دانستنی های تجارت با مکزیک

مکزیک یازدهمین کشور پرجمعیت و چهاردهمین کشور از نظر وسعت سرزمینی است در آمریکای شمالی و مردمان این سرزمین به زبان اسپانیایی صحبت می کنند و با ایالات متحده آمریکا، بلیز و گواتمالا هم مرزهستند.

دانستنی های تجارت با مکزیک

مکزیک

قسمت جنوبی این کشور کوهستانی، به علت وجود آب و هوای مرطوب و گرم، فضای بهتری برای کشاورزی و دامداری دارد و در قسمت شمالی شاهد وجود کوه هایی از جمله مادرهٔ شرقی، مادره جنوبی، فلات مکزیک و مادرهٔ غربی هستیم. اداره این کشور بر عهده یک نظام جمهوری و دولتی دموکرات است.

مکزیک با وجود ذخایر عظیم گاز، نفت، نقره، مس، طلا، سرب، روی، چوب و صنایع نساجی، فراورده‌های غذایی، پتروشیمی و وسایل نقلیه موتوری یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد.

عمده محصولات کشاورزی این کشور ذرت، گندم، سویا، پنبه، برنج، قهوه، میوه، گوجه فرنگی، گوشت گاو، مرغ، محصولات لبنیاتی و چوبی است.

مطابق آمار سازمان توسعه تجارت ایران بیشترین میزان صادرات از مکزیک به کشورهای ایالات متحده آمریکا با رقم ۴۹٫۹ درصد و چین با رقم ۱۵٫۴ درصد و همچنین حدود ۷۸ درصد از واردات این کشور از ایالات متحده آمریکا بوده است و کانادا، اسپانیا، چین و کلمبیا در رده های بعدی صادرات به مکزیک قرار دارند.

بیشترین کالاهای صادراتی از این کشور کالاهای تولیدی، نفت، نقره، میوه، سبزیجات، قهوه و پنبه و بیشترین کالاهای صادراتی به مکزیک  ماشین آلات فلزی، فولاد، ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات الکترونیک، قطعات برای مونتاژ و هواپیما بوده است.

مطابق آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران و اتاق بازرگانی تهران بین سال های ۱۳۸۸ تا هشت ماهه اول ۱۳۹۵ بیشترین میزان صادرات ایران به این کشور برابر با ۳۲٫۲ میلیون دلار در سال گذشته، واردات ۷٫۳ میلیون دلار در سال ۱۳۸۸ و تراز تجاری این دو کشور در بهترین حالت ۷۵٫۵ میلیون دلار در سال ۱۳۹۱ بوده که در همین سال بیشترین میزان حجم تجاری با رقم ۷۸٫۵ درصد گزارش شده است که با جزئیات بیشتر در جدول زیر آورده ایم.

ارزش: میلیون دلار

پسته ، کف پوش ها، میگو، چرم، خرما، سنگ مرمر و ماشین آلات قنادی بیشترین میزان صادرات از ایران به مکزیک و دستگاه های آنژیو گرافی، دریچه قلب، سوزنها و کانول ها، پنی سیلین، دستگاه تهویه و تجهیزات،روغن کنجد و دستگاه سنجش فشار خون بیشترین میزان واردات ایرات از مکزیک را شامل می شود.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *