صادرات فرش ایرانی

تولید و صادرات صنایع دستی کشور در واقع نمایانگر فرهنگ ، هنر و تاریخ ایران و ایرانی است که انواع فرش به ویژه فرش دستبافت ایرانی برندی شناخته شده در سطح جهان است.

صادرات فرش ایرانی

صادرات فرش

امروز یکی از راه های ایجاد کسب و کار و تولید و به دنبال آن صادرات به کشورهای دیگر صنایع دستی کشور است چرا که ایجاد مشاغل مختلف نیازمند زیرساخت هایی است که مهم ترین آنها نیروی کاری و سرمایه است.

حوزه صنایع دستی از جمله مشاغلی است که در بسیاری از روستاها و شهرهای کشور نیروی کار دارد و نیازمند سرمایه بسیار زیادی هم نیست.

البته می توان با سرمایه بیشتر به سوددهی بیشتر رسید ولی در ابتدای کار برای کار صنایع دستی بسیاری از افراد بودند که با سرمایه اندک شروع کردند و به کارگاه های تولیدی بزرگی رسیدند.

هر تولیدکننده می تواند کمکی باشد برای گردش چرخ اقتصاد کشور. داشتن کم ترین امکانات لازم برای ایجاد مراکز تولید صنایع دستی و عدم نیاز به سرمایه زیاد، ایجاد شغل به ویژه در مناطق روستایی که مانع از مهاجرت به شهرها می شود، تبلور هنر ایرانی در قالب صنایع دستی و مواردی از این دست از جمله مزایای فعالیت در این زمینه است.

با وجود ورود فرش چینی به بازارهای جهانی و در بین صنایع دستی کشورمان فرش ایرانی برندی شناخته شده در سطح جهان است که همه از کیفیت و طرح و رنگ آن لذت می برند.

فرش ایرانی برای بقای خود در بازارهای جهانی نیازمند رنگ و پشم خوب و مرغوب و همچنین نقشه های جدید است تا نیاز روز مشتریان را بر آورده کند چرا که تکرار طرح باعث ایجاد حس یکنواختی خواهد شد.

آمارها نشان می دهد که در سال ۱۳۹۴ شاهد سهم ۳۰ درصدی ایران در بین صادرکنندگان فرش جهان بودیم.

همچنین طبق گفته های محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، صادرات فرش در سال گذشته نسبت به سال ۹۴ افزایش بسایری داشته و به رقم ۸۴ میلیون دلار رسیده است.

آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران نشان می دهد که بیشتر حجم صادرات فرش ماشینی در سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ به ترتیب به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، پاکستان و ژاپن بوده است.

همچنین طبق همین آمارها بیشترین صادرات فرش دستباف ایران در سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ به ترتیب به کشورهای چین، ژاپن، کانادا، پاکستان و لبنان بوده است.

ایجاد شرایطی برای تهیه آسان و با قیمت کم محصولات اولیه برای تولید فرش دستباف، بازاریابی در بازارهای جهانی و ایجاد روابط دوستانه و تجاری با کشورهای مختلف می تواند زمینه ساز افزایش تولید و به دنبال آن صادرات فرش به سراسر جهان باشد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *