رونق اقتصادی در گرو سرمایه گذاری

رونق اقتصادی کشور در گرو جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی است. به همان میزان که از اهمیت سرمایه های خارجی در این روزها صحبت می شود باید از برون رفت سرمایه های داخلی از کشور نیز جلوگیری کرد. در ادامه مطلب به بیان مزیت های ایران برای سرمایه گذاران می پردازیم.

رونق اقتصادی در گرو سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ایران

بین فرصت های جذاب برای سرمایه گذاری و فرصت هایی که در سطح متوسط هستند باید تفکیک قائل شد. ضرورت حضور سرمایه گذاران در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای در حال توسعه از کسی پوشیده نیست. سرمایه و نیروی کار متخصص مهم ترین زیرساخت هایی است که برای توسعه اقتصادی پایدار به آن نیازمندیم.

صنایع کشور باید از مزیت رقابتی برای جذب حداکثری سرمایه های خارجی و داخلی برخوردار باشند. اشتغال کشور که همان به کار گیری نیروی متخصص موجود است، در گرو این سرمایه گذاری هاست.

مطابق آمار منتشر شده از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در فاصله توافق هسته ای ایران تا اواخر سال ۹۵ حدود ۱۲ میلیارد و ۴۸ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در ایران انجام شده و در سال ۱۳۹۵ هیئت سرمایه گذاری خارجی ۹میلیارد و ۱۷۵میلیون و۵۸۶ هزار دلار سرمایه گذاری در کشور را به تصویب رسانده است.

ایران در زمینه های نیروگاه ها، نفت، گاز، انرژی های جدید، آب شیرین کن ها، بنادر، ساخت و سازها، ترمینال ها، پتروشیمی و غیره ظرفیت های زیادی برای سرمایه گذاری و رونق داشته و دارد ولی در این میان سهم کالاهای مصرفی یا تولید کالاهای غیر نفتی چه می شود؟ آیا نباید به فکر توسعه و رونق اقتصادی پایدار بود؟

در کشورهایی مثل چین روند اصلاحات و تغییرات ماهوی از یک زمانی به شدت شروع به رشد کرد. اوایل دهه ۸۰  میلادی بود که چینی ها سختی های بسیاری را برای جذب سرمایه گذاری ها و به کارگیری آن در تولید و صادرات خود متحمل شدند.

اینجا بود که دولت چین ابتدا برنامه‌ریزی کرد و تسهیلاتی را به طور ویژه در اختیار کسانی گذاشت که بعد از جنگ جهانی به خارجی از کشور رفته بودند و برای مثال می توان به ایجاد حق مالکیت برای این افراد اشاره کرد. پس از آن چینی هایی که در سراسر جهان بودند جذب سرمایه گذاری در داخل کشورخود شدند که مزیت هایی را برای آنها در نظر گرفته است. درست همینجا بود که این افراد سرمایه گذار به مبلغانی برای جذب سرمایه گذاری به چین تبدیل شدند.

 قبل  از انقلاب ایران کشوری بود که در  مدار یک اقتصادی غرب و امریکا تعریف می‌شد و هر نوع تعامل اقتصادی با آن شرایط و حمایت‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی سیاسی شکل می‌گرفت چون ایران کشوری بود که از منابع نفتی و منابع معدنی به عنوان مواد خام استفاده می‌کرد، عملا در دهه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آخر حکومت پهلوی، تبدیل به یک کشور سرمایه‌ گذار شده بود و مقدار زیادی وام به سایر کشورها می‌داد. در حقیقت در آن زمان کمتر سرمایه پذیر بودیم.

در حال حاضر می توان با ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاران سطح منطقه خود از اطراف کشور شروع به جذب سرمایه کنیم و تا حدودی در زمینه انرژی ها موفق بودیم ولی باید به تولید صادرات محور  و صادرات غیر نفتی نیز فکر کرد.

مطابق اخبار منتشر شده از سوی سازمان سرمایه گذاری کشور مزایای ایران برای جذب سرمایه گذاری های خارجی به شرح زیر است: ( تمامی موارد زیر مطابق با قوانین ایران است)

۱- برخورداری سرمایه گذاری خارجی از حقوق، حمایت ها و تسهیلات یکسان با سرمایه گذاری داخلی

۲- انتقــال آزادانــه اصل سرمایه و منافع ناشی از سرمایه گذاری در کشور به صورت ارز و یا کالا

۳- تصمیم گیـری نسبت به درخــواست های سرمایه گـــذاران خــارجی حداکثر ظرف مدت ۴۵ روز

۴- سرمایه گذار خارجی باید از بین فهرست موسسات حسابرسی تایید شده عضو جامعه حسابداران رسمی ایران که توسط سازمان سرمایه گذاران تهیه شده است یک موسسه حسابرسی را برای تأیید گزارشات مالی و سالانه طرح خود انتخاب کند.

۵- امکان سرمایه گذاری خارجی به صورت ۱۰۰% در طرح های سرمایه گذاری

۶- پذیرش سرمایه گذاری خارجی در کلیه زمینه های تولیدی، صنعتی و کشاورزی، حمل و نقل ارتباطات، خدمات و تأمین آب و برق و گازو انرژی

۷- امکان ارجاع اختلافات سرمایه گذاری به مراجع بین المللی

۸- امکــان تملـــک زمیـن به نام شـــرکت (ثبت شده در ایران) در سرمایه گذاری های مشترک

۹- ارائه تسهیلات روادید اقامت سه ساله در ایران برای سرمایه گذاران خارجی،مدیران، کارشناسان و بستگان درجه یک آنها و امکان تمدید آن

۱۰- انتخاب روش سرمایه گذاری در طرح مورد نظر بصورت سرمایه گذاری مستقیم خارجی(FDI) یا ترتیبات قراردادی از جمله روشهـــایBoT ، بای بک و مشـارکت مدنی توسط سرمایه گــذار

۱۱- پـذیرش سـرمـایـه گـذاری اشخـاص حقیقی و حقـوقی ایـرانی کـه با سرمایه منشأ خارجی در کشور سـرمـایـه گـذاری مینمایند و اعـطـای تسهیلات و حمـایت هـای قـانون تشـویق و حمـایت سرمایه گذار خارجی به آنها

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *