ذخایر طلای ازبکستان

ازبکستان چهارمین کشور دارنده ذخایر طلا در جهان

ازبکستان کشوری در آسیای مرکزی و دارای مرز مشترک با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان است. مساحت خاک ازبکستان ۴۴۷٬۴۰۰ کیلومتر مربع است (پنجاه و ششمین کشور از نظر وسعت). زبان رسمی ازبکستان زبان ازبکی است.

ذخایر طلا ازبکستان

ذخایر طلا ازبکستان

ازبکستان در آسیای مرکزی و در کنار جاده ابریشم، شامل شهرهای باستانی و تاریخی زیادی است و سمرقند، بخارا، خیوه و خوارزم از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرها و مناطق این سرزمین هستند. ازبکستان که همسایه افغانستان است از اهمیتی ژئوپولتیکی در منطقه برخوردار است.

اسلام کریموف، رئیس جمهور پیشین ازبکستان که در تاریخ ۲ سپتامبر ۲۰۱۶ فوت کرد، بیش از ۲۶ سال مقام ریاست جمهوری کشور را در دست داشت.

حکومت ازبکستان جمهوری تک مجلسی

مجمع قانون‌گذاری  با ۵۰۰ عضو و همچنین رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می شوند.

شورای عالی قانون‌گذاری در این کشور ۱۰۰ کرسی دارد که ۸۴ نماینده آن با رای مردم و ۱۶ نماینده به انتخاب رئیس جمهور برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند. مجلس ملی این کشور ۱۲۰ کرسی دارد که نمایندگانش با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله تعیین می‌شوند.

قانون اساسی ازبکستان در تاریخ ۸ دسامبر ۱۹۹۲ به تصویب رسیده است. طبق اصل ۱۵ قانون اساسی الویت قانون اساسی بر دیگر قوانین بدون قید و شرط تصریح می شود.

اسلام کریموف، رئیس جمهور پیشین ازبکستان که در تاریخ ۲ سپتامبر ۲۰۱۶ فوت کرد، بیش از ۲۶ سال مقام ریاست جمهوری کشور را در دست داشت.

اقتصاد پرجمعیت‌ترین کشور منطقه آسیای میانه

ازبکستان از بزرگترین تولیدکنندگان پنبه در جهان است. گاز، نفت و طلا از غنی‌ترین منابعی است که در طبیعت این کشور نهفته است. تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۵/۶۴میلیارد دلار است. ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمار وزارت کار این کشور نرخ بیکاری در ازبکستان هشت دهم درصد است و به علاوه ۲۰ درصد نیز جویای کار هستند.۳۳ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

ازبکستان دارای برابری قدرت خرید معادل۳٬۸۰۰$ است. تولید اقتصادی بر کالاها متمرکز است. در سال ۲۰۱۱ ازبکستان هفتمین تولیدکننده بزرگ و پنجمین صادرکننده بزرگ پنبه و هفتمین تولیدکننده بزرگ طلا در جهان بود.

تجارت خارجی ایران و ازبکستان

(میلیون دلار)

این کشور دارای چهارمین ذخیره بزرگ طلا در جهان است. این کشور سالانه ۸۰ تن طلا از معادن استخراج می‌کند که در دنیا هفتم است. ذخایر مس ازبکستان در جهان دهم و ذخایر اورانیوم آن دوازدهم است. تولید اورانیوم این کشور در دنیا هفتم است.

شرکت ملی گاز ازبکستان با تولید سالانه ٖ۶۰ تا ۷۰ میلیارد متر مکعب (۲٫۱ تا ۲٫۵ بیلیون فوت مکعب) گاز طبیعی در دنیا یازدهم است. این کشور دارای ذخایر قابل توجه استخراج نشده نفت و گاز است: ۱۹۴ ذخیره هیدروکربوری از جمله ۹۸ ذخیره گاز طبیعی و میعانات گازی در ازبکستان وجود دارد.

محصولات صادراتی این کشور شامل پنبه، طلا، انرژی، کودهای معدنی، فلزات آهنی و غیرآهنی، منسوجات، محصولات غذایی، ماشین‌آلات و اتوموبیل است که به کشورهای روسیه (۸/۲۳ درصد)، لهستان (۷/۱۱ درصد)، چین (۴/۱ درصد)، ترکیه (۷/۷ درصد)، قزاقستان (۹/۵ درصد)، اوکراین (۷/۴ درصد) و بنگلادش (۳/۴ درصد) صادر می‌شود.

اقلام صادراتی ازبکستان به ایران

(هزار دلار)

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی و فلزات آهنی و غیرآهنی است که از کشورهای روسیه (۸/۲۷ درصد)، کره جنوبی (۲/۱۵درصد)، چین (۴/۱ درصد)، قزاقستان (۳/۷درصد)، آلمان (۱/۷ درصد)، اوکراین (۸/۴درصد) و ترکیه (۵/۴درصد) وارد می‌شود.

اقلام وارداتی ازبکستان از ایران در سال ۱۳۹۴

(هزار دلار)

ظرفیت های تجاری ازبکستان

ازبکستان در سال ۱۹۹۱ از اتحاد جماهیر شوروی مستقل شد. در این کشور طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ شش هزار و ۶۶۰ واحد کارخانه و تاسیسات مربوط به املاک دولتی به بخش خصوصی فروخته شد و در سال ۲۰۱۰ هشتاد درصد محصولات تولیدی داخلی در کل کشور و بیش از ۸۵% محصولات صنایع که تقریبا شامل تمام محصولات کشاورزی و گردش تجارت خرده فروشی می شد، به بخش خصوصی متعلق بود.

در نتیجه انجام این فعالیت ها در مدت ۲۲ سال گذشته اقتصاد این کشور ۲۵% رشد کرده است و جمعیت این کشور از ۱۱ میلیون به ۳۰ میلیون نفر رسیده است.

اقتصاداین کشور بیشتر مبتنی بر کشاورزی و دامداری است و صنایع قدرتمندی در آن وجود ندارد و بخشی از درآمدهای دولتی نیز از طریق فروش انرژی بدست می آید. محصول اصلی ازبکستان از ناحیه برداشت مزارع پنبه بوده که هر ساله ۳میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول خام و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن الیاف پنبه در این کشور تولید می شود که از این لحاظ ازبکستان بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان شناخته می شود.

ازبکستان در سال ۱۹۹۶ واردات فراورده های نفتی از خارج را متوقف و در سال ۱۹۹۷ خود به یک کشور صادرکننده فراورده های نفتی تبدیل شد. در بین صادرکنندگان گاز طبیعی نیز ازبکستان مقام دوم را در بین کشورهای مشترک المنافع در اختیار دارد و یکی از ۱۰ کشور استخراج کننده گاز طبیعی در جهان محسوب می شود که سالانه نزدیک به ۷۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی تولید می کند. چین و روسیه خریداران اصلی گاز ازبکستان هستند.

در سال های بعد از فروپاشی شوروی بیش از ۱۶۲ میلیارد دلار در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری شده است که بیش از ۵۶ میلیارد دلار آن سرمایه گذاری خارجی می باشد. شرکت های جمهوری اسلامی ایران نیز در رشد اقتصادی این کشور سهم قابل ملاحظه ای داشته و هم اکنون در این کشور بیش از ۱۵۰ شرکت ایرانی در زمینه های نفت و گاز، آبیاری، داروسازی، حمل و نقل، کاشی سازی و غیره فعالیت می کنند ولی با این اوصاف حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۳ تنها ۳۵۰ میلیون دلار بوده است که این میزان با ظرفیت های موجود میان دو کشور فاصله زیادی دارد و انتظار می رود مقامات دو کشور در سال های آینده در پرتو تقویت همکاری ها و ارتباط میان بخش های خصوصی، این رقم را افزایش دهند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *