتهی به دی ماه) چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بود و پیش بینی شد تا پایان سال ۱۳۹۵ به صادرات پنج میلیارد و ۵۰۰میلیون دلاری این بخش دست یابیم.

منبع: ایمیدرو

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *