رونق صادرات راه تحقق اقتصاد مقاومتی

رونق صادرات راه تحقق اقتصاد مقاومتی

معاون وزیر جهاد کشاورزی معتقد است که با رونق صادرات محصولات کشاورزی و پررنگ تر شدن حضور در بازارهای بین المللی میتوان شعار امسال را کهاقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغالاست را جامه عمل پوشاند.

رونق صادرات

رونق صادرات

حسن رکنی در گفتوگو با ایسنا، اظهار کرد: گر چه سهم بخش کشاورزی از اشتغال به صورت مستقیم حدود ۱۰ درصد است اما با احتساب اشتغال در این بخش به صورت غیر مستقیم میتوان گفت کسب و کاری که در بخش کشاورزی فعال است به حدود ۳۰ درصد میرسد.

اگر بخواهیم رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد و مقاومتی تولید و اشتغال را محقق کنیم باید رونق را در فضای کسب و کار در حوزه کشاورزی افزایش دهیم و در این راستا افزایش کمی و کیفی تولید به همراه رونق صادرات می تواند کمک کند تا اشتغال در بخش کشاورزی نیز توسعه پیدا کند.

وی افزود: یکی از اقدامات ارزشمندی که میتواند اشتغال و تولید را در بخش کشاورزی بهبود دهد افزایش صادرات است که در این زمینه پتانسیل افزایش کمی و کیفی تولید در زمینه محصولات دام و طیور مانند گوشت مرغ وجود دارد، چرا که به عنوان مثال ایران یکی از کشورهای سرآمد در تولید و مصرف این محصول است؛ به گونه ای که سرانه تولید گوشت مرغ در کشور ۲۶ کیلوگرم و سرانه مصرف آن ۲۵ کیلوگرم است؛

بنابر این با توجه به سرعت بیشتر افزایش سرانه تولید و کمتر بودن مصرف آن باید بتوانیم حضور خود را در بازارهای بین المللی رونق ببخشیم و در این زمینه طی سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی یکی از وزارتخانههای پیشرو و نخستین دستگاه اجرائی بود که برنامه های خود را در راستای اقتصاد مقاومتی به مرحله اجرا در آورد و در سال جاری نیز اهداف خود را در راستای تحقق سیاست های کلان ملی به ویژه در حوزه اقتصاد مقاومتی تعیین کرده و آنها را عملیاتی خواهیم کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حوزه صادرات تراز تجاری منفی ۱۳۶ میلیون دلاری در پایان سال ۱۳۹۲ به مثبت ۵۵۴ میلیون دلار طی ۱۱ ماهه سال گذشته رسید و ادامه این روند باعث می شود تا رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و تولید اشتغال تحقق پیدا کند.

رکنی اضافه کرد: در حوزه صادرات محصولات پروتئینی و فرآورده های آن طی سال گذشته وضعیت مناسبی داشتیم؛ به گونه ای که صادرات لبنیات توسعه پیدا کرد و کشوری مانند روسیه به جمع مشتریان فرآوردههای لبنی ایرانی اضافه شد و در نیمه دوم سال  گذشته حدود ۴۰۰۰ تن انواع محصولات لبنی به این کشور صادر شده و اواخر سال گذشته نیز حدود هزار تن سفارش دیگر تقاضا کرد که هنوز مشخص نیست چه میزان از آن به روسیه صادر شده است اما در هر حال رونق تولید و توسعه صادرات می توانند به تحقق اهداف تعیین شده برای اقتصاد مقاومتی کمک کند و در این زمینه باید بتوانیم تولید را از نظر کمی و کیفی ارتقا دهیم و به تناسب به بازارهای جهانی آن را برای صادرات تنظیم کنیم.

منبع: ایسنا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “رونق صادرات راه تحقق اقتصاد مقاومتی”

  1. اگرچه با اجرای اقتصاد مقاومتی صادرات رونق میگیرد و در گام سوم نظریه اقتصاد مقاومتی بر ایجاد وافزایش شایستگی کلیدی جهت شکوفایی مزیت رقابتی محصولات تولیدی تاکید میگردد ولی الزامات وتاثیرات بیشتری هم بر ان مترتب است.جهت مطالعه بیشتر:http://resistiveeconomic7.blogfa.comبا تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *