سرمایه گذاری ها در ایران پس از برجام

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران میزان سرمایه گذاری خارجی انجام شده در کشور پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را ۱۱ میلیارد یورو اعلام کرد.

سرمایه گذاری ها در ایران پس از برجام

سرمایه گذاری خارجی

«مسعود خوانساری» روز دوشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری میان اتاق های بازرگانی تهران و وین در محل اتاق تهران افزود: با توجه به نیاز ۵۰ میلیارد دلاری کشور، این میزان سرمایه گذاری کافی نیست اما در عین حال پیشرفت چشمگیری است.

وی حجم فعلی تجارت دوجانبه بین ایران و اتریش را سالیانه ۳۷۷ میلیون یورو ذکر کرد و از روند افزایشی این تجارت خبر داد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران تصریح کرد، پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هیات های تجاری زیادی میان دو کشور رفت و آمد کرده اند و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران از ۹ ایالت اتریش، میزبان هیات های تجاری هفت ایالت بوده است.

به گفته وی، ۸۰ درصد واردات ایران از اتریش شامل کالاهای واسطه ای و سرمایه ای، ماشین آلات، محصولات الکترونیکی و شیمیایی است.

خوانساری با اشاره به بیرون آمدن اقتصاد ایران از یک رکود ۲ ساله در سال گذشته، کاهش نرخ تورم و تک رقمی شدن آن و پیش بینی رشد اقتصادی سه درصدی برای ایران در سال ۲۰۱۷ توسط صندوق بین المللی پول (آی ام اف) تاکید کرد: دو کشور پتانسیل خوبی برای گسترش مناسبات اقتصادی دارند.

رییس اتاق تهران گفت: اما با این حال، کماکان با مشکلات بانکی روبرو هستیم، هر چند ۲ بانک اتریشی هم اینک با بانک های ایرانی در تعامل هستند و مبادلات تجاری انجام می گیرد.

خوانساری، چنین روابط بانکی را برای حمایت از همکاری های تجاری آینده دو کشور کافی ندانست و خواستار گسترش آن شد.

وی تصریح کرد: در طول ۲ سال گذشته شرکت های ایرانی و اتریشی در زمینه های خودرو، تصفیه آب، راه آهن، معدن و بیمارستان همکاری های خوبی شروع کرده اند و افزایش همکاری های بانکی به طور قطع به گسترش این همکاری ها کمک خواهد کرد.

هیات تجاری وین متشکل از ۳۰ شرکت اتریشی در زمینه های مختلف از جمله محیط زیست، فناوری های هوشمند، ورزش، گردشگری، غذا، بهداشت، ساختمان، نرم افزار، نفت و گاز، انرژی های تجدید پذیر و آب روز دوشنبه در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با شرکت های ایرانی مذاکرات رو در رو داشتند.

ایران و اتریش دارای روابط گسترده و قابل توجه اقتصادی و تجاری هستند. تحریم های ایران حجم مناسبات میان دو کشور را کاهش داد.

براساس آمارهای گمرک ایران، مبادلات ‏تجاری دو کشور از سال١٣٩٠ تا پایان ١٣٩٣ به دلیل این تحریم ها از ٨١٨ میلیون دلار به ٣١٢ میلیون ‏دلار کاهش یافت.

براساس این آمار از سال ١٣٩٠ تا چهار ماه منتهی به تیرماه ۱۳۹۴ حجم کل تجارت خارجی میان ‏ایران و اتریش، رقمی بالغ بر ٢ میلیارد و ۲۵۸ میلیون دلار بوده که ۹۸٫۲درصد از آن مربوط به واردات ایران از اتریش ‏است.

مهم ترین اقلام صادراتی ایران به اتریش شامل محصولات کشاورزی و مواد غذایی، غلات، میوه، سبزیجات، ‏داروهای گیاهی، فرش ‏دستباف، گلیم، قالیچه و… و مهم ترین اقلام وارداتی ایران از اتریش شامل ماشین آلات صنعتی، برقی و رایانه ای، لوازم خانگی، دستگاه های ‏گیرنده و فرستنده، ریل، وسایل و تجهیزات راه آهن، مواد شیمیایی، دارو و تجهیزات پزشکی و…. است.

منبع: ایرنا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *