سطح روابط تجاری ایران و عراق

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: سطح روابط تجاری میان تهران – بغداد مورد رضایت دو طرف نیست و شکل گیری معاونت امور اقتصادی در وزارت امور خارجه می تواند سرآغازی برای همکاری هرچه بیشتر باشد.

سطح روابط تجاری ایران وعراق

عراق

«سید حمید حسینی» عصر روز چهارشنبه در نشست ماهیانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود:فعالیت معاونت امور اقتصادی مزبور سبب می شود تا سفارتخانه ها با فعالان اقتصادی و اتاق های مشترک بازرگانی دو کشور همکاری بیشتری داشته باشند.

وی افزود: تجار بزرگ و مقام های دولتی عراق در روابط تجاری دو کشور حضور ندارند.

به گفته این مقام مسئول، بغداد نشینان خیلی از روابط تجاری دو کشور رضایت ندارند و در برخی موارد حتی اختلال در کار ایجاد می کنند، در این زمینه باید مسئولان دو کشور، نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند.

وی یادآور شد: مراکز تصمیم گیری در ایران در خصوص مسائل عراق و بازار آن متنوع شده و تلاش می شود در این زمینه وحدت نظر بوجود آید .

حسینی گفت: هیات اقتصادی و تجاری ایران به تازگی سفری به عراق داشت و با حضور در کربلا، نجف و حله، به مطرح شدن موارد و ادعاهایی در زمینه تبعیض قائل شدن برای حضور و فعالیت بازرگانان کشورمان از جمله در تعرفه های کالایی و روابط بانکی اشاره کرد.

وی افزود: حکومت های فدرالی در عراق وجود دارد و شوراهای استانی عراق، تعرفه های تصویبی دولت مرکزی را تغییر می دهند.

این مقام مسئول خواستار ارائه مستنداتی از سوی بازرگانان و فعالان اقتصادی کشومان در خصوص تغییر تعرفه های تصویبی شد.

وی اضافه کرد: دفتر اتاق مشترک ایران در عراق در آینده ای نزدیک بازگشایی می شود و قرار است همایش تجاری ایران و عراق شهریورماه آینده در تهران برگزار شود.

همچنین در این نشست هادی انصاری محقق و مترجم کتاب تاریخ ایران و عراق، افزود: طی چند قرن گذشته ایران و عراق همواره به مثابه یک کشور بوده اند که در این زمینه حوزه علمیه با قدمت هزار ساله نجف و رفت و آمد ایرانیان به این کشور تاثیرگذار بوده است.

به گفته وی، امروز حضور و نفوذ ترکیه، چین و برخی دیگر از کشورها در بازار عراق مشاهده می شود، اما با وجود فاصله جغرافیایی کمتر و هزینه های پایین تر، برای همکاری اقتصادی فعالان کشورمان، مقاومت هایی وجود دارد.

انصاری تاکید کرد: لفظ عرب و عجم در کشور عراق شایسته نیست و دشمنان دو کشور برای بر هم زدن همبستگی تلاش می کنند و باید نگاهمان به عراق را تغییر دهیم، زیرا دشمنان مشترکی داریم.

 چندی پیش «صباح زنگنه» مشاور عالی اتاق ایران و عراق تاکید کرد، همه اقوام عراقی به همکاری با بازرگانان و صنعتگران ایرانی مایلند و معتقدند این امر جز با ایجاد یک اقتصاد مشترک و پایدار ایرانی- عراقی در همه مناطق این کشور میسر نمی شود.

چندی پیش رایزن بازرگانی عراق در ایران نیز اعلام کرد: ایران سومین کشور تامین کننده کالاهای مورد نیاز عراق است.

«شاکر رزاق الدعمی» اظهار داشت: چین و ترکیه در همکاری اقتصادی و صادرات به عراق به ترتیب جایگاه اول و دوم را به خود اختصاص داده اند.

به گفته وی، سال ۲۰۱۶ ایران از نظر صادرات به عراق جایگاه سوم را داشت، اما اکنون میزان صدور کالا و خدمات افزایش یافته است.

منبع: اقتصاد آنلاین

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *