صادرات دارو از اروپا

اروپا دارای سه مقام نخست صادرات دارو

رتبه نخست صادرات اقلام دارویی جهان در اختیار آلمان است، این کشور با حجم صادرات دارویی ۴۸٫۹ میلیارد دلار، ۲٫ ۱۵درصد از کل صادرات اقلام دارویی در جهان را در اختیار خود دارد.

صادرات دارو اروپا

صادرات دارو اروپا

چرا گاهی اوقات تهیه یک داروی کمیاب از یافتن پر سیمرغ شاهنامه هم سخت تر می شود؟ پاسخ به انحصاری بودن تولید برخی داروها مرتبط است. تعدادی از کشورهای جهان در خصوص تولید بعضی داروها انحصاری عمل می کنند یا صادرات داروها را تحت سلطه خود دارند.

اگرچه این تسلط و نفوذ بر بازار زمینه را برای سودهای کلان کشورهای صادرکننده فراهم می کند، اما در طرف دیگر ماجرا، کار را برای کشورهای وارد کننده یا کشورهایی که ذخیره ارزی قابل توجهی برای تأمین نیازهای دارویی کشورشان تدارک ندیده اند، دشوار می کند.

در بخش پایین تر زنجیره صادرات و واردات دارو، مصرف کنندگان نیز به سبب محدودیت های خرید داروهای مورد نیازشان دچار مشکلاتی متعدد می شوند؛ مشکلاتی که شامل عدم توانایی خرید داروهای مورد نیاز، تهیه داروهای تقلبی با قیمت های نازل تر و حتی سفرهای گردشگری پزشکی برای پیگیری درمان های دارویی بیمار در کشوری ثانی می شود. همه این موضوعات برای کنجکاوی در مورد صادرکنندگان کافی است.

رویا پاک سرشت مترجم متن حاضر در ادامه مطلب نگاهی به پنج رتبه نخست صادرات دارو و تجهیزات درمانی جهان دارد. اگرچه رتبه دهم صادرات اقلام دارویی در اختیار هند است، اما به جز این کشور، سایر رتبه های برتر حوزه صادرات خارج از دسترس آسیایی هاست و این عدم دسترسی تا رتبه چهاردهم -که در اختیار سنگاپوری ها قرار دارد، ادامه دارد.

آلمان

نکته جالب درباره وضعیت داروها در آلمان، ارتباط مستقیم آن با شرایط مراقبت های بهداشتی و نحوه ارائه خدمات درمانی در نظام آموزش و خدمات پزشکی است. درواقع به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصاد بین الملل، صادرات دارو، یکی از بازیکنان رشد اقتصاد آلمان است؛ بازیکنی پرکار که در شطرنج اقتصاد جهان به خوبی هدایت می شود.

بر همین اساس است که کشور آلمان بالغ بر ۹۰۰ شرکت دارویی معتبر و مستقل دارد و در سال ۲۰۱۱ با بیش از ۳۴ هزار اختراع دارویی، رکورددار بالاترین ثبت اختراعات دارویی در اتحادیه اروپا شد.

از شناخته شده ترین شرکت های دارویی آلمان می توان به merck اشاره کرد؛ شرکتی چندملیتی که اگرچه شعبه اصلی آن در آلمان است اما در بیش از ۷۰کشور جهان شعبه دارد. شرکتی که از زمان تأسیسش در دهه ۶۰ میلادی تاکنون، رقیب جدی گروه های تولید کننده دارویی آمریکا محسوب می شود. حضور فعال این شرکت در بازار بورس فرانکفورت نیز از موارد مهمی است که به لحاظ اقتصادی به این شرکت کمک می کند.

سوییس

رتبه دوم لیست برترین صادرکنندگان دارو در جهان به سوییس می رسد؛ کشوری اروپایی که سال هاست در حوزه تولیدات علمی و دارویی در وضعیتی پایدار و برتر قرار دارد. رکورد صادرات دارویی سوییس ۳۴٫۵ میلیارد دلار است که ۱۰٫۷درصد از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص داده است.

صنعت داروسازی در سوییس برای بیش از ۱۵۰هزار نفر اشتغال زایی کرده و ۳۰درصد از صادرات سوییس را در تسلط خود دارد. بر همین اساس بسیاری از سرمایه داران و فعالان اقتصادی تمام یا بخشی از سرمایه های خود را وقف فعالیت در حوزه تولید تجهیزات دارویی و بهداشتی می کنند.  فعالیت همزمان شرکت های بیوتکنولوژی و داروسازی و فعالیت های بین المللی سوییس در حوزه اقتصاد بین الملل باعث شده این کشور روند رشد باثبات در چندین حوزه را به خود اختصاص دهد.

از مطرح ترین شرکت های تولید کننده دارو در سوییس می توان به شرکت های Novartis و Roche Holding اشاره کرد. شرکت Novartis یکی از معتبرترین شرکت های چندملیتی دنیا محسوب می شود که تا مدت ها به سبب ارائه حجم وسیعی از داروهای مخدر /آرام بخش  (کلوزاپین، والزارتان، لتروزول و…) شناخته می شد. ناگفته پیداست سهام هر دو شرکت در بازار سهام سوییس از جایگاه قدرتمندی برخوردار است.

بلژیک

مقام سوم صادرات اقلام دارویی در جهان به بلژیک تعلق دارد؛ کشوری که حجم صادراتش ۲۷٫۳ میلیارد دلار است و ۸٫۵درصد از سهم بازار صادرات را در اختیار دارد. نکته جالب در مورد صادرات دارو در بلژیک، روند باثبات صادرات این کشور طی شش سال اخیر است. در بین کشورهای صادرکننده اقلام دارویی، بلژیک تنها کشوری است که موفق شده وضعیت صادرات خود را در حد متعادل حفظ کند.

براساس پژوهش های اخیر در حوزه اتحادیه اروپا، رشد نظام درمانی اتحادیه بر اقتصاد دارویی کشورها تأثیر منفی نخواهد داشت. برای مثال تا پایان سال ۲۰۱۶ مصرف داروها برای درمان های سرپایی بالغ بر ۳٫۱۲ میلیارد دلار از سهم بازار را در اختیار داشت. این در حالی است که سهم داروهای ویژه جراحی ها و درمان های منجر به بستری تنها ۱٫۳۷ میلیارد دلار بوده است. این آمار نشان می دهد چرا کشوری مثل بلژیک با وجود کاهش آمار بستری های بیمارستانی و افزایش تعداد درمان های سرپایی همچنان پیشتاز حوزه تولید و صادرات دارو محسوب می شود.

حوزه دارو سازی در بلژیک بالغ بر ۱۳۵هزار شغل ایجاد کرده و در نتیجه به لحاظ اشتغال نیز حائز اهمیت بسزایی است؛ مشاغلی که با توجه به کیفیت صنعت داروسازی در بلژیک در شرایط ایده آل و امنی قرار دارند.

ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده در مقام چهارم صادرات اقلام دارویی جهان ایستاده است؛ مقامی که براساس ۲۴٫۶ میلیارد دلار صادرات دارو و ۷٫۷درصد تسخیر بازار جهانی به دست آمده است.

براساس آمارهای FDA  (سازمان تنظیم مقررات فدرال دارو، غذا و اقلام بهداشتی) بخش مهمی از بار تولید و صادرات دارو و اقلام دارویی در ایالات متحده بر دوش شرکت های کوچک و متوسط است؛ شرکت هایی که باوجود تمامی مشکلات موجود در صحنه رقابت موفق شده اند به تولید و پخش داروهای مختلف بپردازند.

به نظر می رسد سیاست های حمایتی ایالات متحده از مشاغل کوچک و متوسط در رونق آنها در بازار تولید بی تأثیر نبوده و به افزایش آمار فروش محصولات شان کمک کرده است.

کمپانی های شناخته شده ای مثل Pfizer، Abbott Laboratories و McKesson، کار خود را از پایین ترین سطح تولید و عمدتا با یک الی دو قلم دارو آغاز کردند اما به مرور زمان نرخ تولید این شرکت ها و فعالیت های شان در عرصه بین المللی پیشرفت کرد، تا حدی که ایالات متحده به صورت مستمر جزو لیست پنج کشور برتر در حوزه تولیدات دارویی محسوب شود.

اگرچه به عقیده برخی کارشناسان اقتصادی مقررات سختگیرانه آمریکا برای واردات دارو و حفظ ارزش داروهای تولید داخل به حمایت مضاعف از تولیدات دارویی ایالات متحده کمک کرده است.

بریتانیا

کشور پنجم فهرست برترین های صادرات داروی جهان، بریتانیاست؛ کشوری که گرچه در طول سال گذشته میلادی با حواشی مختلفی مثل برگزیت دست وپنجه نرم کرده، اما در عمل با حفظ حجم صادرات خود از مشکلات اقتصادی احتمالی پیشگیری کرده است.

این کشور در طول سال گذشته میلادی با ۲۴٫۲ میلیارد دلار صادرات و کسب رکورد ۵درصدی بازار موفق شده ارزش صادرات دارویی خود را در باشگاه میلیاردی ها تثبیت کند.

یکی از موارد مهم در مورد سیستم صادرات دارویی بریتانیا، تلاش های این کشور برای کنترل نرخ سلامت بازار است. درواقع بخش بزرگی از تولیدات دارویی بریتانیا را داروهایی تشکیل می دهند که می توانند در گروه داروهای مخدر طبقه بندی شوند.

با این وجود، نظام صادراتی بریتانیا و موازین این بازار به شیوه ای تنظیم شده که احتمال هر گونه تخلف و صادرات غیرقانونی را به حداقل ممکن برساند.

کمپانی های شناخته شده ای مثل GlaxoSmithKline وAstraZeneca جزو برترین شرکت های دارویی اروپا و جهان محسوب می شوند که دفتر مرکزی شان در بریتانیا قرار دارد.

افزون بر اینها، مدتی است این دو شرکت و سایر شرکت های معتبر تولید داروی بریتانیایی، بر افزایش همکاری با کشورهای در حال توسعه تمرکز کرده اند؛ همکاری هایی که عمدتا با هدف رشد بازارهای صادراتی انجام می شود.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *