روابط تجاری ایران و عراق

پیش بینی روابط تجاری ایران و عراق در سال آینده

عراق در حقیقت یکی از بازارهای صادراتی مهم برای ایران است که پس از چین و امارات رتبه سوم صادرات را داراست.

روابط تجاری ایران و عراق

روابط تجاری ایران و عراق

کارشناسان از تاثیر شرایط عراق بر روابط تجاری ایران با این کشور سخن می گویند و سرمایه گذاری مشترک را راهبردی مناسب برای پابرجا ماندن این روابط تجاری می دانند ولی دبیر کل سابق اتاق ایران و عراق از نبودن شرایط چنین سرمایه گذاری ای، ابراز تاسف کرد.

جهانبخش سنجابی شیرازی دبیرکل سابق اتاق ایران و عراق در گفت وگو با تواکسیم، با بیان این موضوع که قیمت نفت، وضعیت امنیتی و شرایط انتخاباتی عراق در روابط تجاری ایران و عراق در سال آینده تاثیر گذار است افزود: تجارت با این کشور با توجه به نزدیکی فرهنگی و مذهبی و همچنین همسایگی با ایران مورد توجه بوده است اما در سه سال گذشته با توجه به اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی و همچنین صادرات سیمان به این کشور با چالش هایی رو به رو بوده، ضرورت توجه به مؤلفه‌های دیگر تجارت با این کشور به وجود آمده است.

وی اضافه کرد: مسئولان دولتی و بخش خصوصی دست‌اندرکار صادرات با به روز رسانی صادرات به این کشور باید به دنبال توسعه و همچنین حفظ بازارهای صادراتی آن باشند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به بن ‌‌بست رسیدن صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق و همچنین توقف صادرات سیمان به این کشور که بخش قابل توجهی از درآمدهای صادراتی برای ایران را به این کشور شامل می‌شد، چشم‌انداز تجارت با عراق در سال ۹۶ را چگونه ارزیابی می‌کنید، بیان کرد: سه مؤلفه قیمت نفت، وضعیت امنیتی و شرایط انتخاباتی این کشور در روابط تجاری ما با عراق در سال آینده تأثیرگذار است.

سنجابی با بیان اینکه اگر عراق به سمت امنیت پایدار برود، قطعا زمینه‌های تجارت ما به عراق هم افزایش می‌یابد، گفت: اما اگر شرایط امنیتی ناامن‌تر شود، تجارت ما با این کشور به سمت کالاهای مصرفی پیش می‌رود و از تجارت کالاهای سرمایه‌ای به عراق فاصله می‌گیریم.

وی در ادامه گفت: با توجه به اینکه حدود ۹۲ درصد درآمدهای دولت عراق از فروش نفت حاصل می‌شود، اگر قیمت نفت در سال ۹۶ افزایش یابد، دولت عراق و به تبع آن مردم این کشور به سمت بازسازی و سرمایه‌گذاری می روند و کاهش قیمت نفت هم نتایج برعکسی خواهد داشت.

دبیرکل سابق اتاق ایران و عراق در ادامه این گفت و گوبا بیانن اینکه در مواردی از جمله صادرات خدمات فنی و مهندسی چشم‌انداز سال آینده ما کاملا روشن است، ابراز کرد: در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق جهش نخواهیم داشت.

زیرا اگر در سال آینده عراق درآمد بیشتری داشته باشد با توجه به سیاستگذاری این کشور برای جذب سرمایه‌گذاری و پرکردن چاله‌های پرسنلی و هزینه‌های جاری، قطعا سهم کمتری از درآمدهاش به پروژه‌های عمرانی تعلق می‌گیرد و بیشتر درآمدهایش را صرف هزینه‌ جاری خواهد کرد.

وی همچنین به از دست دادن بخشی از بازارهای مصرفی ایران در این کشور اشاره کرد و افزود: واقعیت این است که همیشه خریداران منتظر نمی‌مانند تا فقط از ما تولید کنند بلکه با توجه به اقداماتی که این کشور در زمینه تولیدات برخی کالاهای وارداتی انجام داده و می‌دهد به مرور بخشی از بازارهای مصرفی خود را از دست خواهیم داد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *