صادرات موفق مناطق آزاد کیش و اروند

منطقه آزاد اروند در همسایگی عراق و کویت است که با داشتن ظرفیت هایی از قبیل حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

صادرات موفق مناطق آزاد کیش و اروند

صادرات مناطق آزاد

برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند ابتدا باید زمین سرمایه گذار صنعتی توسط سرمایه گذار معرفی شود تا در مراحل بعد جواز تاسیس و مجوز بهره برداری در زمینه های خدماتی و بازرگانی صادر شود.

آمارهای نشان می دهند که صادرات کالا و خدمات تولیدی، ۷ منطقه آزاد تجاری طی سال ۹۵ در حدود ۳۴۹٫۳ میلیون دلار محاسبه شده و این رقم در سال ۹۴ در حدود ۲۵۹٫۸ میلیون دلار بوده است.

مطابق آمارهای منتشره از سوی شورای عالی مناطق آزاد تجاری_صنعتی میزان صادرات کالا و خدمات تولیدی، ۷ منطقه آزاد تجاری طی سال ۹۵ در حدود ۳۴۹٫۳ میلیون دلار محاسبه شده که این رقم در سال ۹۴ در حدود ۲۵۹٫۸ میلیون دلار بوده است.

در این بین، منطقه آزاد اروند با رشد ۳۰ درصدی صادرات کالا و خدمات در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ توانست رکورد ۱۱۱٫۹ میلیون دلاری داشته باشد که این رقم برای سال ۹۴، به میزان ۸۶٫۱ میلیون دلار بوده است.

پس از اروند، منطقه آزاد کیش با صادرات ۵۷٫۹ میلیون دلاری در جایگاه دوم قرار دارد. کیش در سال ۹۴ صادرات ۳۲٫۵ درصدی داشته که مقایسه این آمار نشان از رشد ۷۸ درصدی صادرات کالا و خدمات در این منطقه دارد.

منطقه آزاد انزلی در سال ۹۵ موفق به صادرات ۵۵ میلیون دلاری کالا و خدمات شد که این رقم در سال ۹۴ در حدود ۴۱٫۵ میلیون دلار محاسبه شده است. آمار و ارقام نشان دهنده رشد ۳۲ درصدی این منطقه در صادرات بوده است.

ماکو نیز در میان مناطق آزاد در جایگاه چهارم برای صادرات کالا و خدمات ایستاده، این منطقه در سال ۹۵ موفق به صادرات ۴۱ میلیون دلاری شده است. ماکو در سال ۹۴ تنها ۱۸٫۲ میلیون دلار صادرات داشته که این نشان از رشد ۱۴۰ درصدی این منطقه در صادرات کالا و خدمات این منطقه بوده است.

آمار صادرات کالا و خدمات قشم در سال ۹۵، در حدود ۳۹٫۸ میلیون دلار اعلام شده که این رقم در سال ۹۴ در حدود ۳۰٫۹ میلیون دلار اعلام شده که این نشان از رشد ۱۹ درصدی صادرات است.

منطقه آزاد ارس به عنوان تنها منطقه ای که میزان صادرات کالا و خدمات در سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ کاهش داشته که میزان کاهش آن ۳۳ درصد اعلام شده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *