سرمایه گذاری چین در راه ابریشم

تازه ترین آمارهای رسمی دولت چین نشان می دهد که این کشور و شرکت های تابعه آن در حال سرمایه گذاری های کلان چند هزار میلیارد دلاری در طرح های مختلف جهانی از جمله راه ابریشم نوین هستند.

سرمایه گذاری چین در راه ابریشم

چین

راه ابریشم نقشه مسیر جدید دریایی و زمینی است و قاره های اروپا و آسیا و‌ آفریقا را به یکدیگر مرتبط می کند و صدها هزار شرکت از چین و کشورهای مختلف در برنامه های مرتبط با آن سهیم هستند.

آمار رسمی در چین نشان می دهد که نزدیک به ۳۰ هزار شرکت چینی در سال ۲۰۱۶ میلادی در خارج از این کشور و از جمله در راه ابریشم یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند.

سرمایه گذاری مستقیم چینی ها در خارج از کشور در سال گذشته میلادی به ۱۸۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید و بر این اساس قرار است این رقم تا پنج سال دیگر بالغ بر ۷۵۰ میلیارد دلار باشد.

کمیسیون توسعه و اصلاحات در گزارشی که روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین منتشر کرده آورده است که نزدیک به ۶۰ درصد از سرمایه گذاری های خارجی چین را شرکت های خصوصی این کشور انجام می دهند.

همین شرکت ها در سال ۲۰۱۶ میلادی ۷۷ طرح در خارج و در ۳۶ کشور دنیا اجرا کردند و قرار است با یک سرمایه گذاری ۷۰ میلیارد دلاری دیگر ۲۱۲ هزار فرصت شغلی برای کشورهایی ایجاد کنند که در این طرح ها سهیم هستند و وزارت بازرگانی چین می گوید ۷۰ درصد از شرکت های چینی در سال گذشته میلادی از سرمایه گذاری های خود سود کسب کرده اند.

از سوی دیگر بانک صادرات و واردات چین اعلام کرده است که با یک اعتبار ۶۷۱ میلیارد دلاری از یکهزار و ۲۷۹ طرح حمایت می کند و میزان سرمایه صندوق راه ابریشم که در بدو راه اندازی در چهار سال قبل ۴۰ میلیارد دلار بود حالا به ۸۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

منبع: ایرنا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *