شبکه های اجتماعی و کسب و کار

با شبکه های اجتماعی به تقویت روابط عمومی و کسب و کار خود کمک کنید

در جهان امروز انسان ها به دنبال انجام بسیاری از فعالیت های خود از جمله تجارت، ارتباطات،آموزش و حتی سرگرمی در فضای مجازی هستند. با استفاده از این فضاها می توان در جذب مخاطب و جذاب ماندن در ذهن مخاطب پیشرفت های زیادی داشت و این مخاطب یا خریدار کالاو خدمات شماست که می تواند موجب پیشرفت شما شود.

شبکه های اجتماعی و کسب و کار

شبکه های اجتماعی و کسب و کار

ساز و کارهای فضای مجازی هر روز براساس توسعه و گسترش کمی و کیفی فناوری های نوین سخت افزاری، نرم افزاری و ارتباطات بین مردم و دانشمندان جهان باعث افزایش دانایی انسان ها شده و زندگی ای متغیر را برای ما فراهم کرده است.

دکتر قربانعلی تنگ شیر عضو سازمان دامپزشکی کشور و استاد ارتباطات در این رابطه می نویسد، تغییرات در قالب فناوری های نوین مثل رویکرد به وب دو باعث شده است تا بتوان هرچه بیشتر و بهینه تراز امکانات بالقوه فضای سایبر برای مهندسی مجدد امور روزمره زندگی بشر و تغییر ساختارهای سازمانی مانند روابط عمومی ها استفاده کرد چون از وب دو به عنوان وب کاربر عمومی هم یاد می شود که باعث بروز فرصت ها و چالش های زیادی در روابط عمومی ها شده که به نام روابط عمومی الکترونیکی عنوان می شود.

روابط عمومی ها با توجه به توسعه شبکه های اجتماعی و جامعه اطلاعاتی باید به دو عنصر اطلاعات و ارتباطات توجه داشته باشند.

تولید اطلاعات، توزیع اطلاعات و استفاده از اطلاعات از یک طرف، ارتقای دانش نظری روابط عمومی، تسلط بر ارتباطات اجتماعی و استفاده مناسب از رسانه های نوین برای شکل دهی به افکار عمومی ازطرفی دیگر نیازهای عصر حاضر در روند بیشتر تکامل روابط عمومی دهه سوم عصر جدید است.

روابط عمومی شبکه های اجتماعی در واقع نحوه به کارگیری فناوری جدید ارتباطی و شیوه های نوین اطلاع رسانی برای ارائه خدمات منطبق برخواسته های مخاطبان به صورت لحظه ای بر خط و در درون شبکه های اجتماعی است.

روابط عمومی مبتنی بر وب دو تنها در ارائه خدمات بهتر و سریع تر به مخاطب خلاصه نمی شود بلکه شرایطی را لیجاد کرده تا مخاطب بتواند نظرات خود را بسیار راحت تر و بدون گذراندن محدودیت ها و عبور از سدهای قوی به اطلاع مدیران برساند.

شبکه های اجتماعی مثل توییتر، یوتیوب، مای اسپیس، پادکست و فیس بوک و گوگل که به سرعت در جهان امروز در حال توسعه هستند در خدمت روابط عمومی الکترونیکی هزاره سوم قرار دارند. توسعه فناوری های نرم افزاری و سخت افزاری که در خدمت فناوری اطلاعات و کاربردهای آن قرار گرفته جهان را دچار تغییر و تحول کرده است.

شاید تغییرات ایجاد شده در طول یک دهه گذشته با کل تغییرات زندگی بشر در طول تاریخ برابر باشد. باید باور کنیم که جهان در حال تغییر سریع و اساسی است و این تغییرات در همه زمینه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی درجریان است.

به عنوان مثال در حوزه های اقتصادی شاهد پدیده هایی همچون تجارت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، پول دیجیتالی و کارت اعتباری هستیم. تغییرات اجتماعی شامل توسعه  شبکه های اجتماعی، بهداشت الکترونیکی، عدالت الکترونیکی، امنیت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، محتوای دیجیتالی، مدارس هوشمند در دانشگاه های الکترونیکی یا مجازی و امثال آنها نمونه های مشخصی از تغییرات فرهنگی هستند.

در نهایت تغییرات سیاسی شامل دولت الکترونیکی، رأی گیری الکترونیکی، دموکراسی دیجیتالی و امثال آن می شود. حال باید باور کنیم که روابط عمومی سنتی نیز باید به سمت روابط عمومی الکترونیکی و بعد هماهنگ بودن با شبکه های اجتماعی تغییر کند.

روابط عمومی زمانی می تواند در یک مسیر پویا و درست قرار گیرد که آینده آن دیده شود. برای رسیدن به آینده مطلوب باید براساس توانمندی های موجود که امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی در صدر آن است برنامه ریزی کرد، زیرا شبکه های اجتماعی این باور را تقویت خواهند کرد و ابزار آن را نیز به رایگان در خدمت انسان هزاره سوم قرار می دهند. بنابراین مدیران روابط عمومی ها باید بدانند که در آینده نزدیک نیازی به سخت افزارهای پیچیده و نرم افزارهای بومی ندارند.

آنها به راحتی با استفاده از شبکه های اجتماعی می توانند به جهان متصل شوند و از این طریق است که در کسب و کار خود به موفقیت خواهند رسید. بنابراین باید آموزش در طول عمر و استفاده از جدید ترین روش های مدیریت نوین و فناوری های نرم افزاری و سخت افزاری را به خدمت بگیرند آنها باید هوشیار و آماده ورود به روابط عمومی عصر مجازی سه بعدی باشند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *