دانستنی های تجارت با فرانسه

فرانسه، سومین کشور بزرگ در قاره اروپا، پنجمین کشور از نظر بودجه و هزینه های نظامی، کشوری گسترش یافته است و پنجمین اقتصاد بزرگ جهان را داراست.

دانستنی های تجارت با فرانسه

فرانسه

جمهوری فرانسه یکی از کشورهای واقع شده در اروپای غربی  و یکی از سه کشوری است که در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس ساحل دارد.

این کشور بعد از پایان قرون وسطا به مهمترین کانون پرورش بسیاری از هنرمندان، اندیشمندان و دانشمندان در زمینه‌های گوناگون تبدیل شد و مقام هفتم جهانی از نظر برابری قدرت خرید را داراست.

این کشور در همسایگی ایتالیا، بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، آندورا ، اسپانیا و موناکو قرار دارد و جاذبه های ساحلی و کوهستانی فوق العاده ای دارد.

استانداردهای بالای زندگی، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی فرانسه را از جمله کشورهای ایده‌آل برای زندگی معرفی می‌کند.

فرانسه یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت این سازمان است که حق وتو دارد. همچنین از اعضای سایر گروه‌های بین‌المللی همچون گروه هشت، گروه بیست، ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی است.

بسیاری از نهادهای بین‌المللی همچون سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، یونسکو، پلیس بین‌الملل، ادارهٔ بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها و فرانسه‌زبانی مقر اصلی خود را در خاک فرانسه ایجاد کرده اند.

این کشور از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و از دیدگاه اقتصادی و نظامی کشورهایی که سال‌ها پیش، تحت استعمارش بودند، مانند چاد و ساحل عاج را پشتیبانی کرده و حتی برای برقراری صلح در این کشورها، نیروهای نظامی خویش را روانه این کشورها می‌کند.

این کور همچنین پنجمین اقتصاد دنیاست و در سال ۲۰۱۴ تولید ناخالص داخلی جاری فرانسه بنا بر آمارهای بانک جهانی بیش از ۲۸۲۹ میلیارد دلار بوده است. بخش خدمات با بیش از ۷۰ درصد سهم، مهم‌ترین بخش اقتصاد این کشور است. در بخش صنعت، فرانسه یکی از بزرگ ‌ترین تولیدکنندگان خودرو، صنایع هوایی، ریلی، آرایشی و بهداشتی و کالاهای لوکس است.

بخشهای پیشرو صنعتی در کشور فرانسه عبارتند از: ارتباطات راه دور منجمله ماهواره های ارتباطی، هوا فضا و صنایع دفاعی، کشتی سازی، دارویی، ساخت و ساز و مهندسی، شیمیایی، نساجی و تولید اتومبیل.

از مهم‌ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد خوراکی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و نظامی اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.

مهم‌ترین معادن کشور آهن، بوکسیت، پتاس، زغال سنگ، نیکل، نمک، نفت، گازطبیعی، سولفور، ماده اولیه ساختمانی، سرب و روی، فسفات، پیریت و اورانیوم می‌باشد. ذخایر زیرزمینی نفت فرانسه نیز به ۵۰ میلیون بشکه می‌رسد.

تجارت ایران و فرانسه

ارزش: میلیون دلار

مطابق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران در فاصله سال های ۱۳۸۸ تا  هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۵ بیشترین میزان صادرات ایران به فرانسه در سال ۱۳۹۰ با رقم ۶۱ میلیون دلار و بیشترین میزان واردات از این کشور در سال ۱۳۸۹ برابر با ۱۹۶۷ میلیون دلار بوده و تجارت دوجانبه این کشورها همواره با تفاوت فاحشی (جز در هشت ماهه نخست سال ۹۵) همواره به سود فرانسه بوده است .

مطابق این آمار مهم ترین اقلام صادراتی ایران به فرانسه در سال های اخیر شامل انواع پسته، قطعات خودرو، زعفران، مصنوعات آهنی و فولادی، انگور، گلاب و غیره و مهم ترین اقلام وارداتی از فرانسه شامل قطعات خودرو، داروها، مواد شیمیایی، آرایشی و زیبایی، تجهیزات پزشکی وغیره بوده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *