صادرات محصولات پتروشیمی

افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی پس از برجام

پس از برجام شاهد توسعه و تحول صنعت پتروشيمي در ایران با سرعت بیشتری بودیم تا جایی که تولید بیش از۴۲ میلیون تنی این محصولات، صادرات ۱٫۶ میلیون تنی آنها را در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ایجاد کرد.

صادرات محصولات پتروشیمی

صادرات محصولات پتروشیمی

به گزارش تواکسیم، روند توسعه و تحول صنعت پتروشيمي در ایران پنج مرحله را شامل می شود:

مرحله پيدايش: این مرحله با تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال ۱۳۴۲ و با احداث واحد تولید کود شیمیایی شیراز در سال ۱۳۴۳ آغاز گردید.

مرحله گسترش اوليه: با ایجاد مجتمع هاي پتروشيمي رازي، آبادان، پازارگاد، كربن اهواز (ايران)، خارك ، فارابي ، بندرامام و طرحهاي توسعه پتروشيمي شيراز آغاز گردید. ( دوره سال های ۵۶-۱۳۵۲، ۵۱-۱۳۴۷، ۴۶- ۱۳۴۳)

مرحله ركود: به علت مسائل ناشی از جنگ تحمیلی، تولید به حداقل رسید و عملیات تکمیل احداث پتروشيمي بندرامام نیز متوقف شد ولی تکمیل طرح های نیمه تمام از جمله طرح گسترش شیراز ادامه داشت.

مرحله تجديد حيات و بازسازي: اجرای طرح های برنامه پنجساله اول و دوم توسعه (پتروشیمی اصفهان، اراک و تکمیل مجنمع های بندرامام و …) باعث شد که تولید در سال پایانی برنامه دوم به ۱۲ میلیون تن برسد.

مرحله جهش و تثبيت: در این دوره (برنامه های سوم، چهارم و پنجم توسعه) پتروشیمی به سمت استقرار در کلاس جهانی حرکت کرد. ویژگی های متمایز این دوره صرف نظر از جهش و فزونی تولید و ارزش تولیدات، ارتقاء جایگاه صنعت پتروشیمی در صادرات کالاهای غیر نفتی و در سهم اقتصاد ملی، ارتقاء نسبی جایگاه پتروشیمی ایران در منطقه و جهان و … می باشد.

بنابراین گزارش، صنعت پتروشیمی در کشورمان در سالهای گذشته رشد خوبی داشته و برجام  هم عاملی برای شکوفایی این صنعت شده تا جایی که مجموع کل تولید محصولات پتروشیمی از ابتدای امسال تا پایان دی ماه به بیش از ۴۲ میلیون تن رسید.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این زمینه بیان کرد: این صنعت در دی ماه امسال بیش از چهار میلیون و پنجاه هزار تن تولید داشت که از این میزان، یک میلیون و ۶۸۰٫۴ هزار تن به ارزش بیش از ۸۹۹ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد.

همچنین مجموع تولید این صنعت تا پایان دی ماه، سهم ۲۰ مجتمع پتروشیمی در منطقه ماهشهر بیش از ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزارتن، ۱۴ مجتمع پتروشیمی در منطقه عسلویه ۱۸ میلیون و ۸۴۱ هزار تن و سهم ۱۹ مجتمع پتروشیمی در سایر مناطق کشور هشت میلیون و ۱۶۵ هزار تن بود.

همچنین اضافه کرد: ظرفیت کنونی محصولات پتروشیمی ایران به حدود ۶۳ میلیون تن رسیده که تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از ۱۲۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت. برای رسیدن به این هدف باید ۵۰ تا ۷۰ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی کشور سرمایه گذاری شود.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *