صادرات فرش قم

ضرورت رفع کمبودهای تولید و صادرات فرش استان قم

در جهان امروز هنر فرش بافی در بیشتر نقاط کشور ازجمله استان قم با مشکلات زیادی روبه‌ رو شده و ازروند روبه رشد خود بازمانده است. فرش این استان به ‌دلیل دارا بودن تنوع و طرح‌های ویژه دربازارهای داخلی وخارجی جایگاه ثابتی داشته واکنون دچار نقص درتولید وفروش شده است.

صادرات فرش قم

صادرات فرش قم

به گزارش تواکسیم، هنوزهم این کالا به بازارهای جهانی مانند کویت، قطر، فرانسه، عربستان، عراق، سنگاپور، ژاپن، چین، ترکمنستان، بحرین، ایتالیا و امارات متحده عربی صادر می‌شود.

فرشبافی، اشتغال بخش عمده‌ای از اهالی استان قم را به خود اختصاص داده است. با توجه به رکود بازار فروش، تولیدکنندگان این هنر Art دستی مجبور شده‌اند هزینه‌ها را کاهش دهند، از طرفی کاهش دستمزد قالیبافان هم سبب شده این افراد ترجیح دهند، در مشاغل دیگر کار کنند. 

هرچند این مشکل تنها برای قم نیست و قالیبافان سراسر کشور با آن مواجهند، اما باید اذعان کرد که با توجه به حجم گسترده قالیبافان درقم، عملاً لغو بیمه، فشار سنگینی را برفعالان این صنعت در استان وارد خواهد کرد.

ابوالفضل رجبیان، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش استان قم با بیان اینکه صادرات فرش سیر نزولی پیدا کرده، گفت: بازار فرش از رونق پیشین برخوردار نیست و حالت رکود دارد. از طرفی هم به دلیل کمبود اعتبار و نقدینگی حمایت چندانی از صادرکنندگان صورت نمی‌گیرد و این مسأله موجب دلسردی آنان شده است.

وی افزود: هنوز انتظار مورد نظر از پسابرجام به نتیجه نرسیده است. زیرا مدت زمانی که در تحریم بودیم کشورهای رقیب، بازار فرش را دردست گرفتند و این باعث شد تا بازار فرش ایران دچار رکود شود. بعد از رفع تحریم‌ها هم مدتی، زمان می‌برد تا دوباره بازار فرش ایران در خارج از کشور بتواند جایگاه اولیه خود را پیدا کند.

وی همچنین درباره بیمه قالیبافان استان، گفت: کسانی که قالیبافی شغل آنهاست مشمول بیمه می‌شوند و قرار است با حساسیت بیشتری به بیمه قالیبافان پرداخته شود چرا که در سال‌های قبل گزارش می‌شد عده‌ای که کار اصلی آنها قالیبافی نبوده از این بیمه بهره می‌بردند و این موضوع به علت پاره‌ای مسائل از جمله کمبود بودجه، مشکلاتی را برای بیمه افرادی که واقعاً حقشان بود، ایجاد می‌کرد. وی تأکید کرد: قالیبافانی که تاکنون بیمه نبوده‌اند به علت کمبود اعتبار دیگر بیمه نمی‌شوند.

تبلیغات برای جذب مشتری در بازارهای خارجی

رجبیان با بیان اینکه صادرات فرش استان ۲۰ درصد صادرات فرش کشور را به خود اختصاص داده، بیان کرد: تبلیغات نقش زیادی در مطرح کردن فرش ایران در بازار خارج و حتی داخل دارد.

وی اضافه کرد: دولت باید با بخش خصوصی در زمینه تبلیغات همکاری کند تا دوباره فرش ایران به جایگاه اولیه خود در بازارهای هدف برگردد. بنابراین دولت در زمینه تبلیغات باید حمایت کند، باید درنظرداشت مصداق اقتصاد مقاومتی، تولید فرش دستباف است، چرا که با نصب یک دار قالی اشتغالزایی مستقیم و مشاغل جانبی فراهم می‌شود.

وی همچنین اشتغال مستقیم وغیرمستقیم را از مزیت‌های فرش دستباف دانست و افزود: تمام دست اندرکاران فرش از صادرکنندگان، طراحان و نقاشان، رفوگرها گرفته تا رنگرزها، پرداخت کارها، فروشندگان مواد اولیه، فروشندگان دار، ابزار قالی و نقشه قالی و قالیشویی‌ها هریک دستی بر این کار دارند که سهم زیادی در رونق اقتصاد استان را به خود اختصاص می‌دهند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش استان قم با اشاره به اینکه صادرات کنونی حالت انبارگردانی دارد، ابراز کرد: در صادرات انبار گردانی ممکن است کالا از کشور صادر شود ولی در آن طرف مرزها در انبارها نگهداری ‌شود تا در زمان بهتر و با قیمت مناسب‌تر به فروش برسد.

وی با بیان اینکه فرش تمام ابریشم قم در کشور وجهان منحصر به فرد است عنوان کرد: کسانی برای خریداری این کالا مراجعه می‌کنند که سایرنیازهای ضروری خود را برآورده کرده باشند، بنابراین افراد باید شرایط، وضعیت اقتصادی و قدرت خرید داشته باشند.این در حالی است که اکنون فروش یا صدور اکثر کالاها در حالت رکود قرار گرفته است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش استان قم شاخصه مهم برای صادرات را تعامل با کشورها دانست و تاکید کرد: امروز در کشورهای عربی، یمن و سوریه جنگ است و با کشورهای حوزه خلیج فارس روابط خوبی وجود ندارد و این امر اثر مستقیم بر صادرات فرش دستباف دارد.

جایزه صادراتی برای صادر کنندگان

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش استان قم به ضرورت برقراری دوباره جایزه صادراتی برای صادر‌کنندگان اشاره کرد و یادآور شد: پرداخت جایزه صادراتی به این شکل بود که هر صادرکننده‌ای که میزان کالای صادراتی بیشتری داشت، ۳ درصد جایزه صادراتی به وی تعلق می‌گرفت.

وی افزود:این جایزه تا سال ۸۹ به صادرکنندگان پرداخت می‌شد، اما بعد از آن به دلیل کمبود بودجه ونقدینگی متوقف شد و تعدادی صادرکننده نتوانستند از آن بهره‌مند شوند.

البته سازمان صنعت، معدن و توسعه و تجارت به دنبال گرفتن این جایزه برای صادرکنندگانی که به آنها تعلق می‌گرفت اما تاکنون آن را دریافت نکرده‌اند، هست و به محض اینکه دولت بودجه پرداخت آن را داشته باشد از آن بهره ‌مند می شوند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

2 پاسخ به “صادرات فرش قم”

  1. خیلی ممنون از سایت عالی و بسیار مفید شما
    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *