دانستنی های تجارت با ترکمنستان

ترکمنستان که در آسیایه میانه واقع شده و صادرکننده گاز به بسیاری از کشورها از جمله ایران است و این امر به دلیل وجود منابع گاز فراوان در این منطقه تحقق یافته است.

دانستنی های تجارت با ترکمنستان

تجارت با ترکمنستان

این کشور در همسایگی افغانستان، ایران، قزاقستان، ازبکستان و… است و مردم این کشور بیشتر به زبان ترکمنی صحبت می کنند. همچنین ترکمنستان با وسعت زیادی که دارد روستاهای زیادی را در خود جای داده و در قسمت جنوبی آب و هوای معتدلی وجود دارد.

باید گفت که اقوامی زیادی در این کشور زندگی می کنند ولی اکثر آنها ترکمن، روس و ازبک هستند.

این کشور مقام چهارم تولیدکننده گاز طبیعی است و در سال ۲۰۰۷ بیش از ۱۱ درصد رشد اقتصادی داشته است و می توان گفت بیشتر اقتصادی این کشور متکی بر نفت و گاز است.

علاوه بر نفت و گاز اقلام غیر نفتی همچون پنبه ترکمنستان از مشتریان خوبی در جهان برخوردار است و اکثر مردم به دامپروری و کشاورزی مشغول هستند.

تولید پنبه و صادرات آن تنها فعالیت پر طرفداری نیست که ترکمنستانی ها در زمینه صادرات غیر نفتی به آن مشغولند بلکه استفاده از این محصول برای بافت انواع فرش و گلیم و صنعت نساجی رونق اقتصادی را برای ترکمنستان به همراه داشته است.

طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران در سال ۲۰۱۵ حجم تجارت خارجی ترکمنستان برابر با ۳٫۷ میلیارددلار، تراز تجاری ۱۴٫۷ میلیارد دلار، واردات ۵٫۵ میلیارد دلارو صادرات ۹٫۲ میلیارد دلار بوده است.

این آمارها نشان می دهند بیشترین اقلام صادراتی ترکمنستان به کشورهای مختلف جهان در سال ۲۰۱۵ به ترتیب گازهای نفتی، مشتقات نفتی، پنبه حلاجی نشده، نخ از پنبه، گوگرد بوده است.

همچنین این کشور در همین سال بیشترین واردات را از کالاهای اسکلت فلزی، سیم عایق شده، میله ها، وسائل نقلیه موتوری، ماشین آلات و… داشته است.

طبق این آمارها حجم تجارت بین ایران و ترکمنستان در هشت ماهه اول سال ۹۵ برابر با صادرات ۳۴۵ میلیون دلار، واردات ۱۲ میلیون دلار، تراز تجاری ۳۳۳+ میلیون دلار و تجارت خارجی ۳۵۷ میلیون دلار بوده است.

بیشترین صادرات ایران به ترکمنستان در سال ۹۴ کالاهای سیب زمینی، لوله هاف اسکلت ها، قیر، سیب و… و بیشترین واردات ایران از ترکمنستان در همین سال از لینترپنبه، مخلوط های گندم، کنجاله و سایر آخال های جامد، ابریشم خام و… بوده است.

مشکلاتی که ایران و ترکمنستان در سال های گذشته :

 • صادر نکردن ویزا برای رفت و آمد تاجران.
 • انتقال ندادن کالا از کامیون های ایرانی به ترکمنی بین دو بازارچه مرزی باجگیران-گوران ، باعث کندی فرآیند تبادل کالا و افزایش قیمت کالاهای صادراتی شده است.
 • تعداد کم کامیون های ترکمنی.
 • نداشتن مالکیت صد درصد کالا و خدمات ایرانیانی که در ترکمنستان اقدام به ثبت شرکت کردند زیرا کالای صادراتی آنها نیازمند قرارداد با طرف ترکمنی بوده و فروش مستقیمی وجود ندارد.
 • برداشت پول از بانک توسط فردی که اقدام به ثبت شرکت در این کشور کرده نیازمند قرارداد خرید با بخش خصوصی و دولتی ترکمنستان است.
 • شعبه های بانکی ایران عملا هیچ استقلالی برای ارائه تسهیلات به ایرانیان ندارند.
 • گمرک های ترکمنستان به فاکتور های ارائه شده از سوی طرف ایرانی بی توجه بوده و صرفاً بر اساس ارزش استنباطی و قیمت پایه ای که هیچ مبنای منطقی ندارد توجه می کند و مالیات بر اساس قیمت گذاری گمرکات ترکمنستان گرفته می شود.
 • خودروهای شخصی طرف ترکمنی تا یکماه اجازه تردد در جاده های ایران را دارند و این در حالیست که ترکمنستان به خودرو های ایرانی اجازه تردد نمی دهد.

راهکارها برای حل این مشکلات:

 • تعیین تکلیف مطالبات تجار ایرانی از طرف ترکمنی.
 • تسهیل در صدور روادید تجار ایرانی فعال در ترکمنستان.
 • انعقاد توفقنامه با طرف ترکمنی در خصوص اعمال تعرفه های ترجیحی بین دو کشور لیست کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی فی مابین وزارتین بازرگانی دو کشور تهیه و ارائه شود.
 • تأکید بر استفاده طرف ترکمنی از تسهیلات ارائه شده توسط دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص حذف تعرفه کالاهای وارداتی ترکمنستان تا سقف یک میلیون دلار اضافه می نماید که طرف ترکمنی چند سال است که از این تسهیلات استفاده نمی کند.
 • اعتماد به فاکتور های ارائه شده از سوی تجار ایرانی و یا ارائه دلیل منطقی مبنی بر افزایش قیمت پایه؛ در این رابطه لازمست با وزارت بازرگانی ترکمنستان هماهنگی لازم صورت پذیرد.
 • با توجه به موافقت وزارت بازرگانی ترکمنستان و مرزبانی کشورمان لازمست که به منظور تسهیل در تردد کامیون ها ، فنس مشترک بین دو بازارچه به معبر تبدیل تا منحصراً انتقال کالا از کامیون های حامل کالا در این نقطه صورت گیرد.
 • کاهش دریافت کارمزد بانک ایرانی در عشق آباد.
به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *