رشد ۷ درصدی صادرات لبنیات در کشور

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۸۶۷ میلیون دلار انواع محصولات دام و طیور در هشت‌‌ماهه نخست امسال، از کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

رشد ۷ درصدی صادرات لبنیات

با توجه به رشد صادرات لبنیات،معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۸۶۷ میلیون دلار انواع محصولات دام و طیور در هشت‌‌ماهه نخست امسال، از کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسن رکنی افزود: در این مدت، رشد صادرات لبنیات به‌ویژه در زمینه شیر و غیره محسوس بوده به‌طوری‌که نزدیک به ۶۹۰ هزار تن از این محصولات صادرات داشته‌ایم.

وی پیش‌بینی کرد که با ادامه روند کنونی، صادرات در حوزه لبنیات کشور به یک میلیون تن با پایان سال جاری برسد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در هشت‌ماهه امسال ۳۰ هزار تن گوشت مرغ و هشت هزار تن تخم مرغ نیز صادر کرده‌ایم.

رکنی در عین حال از صادرات دو هزار راس گاو شیری با ژنتیک ممتاز به کشورهای همسایه خبر داد و تصریح کرد: صادرات گاو شیری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ برابر افزایش داشته است.

صادرات به بازارهای خارجی

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد ورود به بازارهای جدید نیز گفت: ورود به بازارهای جدید صادراتی و حفظ آن بسیار سخت است، زیرا تجار ما رقبای زیادی دارند

از سوی دیگر، صادرات به شاخص‌های بهداشتی بالا، بسته بندی، قوانین پایدار صادراتی و حمل‌ونقل مناسب نیازدارد ضمن آنکه تجار ایرانی باید خوش وعده هم باشند.

زیرساخت‌های تولید در بخش شیر، گوشت مرغ و تخم مرغ در کشور فراهم است و امکان تولید بیشتر برای صادرات وجود دارد.

صادرات به روسیه

رکنی درباره بازار روسیه تصریح کرد: روسیه بازار بسیار بزرگی به ویژه در حوزه لبنیات است و اگر چه شاخص‌های سختگیرانه‌ای برای واردات مواد لبنی دارد، اما ما توانسته‌ایم به بازار روسیه ورود پیدا کنیم.

صادرات به عراق

وی درباره تعرفه ۴۰ درصدی عراق برای واردات محصولات لبنی اظهار داشت: تصور اولیه ما این بود که تعرفه ۴۰ درصدی عراق برای واردات لبنیات فقط مربوط به ایران است.

اما با بررسی‌های انجام شده توسط وزارت امور خارجه و دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی معلوم شد این تعرفه ۴۰ درصدی برای همه کشورهای صادر کننده لبنیات تعیین شده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با این حال موضوع کاهش تعرفه ۴۰ درصدی برای صادرات لبنیات به عراق قابل مذاکره است و امیدواریم بتوانیم حضور بیشتری در بازار این کشور داشته باشیم، زیرا عراق واردات مرغ و تخم مرغ و لبنیات را به‌طور وسیع انجام می‌دهد.

منبع: مهر

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *