صادرات لوازم خانگی ایران

حجم صادرات غیر نفتی در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۲۹۶۴۸ هزار تن به ارزش ۴۳۹۳۰ میلیون دلار بوده که در این بین صادرات لوازم خانگی انرژی بر با رشد ارزشی منفی ۶٫۱ درصد و صادرات لوازم خانگی غیر انرژی بر با رشد ۳۷٫۸ درصدی روبه رو شده است.

صادرات لوازم خانگی ایران

صادرات لوازم خانگی

مطابق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۱۶٫۷ میلیون دلار لوازم خانگی انرژی بر به وزن ۷۱ هزار تن به خارج از کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی ۶٫۱ درصد از نظر ارزشی افزایش و منفی ۶٫۹ درصد از نظر وزنی کاهش داشته است.

در این مدت همچنین ۳۵۰٫۳ میلیون دلار لوازم خانگی غیر انرژی بر به وزن ۱۷۳ هزار تن صادر شده است که از نظر ارزشی ۳۷٫۸ درصد و از لحاظ وزنی ۴۱٫۲ درصد افزایش داشته است.

براساس بررسی‌های انجام شده در خصوص مشکلات صنعت لوازم خانگی کشور صادرات لوازم خانگی به ویژه لوازم خانگی انرژی بر همواره با شرایط اقتصادی منطقه و کشورهای هدف و سایر شاخص‌های تاثیرگذار در تجارت جهانی متغیر بوده، بنابراین اعمال سیاست‌های جدید اقتصادی در کشور و وجود محدودیت‌های بین المللی طبیعتا بر صادرات این محصولات تاثیرات بسزایی خواهد داشت و هرگونه فراز و نشیب و ایجاد سیاست‌گذاری‌های کارشناسی نشده در هر یک از عوامل تاثیر گذار گفته شده می‌تواند مشکلات زیادی را برای تولید کنندگان و صادرکنندگان این گروه از لوازم خانگی ایجاد کند.

از جمله مشکلات صنعت لوازم خانگی کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم وجود استراتژی مشخص صادراتی
  • عدم ثبات در قیمت گذاری کالا
  • عدم امکان گشایش اعتبارات اسنادی
  • بالا بودن نرخ تعرفه‌های ترجیحی در برخی کشورها
  • ناهماهنگی بازاریابی ناشی از تجارت پیله ‌وری توسط دلالان و قاچاق
  • عدم مدیریت واردات محصولات مشابه خارجی

باوجود تمایل مصرف محصولات لوازم خانگی توسط اکثر اقشار جامعه صنعت مذکور به کالاهای ضروری تبدیل گشته است، بنابراین نگاه به تولید با توجه به ورود کالاهای وارداتی باید به شکلی باشد که بخشی از تولید حتما به صادرات اختصاص پیداکند.

با توجه به افزایش حجم صادرات لوازم خانگی طی سال‌های اخیر و همچنین بهبود روابط سیاسی و اقتصادی پس از تحریم‌ها، انتظار می‌رود این صنعت چشم انداز امیدوار کننده‌ای را نسبت به توسعه بازار داخل و خارج از کشور در پیش رو داشته باشد.

ازجمله دیگر مشکلات مهم در این صنعت که می‌توان به آن اشاره کرد این است که متاسفانه در برخی از شهرها مانند کاشان و تبریز تولیدات زیر پله‌ای ارزان و با کیفیت پایین صورت می‌گیرد، همچنین درباره کالاهایی مثل کولر و آبگرمکن دولت عراق این اقلام را به دلیل شرایط حاکم بر آن کشور به صورت رایگان و یا مبلغ کمی در بین مردم توزیع می‌کند.

می توان با اعطای تسهیلات با نرخ بهره مناسب به تولیدکنندگان و جذب سرمایه گذاری های خارجی به ارتقای دانش فنی پرداخت و ب ارتقای کیفیت کالاهای صادراتی، صادرات لوازم خانگی را افزایش داد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *