سهم واردات کل مناطق آزاد مقابل آمار قاچاق

مدیرعامل منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه کل مناطق آزاد فقط ۴۵۰ میلیون دلار سهمیه واردات دارند، بیان کرد که این آمار در برابر آمار ۲۰ میلیارد دلاری اعلام شده از قاچاق ناچیز است.

سهم واردات کل مناطق آزاد مقابل آمار قاچاق

مناطق آزاد

محسن خادم عرب باغی در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان اینکه مناطق آزاد امکان قاچاق را از بین بردند، بیان کرد: در حالی مناطق آزاد به عنوان مبادی عمده قاچاق کالا معرفی می‌شوند که منطقه ای مانند منطقه آزاد ارس تمام اطرافش فنس کشی شده است و با نظارتی که اتفاق می‌افتد امکان قاچاق در آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر با نگاهی به آمار و سهمیه واردات می‌توان دریافت که کلیه مناطق آزاد برای واردات کالا فقط ۴۵۰ میلیون دلار سهمیه واردات دارند در حالیکه آمار رسمی قاچاق نشان می‌دهد که رقمی که آن را به عنوان قاچاق سالانه در کشور بیان می کنند چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار است.

عرب باغی در ادامه با بیان اینکه منطقه آزاد ارس هفت میلیون گردشگر را میزبانی می کند، گفت: در منطقه آزاد ارس سالانه هفت میلیون گردشگر رفت و آمد می‌کنند که به هر حال این افراد برای خرید و حراجی هایی که در منطقه وجود دارد اقدام به خرید می کنند که ما موظف هستیم امکانات لازم در این زمینه را فراهم کنیم. ضمن اینکه بخش عمده ای از این محصولات ارائه شده ساخت خود منطقه است.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس اظهار کرد: تاکنون ۲۶ شرکت خارجی در قالب مشارکت با طرف ایرانی یا سرمایه گذاری صددرصدی اقدام به فعالیت در منطقه آزاد ارس کردند که در شش ماهه اول امسال مجموع صادرات کالای تولید شده در منطقه اعم از کشاورزی یا صنعتی به ۱۵۰ میلیون دلار رسیده است.

وی در خصوص فراهم کردن زیرساخت ها برای جذب سرمایه برای تولید در منطقه آزاد ارس، گفت: تاکنون تمامی زیرساخت های لازم از جمله زیرساخت های بانکی، شبکه برق، فیبرهای نوری، تلفن، سوخت و … احداث شده است و این منطقه آماده پذیرش انواع سرمایه گذاری ها در حوزه های اولویتی خود است.

عرب باغی ضمن اشاره به اینکه تاکنون ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر در حوزه های تولیدی و فروش در منطقه آزاد ارس مشغول به کار شده اند، در خصوص آمار صادرات مجدد، گفت: بر اساس آمار در شش ماهه نخست امسال میزان صادرات مجدد نسبت به سال گذشته در منطقه آزاد ارس تا ۴۰ درصد افزایش داشته است که پیش بینی می شود این رقم در شش ماهه دوم روند صعودی خود را حفظ کند.

منبع: بانک امروز

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *