روابط عمومی در دنیای مدرن ارتباطات

سید مهدی جعفری*

با ظهور فناوری های نوین ارتباطی و گستردگی اینترنت، جهان وارد دوران جدیدی شده است که با عناوین ویژه ای مانند «جامعه اطلاعاتی» و «جامعه شبکه ای» از دوره های پیش از خود متمایز می شود.

دنیای ارتباطات

دنیای ارتباطات

در دو دهه اخیر، همراه با توسعه و تکامل بسیار سریع ارتباطات رایانه ای و گسترش روزافزون دسترسی مردم جوامع گوناگون به اینترنت، شبکه های رایانه ای و تلفن های همراه، کوشش های نظری بسیاری صرف یافتن الگوهای مناسب برای مطالعه فضای مجازی و ابعاد و تاثیرات سیاسی و اجتماعی آن شده است.

افراد و جوامع، از طریق فضای مجازی، با همدیگر روابط اجتماعی دارند و خود را سازماندهی می‏کنند.سرعت ارتباط و تبادل (اطلاعات، دارایی و فناوری) در فضای مجازی بسیار بالاست و زندگی روزمره مردم بطور فزاینده‌ای در سراسر جهان به تاروپود فضای مجازی درآمیخته شده است.

امروزه امکان استفاده از اینترنت در همه جا، توسط فناوری‌های نوین مانند اتصالات، ارتباطات بی‌سیم و سنسورهای آن امکان‌پذیر بوده و اینترنت ازمدل”WWW  “یا همان صفحات ثابت، عبورکرده است.همچنین”Web٢ ” نیز که معروف به شبکه‌ی شبکه‌های اجتماعی است در حال سیر به سوی”Web٣”یا همان دنیای پردازش های همه مکانی می‌باشد.

روابط عمومی به عنوان یکی از زیرمجموعه های مهم هر سازمان هدفمندی به دلیل ماهیت رابطه مند بودن وظایف تعریف شده اش با ساختارهای مختلف اجتماعی، نیاز به تغییرات مداوم، مستمر و متناسب با نیازهای سیستم های فعال دارد.

نظام رابطه ای میان فردی در جامعه ی ایران به دلیل تاثیرات «شبکه های اجتماعی» دچار تغییرات بنیادی شده است.

تسری دگرگونی رابطه های فردی به سطح اجتماعی و تحت ثاثیر قرار گرفتن شالوده های هویتی هر ارتباطی( چه خرد و چه کلان)، تعاریف سازمان های دخیل در مکانیسم های ارتباطی با جامعه هدف را دستخوش تغییر کرده است.

روابط عمومی به عنوان یکی از این سازمان های تاثیرپذیر از تغییرات دنیای جدید،لازم می نماید که چند بازتعریف را از این تغییرات برای اهداف ذاتی خود طرح کند:

١. لزوم باز تعریف سطح ارتباط گسترده ای از فعالیت های جاری روابط عمومی در دنیای مجازی

٢. تعریف مکانیسم های حمایتی جدید از سازمان مادر، در جهت اهداف اصلی سازمان

٣. تغییر شکلی و ساختاری در نحوه ارتباط گیری روابط عمومی

٤. جریان شناسی اطلاعاتی و طراحی مکانیسم های مواجهه با تاثیر و تاثرهای موج های اطلاعاتی

در نتیجه آموزش و تخصص های گوناگون فعالان حاضر در روابط عمومی هر سازمانی در عرصه جریان شناسی اطلاعاتی و آشنایی با مولفه ها و متغییرهای نوظهور در این باره،  می تواند باعث شکل گیری یک سیستم مدیریتی مشرف و کنشگر در روابط عمومی شود.

*مدیر روابط عمومی

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *