روابط تجاری دوسویه ایران و سوئد

پادشاهی سوئد کشوری در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی است. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌ است. پایتخت این کشور شهر استکهلم است.

روابط تجاری دوسویه ایران و سوئد

روابط تجاری دوسویه ایران و سوئد

حکومت کشور سوئد پادشاهی مشروطه است و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌ شود. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور را نخست وزیر اداره می‌کند.

پس از پایان جنگ سرد، سوئد در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۹۵ به کشورهای عضو ناتو پیوست اما بعدها همانند کاری که در قبال منطقه یورو کردند، با یک رفراندوم از ناتو خارج شدند. سوئد همچنین عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، شورای نوردیک و مدل نوردیک است.

این کشور هشتمین دارای سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان است وجایگاه خوبی در جنبه‌های مختلف ملی مانند کیفیت زندگی، آزادی شهروندی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی دارد.

زبان سوئدی ها از خانوادهٔ زبان های هندواروپایی شاخه ژرمنی است و به زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی است. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند.

سوئد الگوی موفق رشد اقتصادی

در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت؛ درآمد خالص ملی کشور بالا رفت.

درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است که در حال حاضر از رشد بالایی در توازن بین صادرات و واردات برخوردار است.

آمارها نشان می دهند که تولید ناخالص داخلی این کشورازسال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی در بیشترین میزان ۵۷۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ و در کمترین میزان ۴۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ بوده است.

در حال حاضرتورم در این کشور ۴/۱درصد است. ۳۵ درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (۸/۹درصد)، آمریکا (۳/۹ درصد)، انگلستان (۱/۷ درصد)، دانمارک(۹/۶ درصد)، فنلاند(۶ درصد)، فرانسه(۹/۴ درصد)، هلند(۷/۴ درصد) و بلژیک(۵/۴درصد) صادر می‌شود.

معدن سنگ آهن و جنگل وسیع به یقین نقش زیادی در پیشرفت صنعتی کشور سوئد دارند. این دو منابع سرشار طبیعی، پایه و اساس تولیدات صنعتی کشور را تشکیل می دهند. تلفن و سیستم های مخابراتی، خودرو و ماشین های سنگین را می توان به صنعت و تولیدات سوئد افزود.

تولید خودرو، کامیون و دیگر صنایع فلزی سبک و سنگین، سهم ۵۰ درصد در اقتصاد تولیدی کشور را دارا است. درصد این سهم برای صنعت کاغذ و خمیر کاغذ ۲۰ و داروسازی ۱۲ است.

روابط ایران و سوئد

از زمان برقراری رابطه دیپلماتیک ایران و سوئد، همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی بخش مهمی از روابط دو کشور را تشکیل داده است. شرکت‌های بزرگ صنعتی سوئد در بخش‌های گوناگون اقتصادی و صنعتی ایران حضور دارند. تعداد ایرانیان در سوئد تا سال ۱۳۹۲ خورشیدی، بیش از یکصد هزار نفر گزارش شده است. بیشتر این تعداد متخصص و تحصیل کرده هستند.

درباره تاریخچه این روابط می توان گفت که در بهمن ۱۳۹۲ وزیر امور خارجه سوئد پس از ۱۳ سال به ایران سفر کرد. رئیس کمیسیون امورخارجه پارلمان سوئد در سال ۲۰۰۸ میلادی گفت: ایران حق دارد در صنعت هسته‌ای به شکلی صلح آمیز پیشرفت داشته باشد. وی همچنین خواستار یک راه حل دیپلماتیک دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران شد. راه حلی که مورد پذیرش دو طرف مذاکره باشد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی کریستوفر جیلنستیرنا سفیر سوئد در ایران گفت: به دلیل این که بازرگانان و تجار سرمایه‌گذاری بزرگی در سوئد کرده‌اند، تحریم‌ها نمی‌تواند در رابطه اقتصادی ایران و سوئد تأثیر بگذارد.

پس از توافق اتمی وین و آغاز روند گام به گام برداشتن تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، شرکت‌های تجاری سوئد، از جمله اریکسون و اسکانیا، از برنامه‌ریزی خود برای ورود به بازار مصرف ایران خبر دادند.

آمار منتشر شده از روابط بازرگانی ایران با سوئد در سال ۲۰۱۲، حاکی از کاهش روابط و نزول شدید صادرات به ایران دارد. بر اساس ارقام اداره آمار سوئد، ارزش مجموع صادرات سوئد به ایران در ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۲ میلادی، ۶۷۸ میلیون کرون بوده که ۸۴ درصد کمتر از مدت مشابه سال پیش از آن است. احمد علوی استاد اقتصاد دانشگاه سوئد دلیل اصلی این کاهش روابط را تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران برشمرد.

تجارت خارجی ایران و سوئد

(میلیون دلار)

مهمترین صادرات سوئد:

ماشین آلات، الکترونیک و مخابرات، کاغذ، دارو، فرآورده های نفتی، آهن و فولاد و مواد غذایی.

مهم ترین اقلام صادراتی ایران به سوئد

(میلیون دلار)

مهم ترین اقلام وارداتی ایران از سوئد

(میلیون دلار)

ثبت یا خرید شرکت در سوئد

افرادی که خارج از اتحادیه اروپا و کشور‌های عضو شنگن برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئد می تواند از دو طریق اقدام کنند:

  • راه اندازی و سرمایه گذاری در یک تجارت جدید
  • خرید شرکت و تجارت در حال کار

اگر قصد دارید بیش از ۳ ماه در سوئد فعالیت کنید با این هدف که شرکت خصوصی خودتان را تاسیس و راه اندازی کنید و یا به عنوان شریک وارد شرکتی شوید باید اجازه اقامت سوئد را دارا باشید. به عنوان صاحب خصوصی شرکت و یا تجارت شما مجاز نیستید به استخدام دیگران در بیایید. سرمایه گذاران که قصد کار به مدتی‌ کمتر از ۳ ماه دارند احتیاج به اجازه اقامت نداشته بلکه احتیاج به ویزای بازدید دارند.

به طور کلی، واجد شرایط شناخته شدن برای دریافت اقامت کاری و یا از طریق سرمایه گذاری در سوئد به این روش انجام می شود:

شما در ابتدا باید یک پلان با تمامی‌ جزئیات از شرکتی که خود قصد تاسیس آن را دارید به اداره مهاجرت سوئد ارائه دهید.

در قدم بعد، شما با ارائه مدارک لازم (نامه موجودی حساب) از تمکن مالی خود نشان می‌دهید که هم توانایی مالی سرمایه گذاری و یا خرید شرکت در سوئد را دارید و همچنین میتوانید در مدت ۲ سال ابتدایی حضورتان در سوئد از پس مخارج زندگی‌ خود و خانواده خود بر بیایید. این بدین معناست که شما باید برای دوسال توانایی مالی‌ جهت زندگی‌ در سوئد را داشته باشید.

*نکات قابل توجه

دارا بودن پاسپورت معتبر واعتبار پاسپورت نباید کمتر از طول مدت درخواست باشد.

شما باید حداقل ۵۰% از سهام شرکت را دارا بوده، گرداننده شرکت شما باشید و در نهایت مسئولیت شرکت به عهده شما است.

انتظار میرود که تجارت و یا شرکت شما در طیّ ۲ سال نخست به سوددهی‌ رسیده و شما توانایی حمایت از خود و خانواده همراهتان را بعد از ۲سال زمان آزمایشی‌ (اقامت موقت) داشته باشید.

با ارائه مدرک باید نشان دهید که آگاهی‌ کامل نسبت به تجارت مورد نظر خود و تجربه اداره کردن شرکت خصوصی را دارید.

ارائه گواهی بانکی‌ نشان دهنده نقدینگی کافی‌ جهت حمایت خود و خانواده همراهتان در طول ۲ سال اول سکونت در سوئد الزامیست. این مبلغ برای شخص درخواست کننده دویست هزار کرون، برای همسر صد هزار کرون و برای هر فرزند زیر ۱۸سال پنجاه هزار کرون می باشد. نحوه ارائه این مدرک به صورت گواهی بانکی معتبر می باشد.

به یک یا هر دو زبان انگلیسی‌ و سوئدی داشته باشید.

نکته: اگر در سوئد دانشجو هستید باید درخواست ویزای اقامت کاری خود را قبل از تمام شدن اعتبار ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت تحویل دهید. همچنین باید حداقل ۳۰ واحد درسی (معادل یک ترم تحصیلی یا تحقیقاتی) را گذرانده باشید.

ارائه مدارک زیر به همراه تقاضانامه الزامی است:

کپی‌ از صفحه‌های پاسپورت که نشان دهنده هویت شما,  تاریخ اعتبار پاسپورت و مجوز خروج است.

صورت حساب مالی‌ نشان دهنده سرمایه مورد نیاز برای بنیان گذاری یا خریداری شرکت و همچنین  پشتوانه مالی‌ کافی‌ جهت حمایت مالی‌ خود و خانواده همراهتان طیّ ۲ سال اول اقامت شما در سوئد.

ارائه طرح دقیق طولانی مدت اداره و توسعه شرکت که این طرح باید شامل موارد زیر باشد:

طرح توجیهی‌  شرکت  – بیزینس پلان Business Plan

تحقیقات علمی‌ بازار  Marketing Plan

قرارداد‌های موجود با مشتریان و تامین کننده ها  Contract with Customers/Suppliers

قرارداد اجاره‌ نامه و یا خرید ملک برای شرکت  Contract for Business Permisses

مجوز‌های لازم بیزینس  Business Permits

برنامه سرمایه گذاری و تامین سرمایه لازم کوتاه و طولانی‌ مدت  Investment Budget

بودجه گردش مالی و برنامه سود دهی‌  Liquidity Budget and Profit/Loss Budget

ترازنامه مالی‌  Budgeted Balance Sheet

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *