رتبه پنجم ایران در صادرات نفتی به چین

در ماه جولای صادرات روزانه نفت ایران به چین به ۵۶۸ هزار و ۷۲۰ بشکه نفت رسید و پس از روسیه، عربستان، آنگولا و عراق در جایگاه پنجم قرار گرفت.

رتبه پنجم ایران در صادرات نفتی به چین

صادرات نفت

روسیه در ماه جولای برای پنجمین ماه متوالی، بزرگ ترین تامین کننده نفت چین باقی ماند و میزان صادرات نفت این کشور به چین نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۴ درصد افزایش یافت.

آمارهای گمرکی چین نشان داد مسکو ماه گذشته ۴٫۹۷ میلیون تن معادل ۱٫۱۷ میلیون بشکه در روز، نفت به چین صادر کرده است.

بر اساس این آمار، صادرات روسیه به چین در ۷ ماه نخست امسال نزدیک به ۱۶ درصد رشد داشته و به ۱٫۱۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

چین در مجموع در ماه جولای ۳۴٫۷۴ میلیون تن برابر با ۸٫۱۸ میلیون بشکه نفت در روز وارد کرده است که از ماه ژوئن کمتر است اما هنوز حدود ۱۲ درصد از سال گذشته بیشتر است.

عربستان با صادرات ۳٫۹۹  میلیون تن یا ۹۴۰ هزار بشکه نفت در روز به چین، دومین تامین کننده نفت این کشور محسوب می شود اما میزان صادراتش نسبت به پارسال ۰٫۸ درصد کمتر شده است.

سومین تامین کننده نفت چین در ماه جولای، آنگولا با صادرات ۳٫۹۱ میلیون تن یا ۹۲۱ هزار و ۵۲۰ بشکه نفت در روز بوده که نسبت به سال گذشته ۱۷٫۱ درصد کاهش داده است.

صادرات نفت ایران به چین در ماه جولای نیز ۰٫۴۵ درصد رشد داشته است و به روزانه ۵۶۸ هزار و ۷۲۰ بشکه رسیده است. این درحالی است که صادرات عراق به پکن در ماه جولای با افزایش ۱۶ درصدی به روزانه ۸۵۷ هزار و ۲۰ بشکه رسیده است.

چین واردات نفت از آمریکا را پارسال آغاز کرد و روزانه ۱۷۴ هزار بشکه نفت در ماه جولای از واشنگتن خرید. پکن همچنین خرید نفت از برزیل را افزایش داده و میزان خرید نفت از این کشور در ۷ ماه نخست امسال ۴۱ درصد افزایش یافته است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *