صادرات مدیر شایسته به بخش خصوصی

بی شک میان عوامل موفقیت سازمان ها مهم ترین نقش را مدیرشایسته بر عهده دارد. از این رو بی ثباتی مدیران به عنوان یکی از موضوعات قابل بحث در دودهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

صادرات مدیرشایسته به بخش خصوصی

مدیر شایسته

تغییر مدیران نقش مهمی در کارایی و اثر بخشی سازمان ایفا می کند چرا که مدیر برای تطبیق خود با محیط و خواسته های سازمان به زمان نیاز دارد و پس از تسلط بر کار به بهره برداری می رسد.

اصغر تفضلی هرندی که جزء با ثبات ترین مدیران و مدیرشایسته بنیاد مستضعفان است ضمن تایید نکات یاد شده اعتقاد دارد مدیر باید چشم انداز بلند مدت برای برنامه ریزی و تصمیم گیری پیش رو داشته باشد.

او که از مدیران کار آزموده و اثر گذار کشور است ضمن تاکید بر لزوم فضای رشد برای زنان و مردان نخبه این مرض و بوم، مدیریت سلیقه ای را بلای جان اقتصاد امروز کشور می داند.

به اعتقاد او در سالهای گذشته شاهد تغییرات بسیار زیادی در سطوح مختلف مدیریت در کشور هستیم که گذشته از دلایل آن آسیب زیادی ا به اقتصاد کشور زده است.

وی می نویسد زمانی ه آقای دکتر روحانی برای وزرایشان رای اعتماد گرفت، با توجه به اینکه ۸۰ درصد وزرا را می شناختم از خودم پرسیدم که آیا واقعا ماهیچ وزیر جدید یا ایده های نو نداشتیم؟

این نشان می دهد که در تربیت نیروی انسانی برای مدیریت در سطوح بالا ضعف داشتیم. دهه اول انقلاب که توام با جنگ بود، یک

دوره به تمام معنا ویژه و انقلابی بود و فرصتی برای آموزش نیروی انسانی فراهم نشد اما سوال اینجاست که چرا در دهه بعد کاری در این راستا انجام ندادیم؟ چرا باید رئیس جمهور امروز کشور به وزرای سالهای گذشته متوسل شود؟

نسل جوان حق مطالبه دارد

یکی از سوال های نسل جدید این است که چرا ما در دهه گذشته خود را در تنگنا قرار دادیم در صورتی که می توانستیم ضمن پایبندی اصولی و ریشه ای به ارزش های دهه اول انقلاب تعامل تنگاتنگ هم داشته باشیم.

یک تحول کوچک در دیپلماسی این همه آثار برجسته در کشور داشت، ما نمی توانیم خود را محصور کنیم و در روابط بین المللی حوزه اقتصاد و سایر حوزه ها باید تعامل داشته باشیم. امروز وقتی تحریم ها را بر می دارند و ما تازه به ده سال گذشته بر میگردیم، خوشحال می شویم.

ضمن اینکه سعی نمی کنیم از تکرار گذشته ها پرهیز کنیم و از اشتباه ها درس بگیریم. باید این واقعیت را بپذیریم که نسل جوان ایران در این کشور صاحب حق است و حق دارد بر اساس اصول خودش زندگی کند. امروز برای نسل جوان حرفی برای گفتن نداریم.

باید ریسک توسعه را پذیرفت

معتقدم کشور ما با تمام وجود باید قدرتمند باشد. ما در عصر ویژه ای قرار داریم و وضعیت کشورهای اطرافمان شاهدی بر این مدعاست. از این رو باید در جهت توانمندی گام برداریم و خود را قدرتمند کنیم.

اینجاست که قدرت مدیریت خود را نشان می دهد. مدیریت قدرتمند، توانمند و با تدبیر کشور را به سوی تعالی و توسعه سوق می دهد. طبیعی است در این راستا باید ریسک ها هم پذیرفته شود اما نه در تصمیم هایی که صددرصد آن با ریسک همراه است.

منفعت طلبی مانع رشد اقتصادی است

در دهه اول انقلاب منافع سخصی مطرح نبود، اکثر غریب به اتفاق جامعه عزمی راسخ برای ساختن کشور داشتند. نگاه مدیریتی آن دوره تفاوت فاحشی با امروز داشت. بر همین اساس است که در سال های بعد از انقلاب تا پایان دهه ۶۰ با وجود تحمیل جنگ یا درست تر بگویم ظلم هشت ساله اقتصاد ایران شرایط بهتری داشت اما از آغاز دهه ۷۰ به بعد، سیر نزولی پیدا کرد. به نظر می رسد منفعت طلبی بر رشد اقتصاد تاثیر گذاشته است.

مدیریت کوتاه مدت شتاب را می گیرد

یکی از مشکلات اساسی مدیریت در کشور ما این است که افق بلند مدتی پیش روی آنها ترسیم نمی شود. یک وزیر یا یک مدیر فقط دوره چند ساله خدمتش را می بیند.

با تغییر دولتمردان مدیران قدیمی سازمان ها هم تغییر می کنند و افراد جدید جایگزین می شوند، بدون اینکه از مدیران قبلی مشاوره ای دریافت شود. مگر یک دولت چقدر فرصت دارد که بخشی از آن باید صرف پروسه زمان بر شناسایی، انتخاب و انتصاب نیروهای جدید شود؟

واقعیت این است که دولت ها بعد از روی کار آمدن سال اول مشغول شناسایی موقعیت ها و انتخاب نیروهای مناسب این جایگاه ها هستند.

سال چهام نیز صرب تجدید ابقایشان می شود، بنابراین تنها دوسال فرصت مفید برای اقدام های اساسی و زیرساختی در اختیار دارند. اگر کارشان به دور دوم برسد باید روی سال چهارم این دوره نیز خط قرمز کشید و این یک واقعیت تلخ است.

متاسفانه شرایط حاکم بر کشور به مدیر اجازه نمی دهد با این امید که مثلا ۲۰ سال قرار است در یک سازمان میدیریت کند وارد عرصه شده و برای یک افق ۲۰ ساله برنامه ریزی کند. دیده شده که یک شرکت دولتی در طول دو سال سه مدیرعامل تعویض کرده است.

طبیعی است که با این شیوه به جایی نخواهیم رسید. از مدیری که فضای فعالیت برایش فراهم نیست چه انتظاری دارید؟ معلوم است که با این شرایط درجا می زنیم و عقب می مانیم. چقدر به اهداف ترسیم شده برنامه ۱۴۰۴ دست یافته ایم؟ و سوال مهم تر این است که چرا آسیب شناسی نمی کنیم؟

توصیه به مدیران

یکی از مهم ترین نکاتی که باید همه مدیران جوان و با تجربه مد نظر داشته باشند، آموزش و روزآمدی است. آموزش روزآمد و تکرار آن در رشد مدیر و تعالی سازمان بسیار اثر گذار است.

نکته دیگر توجه به تعامل است و به نظرم یک مدیر باید این مهم را حتما در دستور کارخود قرار دهد.مدیران باید از تجربه و نقاط ضعف و قوت دیگران استفاده کنند و بدانند راز موفقیت در تلفیق علم و تجربه نهفته است.

توجه به نیروی انسانی جوان و فراهم کردن بستر رشد آنها در راستای جانشین پروری دارای اهمیت زیادی است. اگر به مدیران گمنام نسل جوان فرصت داده شود در کوتاه مدت راه رشد خود را پیدا کرده و به جرگه مدیران لایق می پیوندند.

امروز ایران به مدیران جوان، پر انرژی، با انگیزه و خوش فکر نیاز دارد تا اقتصاد کشور دگرگون و متحول شود.

منبع: مجله مدیران و روسا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *