ریز نمره تجاری ایران در سال ۹۵

نایب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس: هدفمان این است که نظام تعرفه ای را در واردات، هدفمند کنیم؛ در همه جهان فرماندهی واحد مرزی وجود دارد و گمرک، مسئول ورود و خروج کالاهاست اما در کشور ما چندین ارگان، مسئول هستند

ریزنمره تجاری ایران در سال ۹۵

نمایندگان مجلس

رحیم زارع نایب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس با حضور در برنامه «تیتر امشب» با اشاره به برخی از آمارهای واردات و صادرات کشورمان افزود: در سال ۱۳۹۳ واردات ما حدود ۵۲ و نیم میلیارد دلار و صادرات ما ۴۹ و نیم میلیارد دلار بود یعنی سهم ما از تجارت جهانی ۶۵ صدم درصد بود.

در سال ۱۳۹۴ هم ۴۲ میلیارد دلار صادرات و ۴۱ میلیارد دلار واردات ما بود و سهم ما از تجارت جهانی ۴۷ صدم درصد شد. زارع اضافه کرد: در سال ۱۳۹۵ هنوز آمار رسمی اعلام نشده است اما تقریبا ۴۳ و ۶ دهم میلیارد دلار صادرات ما و ۴۳ و نیم میلیارد دلار هم واردات است.

وی گفت: در سال های ۹۴ و ۹۵ تراز تجاری ما مثبت شده است اما سهم تجارت ما از ۱۰۲ میلیارد دلار به حدود ۸۷ میلیارد دلار رسیده است، حجم تجارت خارجی در جهان ۳۶ هزار میلیارد دلار است و تقریبا ۴۷ صدم درصد از آن متعلق به ماست.

زارع افزود: کشورهایی که حجم تجارت آن ها زیر ۳۰۰ میلیارد دلار باشد وضعیت خوبی در حوزه تجارت ندارند.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای رسمی در سال ۱۳۹۴ تقریبا ۶۷ و نه دهم درصد یعنی ۲۷ و ۷ صدم میلیارد دلار کالاهای واسطه ای ، ۷ و ۳ دهم میلیارد دلار کالاهای سرمایه ای و ۵ و ۴ دهم میلیارد دلار هم کالاهای مصرفی وارد کردیم.

نایب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات هم می تواند رویکرد تخریبی و هم هدفمند داشته باشد، گفت: تقریباً بین ۱۰ تا ۱۵ درصد واردات کالاهای ما مصرفی است و بین ۸۵ تا ۹۰ درصد کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است.

زارع افزود: ورود قطعات و کالاهای با فناوری بالا و ماشین آلات برای کشورمان مفید است. وی ادامه داد: در مجموع ۶۰ درصد واردات ما را ۲۰۰ قلم کالا تشکیل می دهد یعنی در سال ۱۳۹۴ از ۷ هزار نوع کالا ۵ هزار و ۷۰۰ نوع قلم کالا وارد شده است که تقریبا ۵ هزار و ۵۰۰ قلم، ۴۰ درصد واردات و ۲۰۰ قلم، ۶۰ درصد واردات را تشکیل می دهد.

زارع با اشاره به اینکه باید تمرکز ما بر روی این ۲۰۰ قلم باشد، گفت: باید روی توسعه صنعتی صادرات محور برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: برای مثال در حوزه کشاورزی ، کالاهای راهبردی مانند ذرت، گندم، برنج و لوبیا و کنجاله از چند کشور وارد می شود و این مخالف سیاست های اقتصاد مقاومتی است و خود را در این باره به ۴ کشور وابسته کردیم.

زارع گفت: هر قدر حجم تجارت ما افزایش یابد و به سمت تراز تجاری مثبت برویم بهتر است.
وی با بیان اینکه  ۳۲ میلیارد دلار از صادرات کشورمان توسط دولت و شبه دولتی ها انجام می شود، افزود: ۱۴ میلیارد دلار سهم پتروشیمی، ۱۰ میلیارد دلار سهم میعانات، و حدود ۷ تا ۸ میلیارد دلار را هم شرکت های بزرگ دولتی مانند مس و فولاد، روی و ایران خودرو انجام می دهند.

زارع با تاکید بر اینکه باید بر تولید صادرات محور تمرکز کنیم، افزود: صادرات بخش خصوصی ما نسبت به واردات ما یک چهارم و نسبت به واردات به علاوه قاچاق، یک پنجم است.

نایب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی گفت: از ۲۵ کشوری که اطراف ما هستند در حوزه کسب و کار رتبه ۱۶ را داریم. زارع با اشاره به اینکه باید به سمت رقابت پذیری پیش برویم، افزود: در ارکان رقابت پذیری هم از ۱۳۸ کشور جهان رتبه ۷۶ و در منطقه از ۲۰ کشور رتبه ۱۳ را داریم.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه در مجلس دهم در حوزه تولید و اشتغال دغدغه زیادی داشتیم، گفت: پارسال باید در این حوزه اتفاقات خوبی می افتاد اما این موضوع را کمتر مشاهده کردیم.

حسن حسینی شاهرودی با اشاره به اینکه امسال سال «تولید و اشتغال» است، افزود: نخستین جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی و جلسه کمیسیون اقتصاد بنا را بر این گذاشت تا در خصوص اوامر مقام معظم رهبری اقدامات جدی را آغاز کند.

وی افزود: نخستین اقدام ما این بود که در تعامل وزارتخانه های اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت برنامه های آن ها را برای سال تولید و اشتغال بررسی کنیم و دو وزرای این دو حوزه اقتصاد دعوت شدند و در بیش از ۲ ساعت و نیم جلسه، تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شد.

حسینی گفت: به رغم تعامل خوب، تناقص هایی را هم در تعریف دولتی ها از چگونگی جلوگیری از واردات کالا مشاهده کردیم.

وی ادامه داد: یک نگاه بر این بود که واردات را باید هدفمند کنیم و نمی توانیم جلوی آن بایستیم زیرا در این صورت قاچاق، رونق می یابد و باید در حمایت از تولید حرکتی را انجام دهیم تا به خودی خود واردات به حداقل خود برسد و قاچاق، بی اثر شود.

وی افزود: نگاه دوم بر این بود که باید طرح ضربتی را داشته باشیم برای ممنوعیت برخی از کالاهایی که در داخل کشور تولید و حتی قابلیت صادرات آن را داریم.
حسینی اضافه کرد: نگاه نخست، صحیح است و باید تولید داخلی قابل رقابت با تولید خارجی شود اما اگر نگاه حمایت از تولید صادرات محور و برون گرا باشد باید گام به گام به پیش برود.

وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۶۹۶ قلم کالا را در نظر گرفته و به ستاد اقتصادی مقاومتی اعلام و ابلاغ کرده است، گفت: از این اقلام، ۴۷۶ قلم کالای مصرفی با دوام و ۷۹ قلم کالای صنایع معدنی و ۷۴ قلم کالای مرتبط با خودرو و ۶۷ قلم کالای مربوط به ماشین آلات و سرمایه ای است.

حسینی افزود: این کالاها ، ممنوعیت واردات اعلام شده است البته در شرایط و موارد خاص با تصمیم وزارت صنایع بخشی از این اقلام می تواند وارد شود.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: قرار است در مدت ۴۵روز یعنی تا ۱۵ خرداد امسال دولت لیست اقلام ممنوعه را بر اساس این فهرست و ۲۰۰ قلم کالای پیشنهادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تدوین و مشخص کند.

وی افزود: همچنین دولت تا ۴۵ روز آینده باید نرخ کالاهای وارداتی را متناسب با توان تولید داخلی تنظیم و تعرفه های آن را مشخص و ابلاغ کند و برنامه های جدید خود را برای مبارزه با قاچاق و شبه قاچاق ارائه کند.

حسینی با بیان اینکه تقریباً همه کالاهایی که از طریق قاچاق وارد کشور می شود مصرفی است، ادامه داد: در حوزه گمرکی ۱۴ رویه برای واردات و ۲۲ نوع عوارض گمرکی و ۶۵ ردیف معافیت گمرکی داریم که در جهان بی سابقه است . باید به اجماع در این زمینه برسیم.

حسینی افزود: منظور ما این نیست که محدودیت واردات کالا به سمت اقتصاد درون گرا، منزوی و افراطی باشد بلکه باید توانمندسازی فرآیند تولید را برای رقابت در فضای بین المللی داشته باشیم.

منبع: اگزیم نیوز

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *