دلیل جهش شاخص بورس

عباس آرگون- فعال بازرگانی

شاخص کل بورس در روز اعلام نتایج اولیه دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری رشد کرد و به کانال بالاتر رسید. هرچند نتیجه اولیه انتخابات گویای ادامه سیاست‌های اعمال‌شده در چهار سال گذشته به بورس و آرامش و ثبات بیشتر بازار است اما نمی‌توان رشد امروز بازار سرمایه را پایدار دانست.

دلیل جهش شاخص بورس

عباس آرگون

به نظر من بخشی از این رشد ناشی از هیجان تحولات سیاسی است. بازار سرمایه ایران یکی از بخش‌های اثرپذیر اقتصاد از رخدادهای سیاسی در ایران و جهان است.

البته یک نکته که باید به آن توجه کرد این است که بقای دولت یازدهم و ادامه روند چهار سال گذشته در چهار سال آتی، بار بخشی از این رشد مثبت را به دوش می‌کشد. پس نمی‌توان کل رشد را ناشی از هیجان دانست هرچند پایه آن هیجانی است.

بازار سرمایه‌ بر مبنای واقعیت‌های اقتصاد حرکت می‌کند. امیدواریم دولت آینده بر وعده‌ها و قول‌هایی که درزمینهٔ اقتصادی مطرح کرده عمل کند و در چهار سال دوم تداوم دولت تدبیر و امید شاهد رونق بیشتری در اقتصاد باشیم.

رونق بیشتر در اقتصاد به رشد شرکت‌های بورسی و به‌تناوب آن رشد بازار سرمایه می‌انجامد. در این مسیر نباید به رشدهای موقتی ناشی از هیجانات بازار دل‌خوش باشیم. حرکت‌ها و شوک‌های این‌چنین پایدار نیست و رشد تدریجی بازار که بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی حاصل می‌شود مبنای قضاوت ماست.

رشد واقعی و پایدار در بورس بستگی به تحرک بیشتر اقتصاد دارد. مسئله اشتغال و رفع بیکاری یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در کل بازارها اثرگذار است. اگر دولت بتواند در ادامه کارش بخش‌هایی از اقتصاد را که  هنوز دچار رکود است به حرکت دربیاورد، و بیش از گذشته اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کند، می‌تواند به رشد پایدار در بازار سرمایه امید داشت.

بورس به‌مثابه نما سنج عمل می‌کند و به‌خوبی نمایانگر رشد مناسب در اقتصاد است. بازار سرمایه آیینه‌ای است که به‌درستی وضعیت اقتصاد را منعکس می‌کند و اگر این آیینه زنگار گرفته باشد، حرکت های ناگهانی نمی تواند به شفافیت آن منجر شود.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *