صادرات ۵۰۰ تن مواد غذایی به قطر

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی ایران گفت: تاکنون حدود ۵۰۰ تن انواع مواد غذایی از جمله میوه و سبزی به قطر صادر شده است.

صادرات ۵۰۰ تن مواد غذایی به قطر

مواد غذايي

مهدی کریمی تفرشی به واردات ۳ میلیارد دلاری موادغذایی قطر در سال اشاره کرد و افزود: تقریبا تمام موادغذایی مورد نیاز قطر از طریق واردات تامین می‌شود و ایران سال گذشته حدود ۱۸ میلیون دلار انواع موادغذایی به این کشور صادر کرد.

وی گفت:با توجه به حجم بالای تولید مواد غذایی در ایران و نیز شرایط و محدودیت‌های ایجاد شده برای قطر در تامین مواد غذایی مورد نیاز، ما از آمادگی لازم برای تامین این نیازها برخورداریم.

کریمی تفرشی به سبقت ترکیه در تامین موادغذایی مورد نیاز قطر اشاره کرد و افزود: متاسفانه در موضوع قطر ما شاهد فرصت سوزی هستیم و نتوانستیم بموقع وارد این بازار شویم و ترکیه در ۴۸ ساعت بعد از اجرای تحریم کشورهای عربی علیه قطر قفسه‌ها و فروشگاههای قطر را از مواد غذایی پر کرد.

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان موادغذایی ایران گفت: سالانه حدود ۱۳۰ هزار تن موادغذایی در کشور تولید می‌شود و ما درحال حاضر قادر به تامین حدود ۹۵ درصد از موادغذایی مورد نیاز کشور در داخل هستیم.

کریمی تفرشی افزود: البته در برخی مواد غذایی میزان تولید کشور دو تا سه برابر نیاز داخلی است که مازاد تولید به کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی و امریکایی صادر می‌شود.

وی از صنعت غذا به عنوان خصوصی‌ترین صنعت کشور که نیازمند حمایت‌های دولت است، یاد کرد و گفت:: متاسفانه به علت استفاده نادرست از موادغذایی در کشور، سالانه حدود ۳۵ هزارتن به اشکال مختلف از بین می‌رود.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *