رتبه هفتم ایران در تولید عسل

طبق آمار منتشر شده از سازمان توسعه تجارت ایران، کشورما در رتبه هفتم تولید عسل در دنیا قرار دارد که بیشتر این تولید از خراسان جنوبی، اردبیل و اصفهان است.

ایران هفتمین تولید کننده عسل

تولید عسل

با توجه به خواص درمانی ای که عسل اصل ایران دارد و کیفیت و مرغوبیت این محصول، مشتریان زیادی در بازارهای جهانی خواستار این محصول مفید هستند.

طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران در سال گذشته از حدود شش میلیون و ۶۹۰ هزار کندوی زنبور عسل در کشورحدود ۷۷ هزار تن عسل در سال تولید می شود و میانگین تولید در هر کندو حدود ۱۱ کیلوگرم است.

همچنین حجم صادرات عسل ایران در سال ۹۴ شش میلیون و ۴۴۴ هزار دلار برابر با ۱۸ میلیارد و ۸۱۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بوده است.

تولیدکنندگان عسل طبیعی در کشور باید تاجایی تولید خود را افزایش دهند که نیاز داخلی را تامین کنند و به صادرات این محصول برسند و اینگونه به سود بیشتر و مطرح شدن در بازارهای جهانی دست یابند.

این آمارها نشان می دهد که میزان تولید عسل از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۱ به ترتیب برابر با ۲۶ ،۲۷ ،۲۸ ،۲۸ ،۳۵ ،۳۶ ،۴۰ ،۵۴ ،۵۹ ،۶۵ و ۷۱ هزارتن بوده است.

بیشترین میزان صادرات عسل ایران در همین سال ها به کشورهای عراق، عربستان، مالزی، یمن، ترکیه و امارات ( بیشتر کشورهای عربی) صورت گرفته است.

صنعت تولید عسل یکی از پرسودترین صنایع تولیدی در کشوراست که اگر پوشش بیمه ای خوبی برای تولیدکنندگان وجود داشته باشد و از تولید و ورود عسل های بی کیفیت و تقلبی به بازار جلوگیری شود می توان شاهد رشد و رونق روز افزون تولید این محصول بود.

از جمله مشکلات پیش روی صادرکنندگان عسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم وجود حمایت مناسب از تولید
  • بسته بندی نامناسب و رعایت نکردن استانداردهای مناسب بسته بندی در جهان
  • فعالیت کم بازرگانان این محصول در بازارهای جهانی
  • تولید عسل های نامرغوب و تقلبی
  • بازاریابی ضعیف

 

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *